Občina Zagorje ob Savi v številkah

V Zagorju ob Savi živi 16.347 prebivalcev (1. 1. 2026) na 147 km², torej 111 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 45,2 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 35 (−2,1 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Zagorje ob Savi
Občina Zagorje ob Savi je ena od občin v Zasavju v Republiki Sloveniji. Na jugu meji na občino Litija, na zahodu na Moravče, na severozahodu na Lukovico, na severu na Kamnik in Vransko, na severovzhodu na Tabor, na vzhodu na Trbovlje, ter na jugovzhodu na Radeče.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 16.434, 2026: 16.347.
| Kazalnik | Zagorje ob Savi | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 16.347 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 8241 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 8106 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 147 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 111 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 45,2 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 166,8 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 14,2 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 23,7 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 5,9 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 148 | 16.961 | 9,0 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 172 | 21.223 | 10,5 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −24 | −4262 | −1,5 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 21 | 8519 | 1,3 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −32 | 0 | −2,0 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −35 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −2,1 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 166, 2025: 148. Umrli 2018: 173, 2025: 172.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Zagorje ob Savi 2018: −4,1, 2025: −2,1. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Zagorje ob Savi 2019: 43,9, 2026: 45,2. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Zagorje ob Savi | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 5 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 577 | 79.868 | 35,2 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 9 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 1478 | 192.915 | 90,2 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 711 | 86.624 | 43,4 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 617 | 85.999 | 37,7 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 22,8 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 636, 2025: 577. Učenci v osnovnih šolah 2018: 1483, 2025: 1478.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Zagorju ob Savi je bila leta 2025 1467,08 €, kar je 8 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 4492 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 7245; indeks delovne migracije 61 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 1280 (2024), 78 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Zagorje ob Savi | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 7245 | 940.987 | 442,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 4492 | 940.987 | 274,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 3867 | 836.620 | 236,1 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 625 | 104.368 | 38,2 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 61 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2284,76 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1467,08 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.267 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 13.210 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Zagorje ob Savi | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 1280 | 234.446 | 77,7 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 4523 | 1.008.213 | 274,6 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 512.753 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 4527 | 6.993.930 | 276,4 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 11.882 | 17.843.311 | 725,4 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 3800 | 13.358.792 | 232,0 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 1109, 2024: 1280.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 4537, 2025: 11.882. Prenočitve tujih turistov 2018: 3756, 2025: 3800.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Zagorju ob Savi 6276 stanovanj, s povprečno uporabno površino 83,3 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 9549 osebnih avtomobilov, 584 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Zagorje ob Savi | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 6276 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 383 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 5288 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 105 | 18.411 | 6,4 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 83,3 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Zagorje ob Savi | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 9549 | 1.286.588 | 583,0 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 407 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 325 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Zagorje ob Savi 2018: 534, 2025: 583. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Zagorju ob Savi
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Zagorju ob Savi, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Zagorje ob Savi?
Občina Zagorje ob Savi je imela na dan 1. 1. 2026 16.347 prebivalcev (SURS). Meri 147 km².
Kakšna je povprečna plača v Zagorju ob Savi?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Zagorju ob Savi 1467,08 € (bruto 2284,76 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Zagorju ob Savi?
45,2 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 166,8.
Koliko šol in vrtcev je v Zagorju ob Savi?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Zagorju ob Savi 9 osnovnih šol s podružnicami in 1478 učencev; vrtcev in enot je 5 s 577 otroki.
Koliko podjetij je v Zagorju ob Savi?
Leta 2024 je imelo sedež v Zagorju ob Savi 1280 podjetij, ki so zaposlovala 4523 oseb in ustvarila 513 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Zagorje ob Savi?
Leta 2025 je bilo v Zagorju ob Savi 11.882 turističnih prenočitev ob 4527 prihodih; tujih prenočitev je bilo 3800.