Novogradnje v Sloveniji
V obdobju 2025–2026 je evidenca trga nepremičnin kot novogradnjo označila 10,7 % vseh prodanih delov stavb, to je 4828 prodaj. Mediana cene teh stanovanj je 2788 €/m², mediana ostalih stanovanj pa 2638 €/m²; novogradnje so torej 6 % dražje.
Evidenca polje NOVOGRADNJA pri večini zapisov pusti prazno in ga izpolni predvsem takrat, ko posel res je novogradnja. Prazno polje zato tu šteje kot »ni označeno«, ne kot »ne vemo«. To pomeni, da so spodnje številke spodnja meja: pravih novogradenj je bilo vsaj toliko.
Koliko novogradenj se proda, 2015–2026
Število prodanih delov stavb, ki jih je evidenca označila kot novogradnjo, in njihov delež med vsemi prodanimi deli stavb v istem letu.
Novogradnje: 2015 2845, 2026 2429, največ 4490 v letu 2024.
Delež: 2015 12,3 %, 2026 13,1 %
Podatki v tabeli
| Leto | Novogradnje | Vsi deli stavb | Delež |
|---|---|---|---|
| 2015 | 2845 | 23.104 | 12,3 % |
| 2016 | 2913 | 27.587 | 10,6 % |
| 2017 | 3769 | 30.815 | 12,2 % |
| 2018 | 2067 | 27.468 | 7,5 % |
| 2019 | 1873 | 29.322 | 6,4 % |
| 2020 | 3268 | 26.593 | 12,3 % |
| 2021 | 3037 | 28.476 | 10,7 % |
| 2022 | 1906 | 27.954 | 6,8 % |
| 2023 | 2459 | 25.246 | 9,7 % |
| 2024 | 4490 | 22.905 | 19,6 % |
| 2025 | 2399 | 26.414 | 9,1 % |
| 2026 | 2429 | 18.528 | 13,1 % |
Oznaka novogradnje je v evidenci od leta 2015 naprej dovolj dosledno izpolnjena, da jo je mogoče šteti. Prej je bila skoraj vedno prazna, zato leta pred 2015 tu niso prikazana.
Cena novogradenj in ostalih stanovanj, 2015–2026
Mediana cene na kvadratni meter, ločeno za stanovanja, označena kot novogradnja, in za vsa ostala. Leto se izriše, ko ima vsaj 15 poslov s ceno na kvadratni meter.
Novogradnje: 2015 1360 €/m², 2026 2616 €/m²; Ostalo: 2015 1050 €/m², 2026 2821 €/m²
| Leto | Novogradnje | Ostalo | Razlika | Št. novogradenj |
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 1360 €/m² | 1050 €/m² | +29 % | 137 |
| 2016 | 1295 €/m² | 1063 €/m² | +22 % | 147 |
| 2017 | 1470 €/m² | 1119 €/m² | +31 % | 108 |
| 2018 | 1744 €/m² | 1194 €/m² | +46 % | 115 |
| 2019 | 1933 €/m² | 1286 €/m² | +50 % | 327 |
| 2020 | 1999 €/m² | 1375 €/m² | +45 % | 219 |
| 2021 | 2016 €/m² | 1600 €/m² | +26 % | 272 |
| 2022 | 2215 €/m² | 1887 €/m² | +17 % | 252 |
| 2023 | 2849 €/m² | 2052 €/m² | +39 % | 300 |
| 2024 | 2832 €/m² | 2309 €/m² | +23 % | 484 |
| 2025 | 2933 €/m² | 2491 €/m² | +18 % | 592 |
| 2026 | 2616 €/m² | 2821 €/m² | −7 % | 195 |
Razlika ni cena novosti. Novogradnja se od obstoječega stavbnega fonda razlikuje tudi po legi, velikosti in stanju, zato je to razlika med dvema populacijama in ne učinek starosti same.
