Draga SlovenijaDraga Slovenija

Občina Šentjur v številkah

Šentjur, fotografija
Fotografija: Wikimedia Commons.

V Šentjurju živi 19.757 prebivalcev (1. 1. 2026) na 222 km², torej 89 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 44,4 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 109 (5,5 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).

Število prebivalcev
19.757
stanje 1. 1. 2026
Površina
222km²
površina občine
Gostota naseljenosti
89/km²
Slovenija: 105
Povprečna starost
44,4let
Slovenija: 44,6
Povprečna mesečna neto plača
1366
Slovenija: 1602 €
Število podjetij
1852
leto 2024

O občini Šentjur

Občina Šentjur (do leta 2002 Občina Šentjur pri Celju) je ena od občin v Republiki Sloveniji. Sedež in upravno središče občine je v mestu Šentjur, kjer živi tudi največ prebivalcev. Občina Šentjur se razteza na 222,3 kvadratnih kilometrih, kar jo umešča na 23. mesto med slovenskimi občinami, s skoraj 20.000 prebivalci pa je po velikosti na 19. mestu. Del ozemlja je bila nekdaj tudi današnja Občina Dobje.

Prebivalstvo

Število prebivalcev po letihŠtevilo prebivalcev 2019: 19.084, 2026: 19.757.19.00019.20019.40019.60019.800Šentjur
20192020202120222023202420252026

Število prebivalcev 2019: 19.084, 2026: 19.757.

KazalnikŠentjurSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število prebivalcev19.7572.135.1071. 1. 2026
Moški10.0011.074.6301. 1. 2026
Ženske97561.060.4771. 1. 2026
Površina222 km²20.271 km²1. 1. 2026
Gostota naseljenosti89 /km²105 /km²1. 1. 2026
Povprečna starost44,444,61. 1. 2026
Indeks staranja148,9158,61. 1. 2026
Delež mlajših od 15 let14,8 %14,2 %1. 1. 2026
Delež starejših od 65 let22,0 %22,5 %1. 1. 2026
Delež tujih državljanov5,2 %10,5 %1. 1. 2026
Živorojeni16316.9618,3 · SI 8,02025
Umrli17721.2239,0 · SI 10,02025
Naravni prirast−14−4262−0,7 · SI −2,02025
Selitveni prirast s tujino985190,5 · SI 4,02025
Selitveni prirast med občinami11405,8 · SI 0,02025
Skupni prirast10942572025
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev5,52,02025

Rojstva in smrti po letih

Rojstva in smrti po letihŽivorojeni 2018: 189, 2025: 163. Umrli 2018: 160, 2025: 177.125150175200225250UmrliŽivorojeni
20182019202020212022202320242025

Živorojeni 2018: 189, 2025: 163. Umrli 2018: 160, 2025: 177.

Deli ta graf

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoŠentjur 2018: 5,8, 2025: 5,5. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.−2,50,02,55,07,5ŠentjurSlovenija
20182019202020212022202320242025

Šentjur 2018: 5,8, 2025: 5,5. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.

Deli ta graf

Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo

Povprečna starost, v primerjavi s SlovenijoŠentjur 2019: 42,9, 2026: 44,4. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.42,543,043,544,044,545,0SlovenijaŠentjur
20192020202120222023202420252026

Šentjur 2019: 42,9, 2026: 44,4. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.

Deli ta graf

Vrtci, šole in študenti

KazalnikŠentjurSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Vrtci in enote129822025/26
Otroci v vrtcih81179.86841,3 · SI 37,52025/26
Osnovne šole in podružnice108212025/26
Učenci v osnovnih šolah1806192.91591,9 · SI 90,52025/26
Dijaki (po prebivališču)85786.62443,6 · SI 40,72025/26
Študenti (po prebivališču)73185.99937,2 · SI 40,42025/26
Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo24,7 %26,6 %2025

Otroci v vrtcih in učenci po letih

Otroci v vrtcih in učenci po letihOtroci v vrtcih 2018: 763, 2025: 811. Učenci v osnovnih šolah 2018: 1798, 2025: 1806.500100015002000Učenci v osnovnih šolahOtroci v vrtcih
20182019202020212022202320242025

Otroci v vrtcih 2018: 763, 2025: 811. Učenci v osnovnih šolah 2018: 1798, 2025: 1806.

Deli ta graf

Delo, plače in dohodek

Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Šentjurju je bila leta 2025 1366,18 €, kar je 15 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 5642 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 8867; indeks delovne migracije 63 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 1852 (2024), 94 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).

Plače po letihPlače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.800 €1000 €1200 €1400 €1600 €1800 €Slovenija 2023+SlovenijaŠentjur 2023+Šentjur
20162018202020222025

Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.

KazalnikŠentjurSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču)8867940.987451,3 · SI 441,62025
Delovna mesta v občini5642940.987287,2 · SI 441,62025
Zaposleni (po delovnem mestu)4558836.620232,0 · SI 392,62025
Samozaposleni (po delovnem mestu)1083104.36855,1 · SI 49,02025
Indeks delovne migracije631002025
Povprečna mesečna bruto plača2111,38 €2536,03 €2025
Povprečna mesečna neto plača1366,18 €1602,05 €2025
Neto dohodek na prebivalca (letno)13.502 €14.208 €2024
Mediana neto dohodka prebivalcev (letno)11.928 €12.455 €2024

Podjetja in turizem

KazalnikŠentjurSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število podjetij1852234.44694,6 · SI 110,42024
Zaposleni in samozaposleni v podjetjih56821.008.213290,2 · SI 474,72024
Prihodek podjetij758.570 k€166.401.581 k€2024
Prihodi turistov34096.993.930173,5 · SI 3282,22025
Prenočitve turistov921417.843.311469,0 · SI 8373,82025
Prenočitve tujih turistov786913.358.792400,5 · SI 6269,22025

Število podjetij po letih

Število podjetij po letihŠtevilo podjetij 2017: 1515, 2024: 1852.15001600170018001900Število podjetij
20172018201920202021202220232024

Število podjetij 2017: 1515, 2024: 1852.

Deli ta graf

Turistične prenočitve po letih

Turistične prenočitve po letihPrenočitve turistov 2018: 1155, 2025: 9214. Prenočitve tujih turistov 2018: 890, 2025: 7869.0500010.00015.000Prenočitve turistovPrenočitve tujih turistov
20182019202020212022202320242025

Prenočitve turistov 2018: 1155, 2025: 9214. Prenočitve tujih turistov 2018: 890, 2025: 7869.

Deli ta graf

Stanovanja

Ob popisu 2021 je bilo v Šentjurju 7504 stanovanj, s povprečno uporabno površino 84,0 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 12.474 osebnih avtomobilov, 631 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).

KazalnikŠentjurSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število stanovanj7504864.3232021
Stanovanj na 1.000 prebivalcev3874102021
Naseljena stanovanja5979698.7472021
Počitniška stanovanja11918.4116,1 · SI 8,72021
Povprečna uporabna površina stanovanja84,0 m²83,3 m²2021

Avtomobili in odpadki

KazalnikŠentjurSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Osebni avtomobili12.4741.286.588634,9 · SI 603,82025
Nastali komunalni odpadki na prebivalca297 kg526 kg2024
Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca239 kg376 kg2024

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoŠentjur 2018: 580,7, 2025: 634,9. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.540560580600620640ŠentjurSlovenija
20182019202020212022202320242025

Šentjur 2018: 580,7, 2025: 634,9. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.

Deli ta graf

Kraj na zemljevidu

Okolica na Googlovem zemljevidu, s trgovinami, šolami in postajami. Središče je v težišču prodaj stavb v zadnjih dveh letih. © Google Zemljevid se naloži šele, ko ga odpreš: do takrat stran ne pošlje ničesar Googlu.
Posnetek iz zraka: Občina Šentjur
Posnetek iz zraka iste točke. © Esri, Maxar, Earthstar Geographics

Cene nepremičnin v Šentjurju

Kaj stanejo stanovanja in hiše v Šentjurju, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.

Cene nepremičninCSV

Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.

Pogosta vprašanja

Koliko prebivalcev ima občina Šentjur?

Občina Šentjur je imela na dan 1. 1. 2026 19.757 prebivalcev (SURS). Meri 222 km².

Kakšna je povprečna plača v Šentjurju?

Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Šentjurju 1366,18 € (bruto 2111,38 €), v Sloveniji 1602,05 €.

Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Šentjurju?

44,4 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 148,9.

Koliko šol in vrtcev je v Šentjurju?

V šolskem letu 2025/26 je bilo v Šentjurju 10 osnovnih šol s podružnicami in 1806 učencev; vrtcev in enot je 12 s 811 otroki.

Koliko podjetij je v Šentjurju?

Leta 2024 je imelo sedež v Šentjurju 1852 podjetij, ki so zaposlovala 5682 oseb in ustvarila 759 mio € prihodkov.

Koliko turistov obišče občino Šentjur?

Leta 2025 je bilo v Šentjurju 9214 turističnih prenočitev ob 3409 prihodih; tujih prenočitev je bilo 7869.

AI klepet

Vprašaj kar v slovenščini

AI klepet poišče odgovor v uradni evidenci in ga pokaže s tabelo, ki jo lahko preneseš, in s povezavo na zemljevid. Brezplačno, potrebna je le registracija.

Na primer: Koliko prebivalcev in kakšne plače ima občina Šentjur?

Odpri AI klepet

AI klepet