Draga SlovenijaDraga Slovenija

Občina Šmarje pri Jelšah v številkah

Šmarje pri Jelšah, fotografija
Fotografija: Wikimedia Commons.

V Šmarju pri Jelšah živi 10.575 prebivalcev (1. 1. 2026) na 108 km², torej 98 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 44,5 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 60 (5,7 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).

Število prebivalcev
10.575
stanje 1. 1. 2026
Površina
108km²
površina občine
Gostota naseljenosti
98/km²
Slovenija: 105
Povprečna starost
44,5let
Slovenija: 44,6
Povprečna mesečna neto plača
1468
Slovenija: 1602 €
Število podjetij
965
leto 2024

O občini Šmarje pri Jelšah

Občina Šmarje pri Jelšah je ena od občin v Republiki Sloveniji.

Prebivalstvo

Število prebivalcev po letihŠtevilo prebivalcev 2019: 10.256, 2026: 10.575.10.20010.30010.40010.50010.600Šmarje pri Jelšah
20192020202120222023202420252026

Število prebivalcev 2019: 10.256, 2026: 10.575.

KazalnikŠmarje pri JelšahSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število prebivalcev10.5752.135.1071. 1. 2026
Moški53211.074.6301. 1. 2026
Ženske52541.060.4771. 1. 2026
Površina108 km²20.271 km²1. 1. 2026
Gostota naseljenosti98 /km²105 /km²1. 1. 2026
Povprečna starost44,544,61. 1. 2026
Indeks staranja146,5158,61. 1. 2026
Delež mlajših od 15 let14,9 %14,2 %1. 1. 2026
Delež starejših od 65 let21,9 %22,5 %1. 1. 2026
Delež tujih državljanov4,0 %10,5 %1. 1. 2026
Živorojeni8016.9617,6 · SI 8,02025
Umrli11721.22311,1 · SI 10,02025
Naravni prirast−37−4262−3,5 · SI −2,02025
Selitveni prirast s tujino1285191,1 · SI 4,02025
Selitveni prirast med občinami8508,1 · SI 0,02025
Skupni prirast6042572025
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev5,72,02025

Rojstva in smrti po letih

Rojstva in smrti po letihŽivorojeni 2018: 92, 2025: 80. Umrli 2018: 121, 2025: 117.75100125150175UmrliŽivorojeni
20182019202020212022202320242025

Živorojeni 2018: 92, 2025: 80. Umrli 2018: 121, 2025: 117.

Deli ta graf

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoŠmarje pri Jelšah 2018: 2,6, 2025: 5,7. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.−10,0−5,00,05,010,015,0Šmarje pri JelšahSlovenija
20182019202020212022202320242025

Šmarje pri Jelšah 2018: 2,6, 2025: 5,7. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.

Deli ta graf

Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo

Povprečna starost, v primerjavi s SlovenijoŠmarje pri Jelšah 2019: 42,8, 2026: 44,5. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.42,543,043,544,044,545,0SlovenijaŠmarje pri Jelšah
20192020202120222023202420252026

Šmarje pri Jelšah 2019: 42,8, 2026: 44,5. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.

Deli ta graf

Vrtci, šole in študenti

KazalnikŠmarje pri JelšahSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Vrtci in enote89822025/26
Otroci v vrtcih39979.86838,0 · SI 37,52025/26
Osnovne šole in podružnice78212025/26
Učenci v osnovnih šolah922192.91587,7 · SI 90,52025/26
Dijaki (po prebivališču)49086.62446,6 · SI 40,72025/26
Študenti (po prebivališču)41285.99939,2 · SI 40,42025/26
Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo21,5 %26,6 %2025

Otroci v vrtcih in učenci po letih

Otroci v vrtcih in učenci po letihOtroci v vrtcih 2018: 424, 2025: 399. Učenci v osnovnih šolah 2018: 988, 2025: 922.2004006008001000Učenci v osnovnih šolahOtroci v vrtcih
20182019202020212022202320242025

Otroci v vrtcih 2018: 424, 2025: 399. Učenci v osnovnih šolah 2018: 988, 2025: 922.

Deli ta graf

Delo, plače in dohodek

Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Šmarju pri Jelšah je bila leta 2025 1467,71 €, kar je 8 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 2871 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 4706; indeks delovne migracije 60 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 965 (2024), 91 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).

Plače po letihPlače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.800 €1000 €1200 €1400 €1600 €1800 €Slovenija 2023+Šmarje pri Jelšah 2023+SlovenijaŠmarje pri Jelšah
20162018202020222025

Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.