Novogradnje po občinah
66 občin ima vsaj 10 prodanih novogradenj s ceno na kvadratni meter. Kjer jih v obdobju dveh let ni dovolj, je vzeto širše obdobje; katero, piše v stolpcu Obdobje. Razlika je vedno merjena v istem obdobju, in kjer je ostalih poslov v njem premalo, stoji pomišljaj.
| # | Občina | Novogradnje €/m² | Ostalo €/m² | Razlika | Št. novogradenj | Obdobje |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ljubljana | 3839 €/m² | 4378 €/m² | −12 % | 223 | 2025–2026 |
| 2 | Litija | 3198 €/m² | 2604 €/m² | +23 % | 12 | 2025–2026 |
| 3 | Ajdovščina | 3188 €/m² | 2442 €/m² | +31 % | 66 | 2025–2026 |
| 4 | Grosuplje | 3182 €/m² | 3423 €/m² | −7 % | 14 | 2025–2026 |
| 5 | Sežana | 2935 €/m² | 2670 €/m² | +10 % | 21 | 2025–2026 |
| 6 | Slovenj Gradec | 2720 €/m² | 1914 €/m² | +42 % | 26 | 2025–2026 |
| 7 | Pivka | 2622 €/m² | 1231 €/m² | +113 % | 38 | 2025–2026 |
| 8 | Šmarje pri Jelšah | 2616 €/m² | 1808 €/m² | +45 % | 33 | 2025–2026 |
| 9 | Postojna | 2565 €/m² | 2490 €/m² | +3 % | 75 | 2025–2026 |
| 10 | Slovenske Konjice | 2473 €/m² | 2027 €/m² | +22 % | 13 | 2025–2026 |
| 11 | Ribnica | 2469 €/m² | 1812 €/m² | +36 % | 19 | 2025–2026 |
| 12 | Novo mesto | 2339 €/m² | 2628 €/m² | −11 % | 28 | 2025–2026 |
| 13 | Polzela | 2132 €/m² | 2513 €/m² | −15 % | 30 | 2025–2026 |
| 14 | Hoče - Slivnica | 2126 €/m² | 2270 €/m² | −6 % | 15 | 2025–2026 |
| 15 | Braslovče | 2103 €/m² | — | — | 14 | 2025–2026 |
| 16 | Cerkvenjak | 2072 €/m² | — | — | 20 | 2025–2026 |
| 17 | Sveti Jurij v Slovenskih goricah | 2049 €/m² | — | — | 18 | 2025–2026 |
| 18 | Ravne na Koroškem | 2023 €/m² | 1702 €/m² | +19 % | 31 | 2025–2026 |
| 19 | Mežica | 1449 €/m² | 1509 €/m² | −4 % | 14 | 2025–2026 |
| 20 | Logatec | 3983 €/m² | 2467 €/m² | +61 % | 14 | 2022–2026 |
| 21 | Radovljica | 3760 €/m² | 2623 €/m² | +43 % | 16 | 2022–2026 |
| 22 | Šmarješke Toplice | 3456 €/m² | 2143 €/m² | +61 % | 35 | 2022–2026 |
| 23 | Domžale | 3411 €/m² | 2956 €/m² | +15 % | 27 | 2022–2026 |
| 24 | Koper | 3144 €/m² | 3420 €/m² | −8 % | 58 | 2022–2026 |
| 25 | Maribor | 2845 €/m² | 1937 €/m² | +47 % | 38 | 2022–2026 |
| 26 | Hrpelje - Kozina | 2729 €/m² | 2039 €/m² | +34 % | 34 | 2022–2026 |
| 27 | Škofja Loka | 2297 €/m² | 2811 €/m² | −18 % | 61 | 2022–2026 |
| 28 | Mirna | 2211 €/m² | 1827 €/m² | +21 % | 17 | 2022–2026 |
| 29 | Vojnik | 2151 €/m² | 1492 €/m² | +44 % | 44 | 2022–2026 |
| 30 | Slovenska Bistrica | 1982 €/m² | 1530 €/m² | +30 % | 20 | 2022–2026 |
| 31 | Radlje ob Dravi | 1903 €/m² | 1000 €/m² | +90 % | 10 | 2022–2026 |
