Bruto donos od najema po občinah
Koliko letne najemnine prinese kupljeno stanovanje, preden se odšteje kar koli. Za vsako občino je mediana najemnine v obdobju 2023–2024 deljena z mediano nakupne cene v obdobju 2025–2026. Na lestvici je 69 občin, ki imajo vsaj 20 poslov na vsaki strani; slovensko povprečje je 2,7 %.
Slovenija v številkah
Nakupne cene so mediane za obdobje 2025–2026, najemnine pa za 2023–2024. Obdobji sta različni namenoma: evidenca najemnin se polni z zamikom, zato najemnine merimo na zadnjih dveh letih, ki sta se že napolnili.
Občine po donosu
Najvišji donos
Kjer najemnina najhitreje pokrije nakupno ceno
- Lendava4,2 %110 najemov
- Gornja Radgona4,1 %159 najemov
- Hoče - Slivnica4,0 %105 najemov
- Mežica3,4 %398 najemov
- Laško3,4 %135 najemov
- Murska Sobota3,2 %441 najemov
- Slovenska Bistrica3,2 %271 najemov
- Kočevje3,2 %418 najemov
- Ptuj3,2 %556 najemov
- Ljutomer3,1 %102 najemov
Najnižji donos
Kjer je nakup najdražji glede na najemnino
- Ivančna Gorica1,1 %170 najemov
- Pivka1,3 %81 najemov
- Bohinj1,4 %51 najemov
- Velenje1,4 %1055 najemov
- Šoštanj1,4 %130 najemov
- Ajdovščina1,6 %331 najemov
- Jesenice1,6 %664 najemov
- Ankaran1,7 %89 najemov
- Šmarje pri Jelšah1,7 %48 najemov
- Medvode1,7 %221 najemov
Občine po donosu
Od najvišjega donosa navzdol. Občina je na lestvici šele, ko ima 20 prodaj in 20 najemov stanovanj: razmerje med dvema tankima medianama je šum z decimalko, ne donos.
| # | Občina | Donos | Cena €/m² | Najem €/m²/mes. | Št. poslov | Št. najemov |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lendava | 4,2 % | 1222 | 4,3 | 34 | 110 |
| 2 | Gornja Radgona | 4,1 % | 1537 | 5,3 | 39 | 159 |
| 3 | Hoče - Slivnica | 4,0 % | 2139 | 7,1 | 39 | 105 |
| 4 | Mežica | 3,4 % | 1451 | 4,2 | 43 | 398 |
| 5 | Laško | 3,4 % | 1764 | 5,0 | 29 | 135 |
| 6 | Murska Sobota | 3,2 % | 1736 | 4,7 | 92 | 441 |
| 7 | Slovenska Bistrica | 3,2 % | 1792 | 4,8 | 76 | 271 |
| 8 | Kočevje | 3,2 % | 1768 | 4,7 | 64 | 418 |
| 9 | Ptuj | 3,2 % | 1917 | 5,1 | 94 | 556 |
| 10 | Ljutomer | 3,1 % | 1530 | 4,0 | 28 | 102 |
| 11 | Lenart | 3,1 % | 2030 | 5,2 | 35 | 120 |
| 12 | Maribor | 3,0 % | 2350 | 5,9 | 1273 | 4413 |
| 13 | Ruše | 3,0 % | 1852 | 4,6 | 43 | 88 |
| 14 | Dravograd | 2,9 % | 1474 | 3,6 | 37 | 70 |
| 15 | Polzela | 2,9 % | 2250 | 5,4 | 47 | 27 |
| 16 | Brežice | 2,9 % | 2058 | 5,0 | 49 | 307 |
| 17 | Ormož | 2,9 % | 1310 | 3,1 | 27 | 39 |
| 18 | Sevnica | 2,8 % | 1412 | 3,3 | 30 | 169 |
| 19 | Cerknica | 2,8 % | 1925 | 4,4 | 28 | 123 |
| 20 | Prevalje | 2,7 % | 1574 | 3,6 | 28 | 95 |
| 21 | Novo mesto | 2,6 % | 2546 | 5,6 | 150 | 1435 |
| 22 | Rogaška Slatina | 2,5 % | 1575 | 3,3 | 27 | 127 |
| 23 | Celje | 2,5 % | 2448 | 5,2 | 456 | 1700 |
| 24 | Ljubljana | 2,5 % | 4318 | 9,1 | 2188 | 14.410 |
| 25 | Ravne na Koroškem | 2,5 % | 1829 | 3,9 | 114 | 237 |
| 26 | Slovenj Gradec | 2,5 % | 2118 | 4,4 | 84 | 351 |
| 27 | Hrastnik | 2,5 % | 1366 | 2,8 | 66 | 140 |
| 28 | Krško | 2,4 % | 1817 | 3,7 | 58 | 276 |