KazalnikŠmarje pri JelšahSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču)4706940.987447,7 · SI 441,62025
Delovna mesta v občini2871940.987273,1 · SI 441,62025
Zaposleni (po delovnem mestu)2277836.620216,6 · SI 392,62025
Samozaposleni (po delovnem mestu)594104.36856,5 · SI 49,02025
Indeks delovne migracije601002025
Povprečna mesečna bruto plača2308,51 €2536,03 €2025
Povprečna mesečna neto plača1467,71 €1602,05 €2025
Neto dohodek na prebivalca (letno)12.893 €14.208 €2024
Mediana neto dohodka prebivalcev (letno)11.280 €12.455 €2024

Podjetja in turizem

KazalnikŠmarje pri JelšahSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število podjetij965234.44691,3 · SI 110,42024
Zaposleni in samozaposleni v podjetjih29271.008.213276,8 · SI 474,72024
Prihodek podjetij311.874 k€166.401.581 k€2024
Prihodi turistov28366.993.930269,8 · SI 3282,22025
Prenočitve turistov798017.843.311759,1 · SI 8373,82025
Prenočitve tujih turistov572113.358.792544,2 · SI 6269,22025

Število podjetij po letih

Število podjetij po letihŠtevilo podjetij 2017: 730, 2024: 965.7008009001000Število podjetij
20172018201920202021202220232024

Število podjetij 2017: 730, 2024: 965.

Deli ta graf

Turistične prenočitve po letih

Turistične prenočitve po letihPrenočitve turistov 2018: 2025, 2025: 7980. Prenočitve tujih turistov 2018: 1346, 2025: 5721.025005000750010.000Prenočitve turistovPrenočitve tujih turistov
2018201920202022202320242025

Prenočitve turistov 2018: 2025, 2025: 7980. Prenočitve tujih turistov 2018: 1346, 2025: 5721.

Deli ta graf

Stanovanja

Ob popisu 2021 je bilo v Šmarju pri Jelšah 4269 stanovanj, s povprečno uporabno površino 83,4 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 6751 osebnih avtomobilov, 638 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).

KazalnikŠmarje pri JelšahSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število stanovanj4269864.3232021
Stanovanj na 1.000 prebivalcev4114102021
Naseljena stanovanja3307698.7472021
Počitniška stanovanja12818.41112,3 · SI 8,72021
Povprečna uporabna površina stanovanja83,4 m²83,3 m²2021

Avtomobili in odpadki

KazalnikŠmarje pri JelšahSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Osebni avtomobili67511.286.588642,2 · SI 603,82025
Nastali komunalni odpadki na prebivalca343 kg526 kg2024
Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca276 kg376 kg2024

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoŠmarje pri Jelšah 2018: 573, 2025: 642,2. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.550575600625650Šmarje pri JelšahSlovenija
20182019202020212022202320242025

Šmarje pri Jelšah 2018: 573, 2025: 642,2. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.

Deli ta graf

Kraj na zemljevidu

Okolica na Googlovem zemljevidu, s trgovinami, šolami in postajami. Središče je v težišču prodaj stavb v zadnjih dveh letih. © Google Zemljevid se naloži šele, ko ga odpreš: do takrat stran ne pošlje ničesar Googlu.
Posnetek iz zraka: Občina Šmarje pri Jelšah
Posnetek iz zraka iste točke. © Esri, Maxar, Earthstar Geographics

Cene nepremičnin v Šmarju pri Jelšah

Kaj stanejo stanovanja in hiše v Šmarju pri Jelšah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.

Cene nepremičninCSV

Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.

Pogosta vprašanja

Koliko prebivalcev ima občina Šmarje pri Jelšah?

Občina Šmarje pri Jelšah je imela na dan 1. 1. 2026 10.575 prebivalcev (SURS). Meri 108 km².

Kakšna je povprečna plača v Šmarju pri Jelšah?

Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Šmarju pri Jelšah 1467,71 € (bruto 2308,51 €), v Sloveniji 1602,05 €.

Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Šmarju pri Jelšah?

44,5 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 146,5.

Koliko šol in vrtcev je v Šmarju pri Jelšah?

V šolskem letu 2025/26 je bilo v Šmarju pri Jelšah 7 osnovnih šol s podružnicami in 922 učencev; vrtcev in enot je 8 s 399 otroki.

Koliko podjetij je v Šmarju pri Jelšah?

Leta 2024 je imelo sedež v Šmarju pri Jelšah 965 podjetij, ki so zaposlovala 2927 oseb in ustvarila 312 mio € prihodkov.

Koliko turistov obišče občino Šmarje pri Jelšah?

Leta 2025 je bilo v Šmarju pri Jelšah 7980 turističnih prenočitev ob 2836 prihodih; tujih prenočitev je bilo 5721.

AI klepet

Vprašaj kar v slovenščini

AI klepet poišče odgovor v uradni evidenci in ga pokaže s tabelo, ki jo lahko preneseš, in s povezavo na zemljevid. Brezplačno, potrebna je le registracija.

Na primer: Koliko prebivalcev in kakšne plače ima občina Šmarje pri Jelšah?

Odpri AI klepet

AI klepet