| 32 | Nova Gorica | 1711 €/m² | 2168 €/m² | −21 % | 10 | 2022–2026 |
| 33 | Veržej | 1584 €/m² | 1743 €/m² | −9 % | 15 | 2022–2026 |
| 34 | Ruše | 1465 €/m² | 1451 €/m² | +1 % | 17 | 2022–2026 |
| 35 | Benedikt | 1365 €/m² | 1452 €/m² | −6 % | 26 | 2022–2026 |
| 36 | Piran | 3455 €/m² | 2853 €/m² | +21 % | 10 | 2017–2026 |
| 37 | Kranjska Gora | 2940 €/m² | 2437 €/m² | +21 % | 30 | 2017–2026 |
| 38 | Škofljica | 2577 €/m² | 2101 €/m² | +23 % | 41 | 2017–2026 |
| 39 | Ivančna Gorica | 2526 €/m² | 1844 €/m² | +37 % | 12 | 2017–2026 |
| 40 | Kranj | 2395 €/m² | 2014 €/m² | +19 % | 20 | 2017–2026 |
| 41 | Celje | 1790 €/m² | 1361 €/m² | +31 % | 44 | 2017–2026 |
| 42 | Trebnje | 1641 €/m² | 1580 €/m² | +4 % | 11 | 2017–2026 |
| 43 | Podčetrtek | 1574 €/m² | 1414 €/m² | +11 % | 23 | 2017–2026 |
| 44 | Mozirje | 1571 €/m² | 1229 €/m² | +28 % | 23 | 2017–2026 |
| 45 | Vransko | 1359 €/m² | 1232 €/m² | +10 % | 32 | 2017–2026 |
| 46 | Vipava | 1229 €/m² | 1301 €/m² | −6 % | 13 | 2017–2026 |
| 47 | Divača | 1056 €/m² | 1261 €/m² | −16 % | 12 | 2017–2026 |
| 48 | Ptuj | 1054 €/m² | 1116 €/m² | −6 % | 41 | 2017–2026 |
| 49 | Komenda | 2070 €/m² | 1854 €/m² | +12 % | 20 | 2007–2026 |
| 50 | Medvode | 1958 €/m² | 1840 €/m² | +6 % | 17 | 2007–2026 |
| 51 | Dol pri Ljubljani | 1866 €/m² | 1798 €/m² | +4 % | 32 | 2007–2026 |
| 52 | Izola | 1825 €/m² | 2359 €/m² | −23 % | 34 | 2007–2026 |
| 53 | Brezovica | 1698 €/m² | 1597 €/m² | +6 % | 43 | 2007–2026 |
| 54 | Kobarid | 1683 €/m² | 1149 €/m² | +47 % | 10 | 2007–2026 |
| 55 | Kamnik | 1675 €/m² | 1664 €/m² | +1 % | 24 | 2007–2026 |
| 56 | Borovnica | 1653 €/m² | 1283 €/m² | +29 % | 12 | 2007–2026 |
| 57 | Šentjernej | 1521 €/m² | 1082 €/m² | +41 % | 32 | 2007–2026 |
| 58 | Ankaran | 1400 €/m² | 2235 €/m² | −37 % | 11 | 2008–2026 |
| 59 | Tržič | 1366 €/m² | 1124 €/m² | +22 % | 12 | 2007–2026 |
| 60 | Brežice | 1312 €/m² | 1071 €/m² | +22 % | 23 | 2007–2026 |
| 61 | Krško | 1250 €/m² | 910 €/m² | +37 % | 14 | 2007–2026 |
| 62 | Šentjur | 1230 €/m² | 1050 €/m² | +17 % | 34 | 2007–2026 |
| 63 | Jesenice | 1200 €/m² | 1096 €/m² | +10 % | 22 | 2007–2026 |
| 64 | Ljutomer | 1171 €/m² | 840 €/m² | +40 % | 12 | 2007–2026 |
| 65 | Lenart | 1092 €/m² | 1097 €/m² | 0 % | 80 | 2007–2026 |
| 66 | Šentilj | 1073 €/m² | 821 €/m² | +31 % | 13 | 2007–2026 |
Gradbena dovoljenja in prodane novogradnje
Koliko stanovanj je bilo v posameznem letu dovoljenih (SURS) in koliko novogradenj je bilo istega leta prodanih (evidenca trga nepremičnin).