| 29 | Tržič | 2,4 % | 2355 | 4,8 | 76 | 273 |
| 30 | Idrija | 2,4 % | 1492 | 3,0 | 58 | 233 |
| 31 | Bled | 2,4 % | 3770 | 7,5 | 33 | 119 |
| 32 | Radovljica | 2,4 % | 3105 | 6,2 | 79 | 410 |
| 33 | Šentjur | 2,4 % | 2327 | 4,6 | 30 | 114 |
| 34 | Logatec | 2,3 % | 2991 | 5,7 | 45 | 337 |
| 35 | Žalec | 2,3 % | 2385 | 4,5 | 77 | 233 |
| 36 | Domžale | 2,2 % | 3594 | 6,7 | 150 | 744 |
| 37 | Trebnje | 2,2 % | 2130 | 4,0 | 24 | 243 |
| 38 | Piran | 2,2 % | 4525 | 8,3 | 132 | 442 |
| 39 | Črnomelj | 2,2 % | 1378 | 2,5 | 26 | 102 |
| 40 | Tolmin | 2,2 % | 1826 | 3,3 | 34 | 98 |
| 41 | Sežana | 2,2 % | 2729 | 5,0 | 66 | 410 |
| 42 | Nova Gorica | 2,2 % | 2486 | 4,5 | 131 | 1176 |
| 43 | Zagorje ob Savi | 2,1 % | 2104 | 3,8 | 68 | 194 |
| 44 | Radeče | 2,1 % | 1341 | 2,3 | 21 | 56 |
| 45 | Mozirje | 2,1 % | 2464 | 4,2 | 20 | 35 |
| 46 | Trbovlje | 2,0 % | 1864 | 3,2 | 101 | 327 |
| 47 | Kranj | 2,0 % | 3116 | 5,3 | 331 | 1469 |
| 48 | Slovenske Konjice | 2,0 % | 2149 | 3,6 | 52 | 248 |
| 49 | Mengeš | 2,0 % | 3922 | 6,5 | 36 | 163 |
| 50 | Kamnik | 2,0 % | 3286 | 5,4 | 132 | 566 |
| 51 | Vrhnika | 2,0 % | 3476 | 5,7 | 56 | 287 |
| 52 | Škofja Loka | 2,0 % | 3197 | 5,2 | 118 | 471 |
| 53 | Ribnica | 1,9 % | 2064 | 3,3 | 47 | 102 |
| 54 | Kranjska Gora | 1,9 % | 4468 | 7,2 | 43 | 37 |
| 55 | Grosuplje | 1,9 % | 3355 | 5,2 | 67 | 450 |
| 56 | Postojna | 1,9 % | 2556 | 4,0 | 167 | 329 |
| 57 | Izola | 1,8 % | 4152 | 6,4 | 133 | 619 |
| 58 | Koper | 1,8 % | 3951 | 6,0 | 268 | 1634 |
| 59 | Litija | 1,7 % | 2747 | 3,9 | 66 | 256 |
| 60 | Medvode | 1,7 % | 3649 | 5,2 | 43 | 221 |
| 61 | Šmarje pri Jelšah | 1,7 % | 2594 | 3,7 | 47 | 48 |
| 62 | Ankaran | 1,7 % | 4730 | 6,7 | 27 | 89 |
| 63 | Jesenice | 1,6 % | 2360 | 3,2 | 182 | 664 |
| 64 | Ajdovščina | 1,6 % | 3111 | 4,1 | 94 | 331 |
| 65 | Šoštanj | 1,4 % | 1865 | 2,2 | 34 | 130 |
| 66 | Velenje | 1,4 % | 2208 | 2,6 | 214 | 1055 |
| 67 | Bohinj | 1,4 % | 3734 | 4,2 | 22 | 51 |
| 68 | Pivka | 1,3 % | 2562 | 2,8 | 62 | 81 |
| 69 | Ivančna Gorica | 1,1 % | 3414 | 3,3 | 34 | 170 |
Kako je izračunan
donos = (mediana najemnine €/m² na mesec × 12) / mediana cene €/m² × 100
Formula je ena vrstica: mediana najemnine v €/m² na mesec, krat dvanajst, deljeno z mediano cene v €/m², krat sto. Obe mediani sta iz uradne evidence Geodetske uprave in obe štejeta samo posle na prostem trgu. Nakupne cene pokrivajo obdobje 2025–2026, najemnine pa 2023–2024, ker se evidenca najemnin polni z zamikom in sta zadnji dve leti pretanki. Donos je bruto: ne odšteva dohodnine od najema, nadomestila za stavbno zemljišče, stroškov vzdrževanja in upravljanja, zavarovanja, agencijske provizije niti mesecev, ko stanovanje stoji prazno. Neto donos je v praksi za tretjino do polovico nižji. Številka je narejena za primerjavo med kraji, ne kot napoved donosa konkretne naložbe.
Kateri posli so izločeni, kako je izbrana mediana in kakšni so pragovi, piše v metodologiji.
Primerjava lokacij
Primerjaj do štiri kraje drug ob drugem: ceno, najemnino, donos in gradnjo.