Občina Žetale v številkah

V Žetalah živi 1299 prebivalcev (1. 1. 2026) na 38 km², torej 34 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 44,4 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 18 (−13,8 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Žetale
Občina Žetale je ena od občin v Republiki Sloveniji, ki se razprostira na jugozahodnem delu Haloz in meji na Hrvaško. Leži na severovzhodu Slovenije in se nahaja v tradicionalni pokrajini Štajerska in spada pod Podravsko statistično regijo. Ozemlje občine Žetale je izredno razgibano in so zanj značilna strma pobočja. Sedež občine so Žetale. Posamezni vrhovi se vzpenjajo nad 400 metrov nadmorske višine. Razprostira se na 38 km2 površine gozdnatih Haloz, razpeta med najvzhodnejše ostanke Alp, 882 m visoko Donačko goro, Macelj in Resenik. Šestdeset odstotkov ozemlja občine Žetale pokrivajo gozdovi. Občina je v celoti hribovita, le ozke doline omogočajo normalno prometno povezavo s svetom. Središče občine je vas Žetale, kjer se nahajajo vse najpomembnejše ustanove: osnovna šola, ambulanta, pošta, krajevni urad, župnijski urad. Tu je tudi sedež novo nastale Občine Žetale, ki je bila ustanovljena 1. januarja 1999. Občino sestavlja pet zaselkov: Žetale, Čermožiše, Nadole, Kočice in Dobrina. V občini živi 1288 prebivalcev.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 1293, 2026: 1299.
| Kazalnik | Žetale | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 1299 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 699 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 600 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 38 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 34 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 44,4 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 140,7 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 14,9 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 21,0 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 3,2 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 9 | 16.961 | 6,8 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 19 | 21.223 | 14,4 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −10 | −4262 | −7,6 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 2 | 8519 | 1,5 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −10 | 0 | −7,6 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −18 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −13,8 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 14, 2025: 9. Umrli 2018: 10, 2025: 19.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Žetale 2018: −2,3, 2025: −13,8. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Žetale 2019: 43,1, 2026: 44,4. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Žetale | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 46 | 79.868 | 34,9 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 108 | 192.915 | 81,9 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 48 | 86.624 | 36,4 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 43 | 85.999 | 32,6 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 18,3 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 40, 2025: 46. Učenci v osnovnih šolah 2018: 98, 2025: 108.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Žetalah je bila leta 2025 1410,85 €, kar je 12 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 161 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 596; indeks delovne migracije 20 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 63 (2024), 48 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Žetale | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 596 | 940.987 | 452,2 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 161 | 940.987 | 122,2 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 87 | 836.620 | 66,0 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 74 | 104.368 | 56,1 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 20 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2180,04 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1410,85 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 12.558 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 10.838 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Žetale | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 63 | 234.446 | 48,9 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 141 | 1.008.213 | 109,5 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 9130 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 466 | 6.993.930 | 353,6 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 1495 | 17.843.311 | 1134,3 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 1421 | 13.358.792 | 1078,1 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 64, 2024: 63.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2023: 291, 2025: 1495. Prenočitve tujih turistov 2023: 280, 2025: 1421.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Žetalah 562 stanovanj, s povprečno uporabno površino 76,5 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 805 osebnih avtomobilov, 620 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Žetale | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 562 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 431 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 390 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 19 | 18.411 | 14,6 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 76,5 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Žetale | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 805 | 1.286.588 | 610,8 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 274 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 219 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Žetale 2018: 568, 2025: 610,8. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Žetalah
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Žetalah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Žetale?
Občina Žetale je imela na dan 1. 1. 2026 1299 prebivalcev (SURS). Meri 38 km².
Kakšna je povprečna plača v Žetalah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Žetalah 1410,85 € (bruto 2180,04 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Žetalah?
44,4 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 140,7.
Koliko šol in vrtcev je v Žetalah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Žetalah 1 osnovnih šol s podružnicami in 108 učencev; vrtcev in enot je 1 s 46 otroki.
Koliko podjetij je v Žetalah?
Leta 2024 je imelo sedež v Žetalah 63 podjetij, ki so zaposlovala 141 oseb in ustvarila 9 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Žetale?
Leta 2025 je bilo v Žetalah 1495 turističnih prenočitev ob 466 prihodih; tujih prenočitev je bilo 1421.