Dovoljena stanovanja: 2015 2709, 2025 4383; Prodane novogradnje: 2015 2845, 2025 2399
Podatki v tabeli
| Leto | Dovoljena stanovanja | Prodane novogradnje |
|---|---|---|
| 2015 | 2709 | 2845 |
| 2016 | 3062 | 2913 |
| 2017 | 3132 | 3769 |
| 2018 | 3657 | 2067 |
| 2019 | 3353 | 1873 |
| 2020 | 3674 | 3268 |
| 2021 | 4299 | 3037 |
| 2022 | 5344 | 1906 |
| 2023 | 5075 | 2459 |
| 2024 | 4523 | 4490 |
| 2025 | 4383 | 2399 |
Med dovoljenjem in prodajo mine čas: dovoljenje se izda pred gradnjo, posel pa se evidentira po njej, praviloma eno do tri leta pozneje. Vrsti se zato ne ujemata leto v leto in tudi ne merita istega: dovoljenja štejejo vsa dovoljena stanovanja, prodaje pa le tista, ki so res šla na trg in jih je evidenca označila. Kar se iz njiju vidi, je smer: obdobja z več dovoljenji imajo nekaj let pozneje več prodanih novogradenj.
Kje se v Sloveniji na novo gradi
V zadnjih 12 mesecih je bila v Sloveniji nova gradnja evidentirana 8144-krat: 160 začetkov gradnje in 7984 prvič izdanih gradbenih dovoljenj. Prijavljenih rušitev je bilo 613. Gradbeno dovoljenje pove, da nekdo sme graditi; prijava začetka del pove, da je začel.
Deset občin z največ nove gradnje
Lestvica je v absolutnih številkah, ne na prebivalca: število prebivalcev ni del podatkov, s katerimi ta stran razpolaga, zato ga ne prikazujemo. Velike občine so torej na vrhu tudi zato, ker so velike.
| Občina | Nova gradnja | Začetki del | Dovoljenja | Rušitve |
|---|---|---|---|---|
| Ljubljana | 278 | 3 | 275 | 33 |
| Slovenska Bistrica | 190 | 0 | 190 | 0 |
| Maribor | 184 | 1 | 183 | 24 |
| Koper | 176 | 1 | 175 | 1 |
| Brežice | 167 | 0 | 167 | 17 |
| Celje | 165 | 31 | 134 | 4 |
| Novo mesto | 138 | 1 | 137 | 16 |
| Domžale | 116 | 3 | 113 | 11 |
| Ajdovščina | 115 | 0 | 115 | 2 |
| Trebnje | 115 | 3 | 112 | 7 |
Nova gradnja je tu dvoje in vsaka od tega je drugačna trditev. Prijava začetka del za gradnjo objekta pomeni, da se je delo tisti dan res začelo; takih prijav je malo, ker novogradnja nima številke stavbe, na katero bi jo bilo mogoče vložiti, dokler ni zgrajena. Prvič izdano gradbeno dovoljenje pomeni le, da nekdo sme graditi; do nekaterih od teh gradenj nikoli ne bo prišlo. Podaljšanj, sprememb, razveljavitev in rekonstrukcij ta stran med novo gradnjo ne šteje, znotraj navadnega gradbenega dovoljenja pa register novogradnje in rekonstrukcije ne loči, zato je število dovoljenj zgornja meja. Rušitve so navedene ločeno in nikoli seštete z novo gradnjo. Register ne objavi ne investitorja ne izvajalca ne velikosti gradnje niti števila stanovanj, zato jih tudi ta stran ne navaja.
Zadnje prodane novogradnje
Zadnjih 12 evidentiranih prodaj novogradenj na prostem trgu (2025–2026).
| Datum | Vrsta | Naslov | Površina | Cena | €/m² | Zemljevid |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 24. 7. 2026 | Stanovanje | Gotoveljska cesta 13bŽalec | 72,9 m² | 265.000 € | 3635 €/m² | |
| 24. 7. 2026 | Stanovanje | Gotoveljska cesta 13bŽalec | 47,3 m² | 175.000 € | 3700 €/m² | |
| 14. 7. 2026 | Parkirni prostor | k.o. Ježica | 12,5 m² | 28.060 € | 2245 €/m² | |
| 1. 7. 2026 | Stanovanje | Ložnica pri Celju 73Celje | 72,6 m² | 250.000 € | 3444 €/m² | |
| 29. 6. 2026 | Stanovanje | Jurovski Dol | 70,2 m² | 170.723 € | 2432 €/m² | |
| 29. 6. 2026 | Stanovanje | Jurovski Dol | 69,2 m² | 168.753 € | 2439 €/m² | |
| 29. 6. 2026 | Stanovanje | Jurovski Dol | 57,2 m² | 140.528 € | 2457 €/m² | |
| 24. 6. 2026 | Stanovanje | Prisojna ulica 68Maribor | 75,5 m² | 246.586 € | 3266 €/m² | |
| 17. 6. 2026 | Parkirni prostor | k.o. Ježica | 12,5 m² | 28.060 € | 2245 €/m² | |
| 11. 6. 2026 | Parkirni prostor | k.o. Tabor | 17,5 m² | 25.620 € | 1464 €/m² | |
| 11. 6. 2026 | Parkirni prostor | k.o. Tabor | 14,9 m² | 21.813 € | 1464 €/m² | |
| 10. 6. 2026 | Hiša | Pot V Zeleni Gaj 18Ljubljana | 114,0 m² | 300.000 € | 2632 €/m² |
Interaktivni zemljevid
Vse novogradnje so tudi na zemljevidu: filter »Samo novogradnje« pusti na zemljevidu samo posle, ki jih je evidenca tako označila.
Pogosta vprašanja
Kaj na tej strani šteje za novogradnjo?
Posel, ki ga je evidenca trga nepremičnin v polju NOVOGRADNJA označila z da. To ni izpeljano iz leta izgradnje in ni naša presoja, ampak oznaka, ki jo v evidenco vpiše sam zavezanec za poročanje. Polje je pri večini zapisov prazno; prazno tu šteje kot »ni označeno«, zato so vse številke spodnja meja.
Kolikšen delež prodaj so novogradnje?
V obdobju 2025–2026 10,7 % vseh prodanih delov stavb, to je 4828 prodaj. Delež po posameznih letih je v grafu zgoraj; giblje se med nekaj odstotki in dobro petino.
So novogradnje dražje od obstoječih stanovanj?
Mediana cene stanovanj, označenih kot novogradnja, je 2788 €/m², mediana ostalih stanovanj pa 2638 €/m²; novogradnje so torej 6 % dražje. Razlika ni cena novosti: novogradnja se od obstoječega fonda razlikuje tudi po legi, velikosti in stanju.
Kaj pa hiše?
Mediana novozgrajenih hiš je 2245 €/m², ostalih 1153 €/m². Razlika je precej večja kot pri stanovanjih, a je tudi bolj varljiva: med »ostalimi hišami« so tudi stare in nedokončane, ki se prodajajo po ceni zemljišča.
Zakaj se graf začne šele z letom 2015?
Ker je oznaka novogradnje šele od takrat izpolnjena dovolj dosledno, da jo je mogoče šteti. V letih 2007 in 2008 ni bila označena niti ena prodaja, do leta 2014 pa jih je bilo označenih nekajkrat manj kot v poznejših letih. Prikaz od leta 2007 bi pokazal, kdaj se je spremenilo poročanje, ne kdaj se je spremenil trg.
Zakaj je v razpredelnici manj kot 212 občin?
Ker jih ima le 66 vsaj 10 prodanih novogradenj s ceno na kvadratni meter, in to tudi potem, ko obdobje razširimo na pet, deset in nazadnje vsa leta. Mediana iz treh poslov ni mediana, zato take občine tu ne dobijo vrstice. Vse njihove posle je še vedno mogoče videti na zemljevidu.
Ali dovoljenja napovedujejo prodaje?
Ne leto v leto. Dovoljenje se izda pred gradnjo, posel pa se evidentira po njej, praviloma eno do tri leta pozneje, in vsako dovoljeno stanovanje ne pride na trg. Vrsti sta zato primerljivi po smeri in velikostnem redu, ne po posameznem letu.