Občina Šenčur v številkah
V Šenčurju živi 9041 prebivalcev (1. 1. 2026) na 40 km², torej 224 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 43,2 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 162 (18,1 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Šenčur
Občina Šenčur je ena od občin v Republiki Sloveniji z okoli 8.900 prebivalci. Leži na Kranjskem polju vzhodno od Kranja in obsega dvanajst naselij na 4030 hektarih. Njeno središče je naselje Šenčur, ustanovljena pa je bila leta 1994.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 8650, 2026: 9041.
| Kazalnik | Šenčur | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 9041 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 4519 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 4522 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 40 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 224 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 43,2 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 133,6 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 15,5 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 20,7 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 5,7 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 87 | 16.961 | 9,8 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 84 | 21.223 | 9,5 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 3 | −4262 | 0,3 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 35 | 8519 | 3,9 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 124 | 0 | 14,0 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 162 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 18,1 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 81, 2025: 87. Umrli 2018: 60, 2025: 84.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Šenčur 2018: 7,1, 2025: 18,1. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Šenčur 2019: 41,2, 2026: 43,2. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Šenčur | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 4 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 349 | 79.868 | 39,3 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 4 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 845 | 192.915 | 95,2 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 417 | 86.624 | 47,0 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 413 | 85.999 | 46,5 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 29,4 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 354, 2025: 349. Učenci v osnovnih šolah 2018: 836, 2025: 845.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Šenčurju je bila leta 2025 1658,40 €, kar je 4 % nad slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 3387 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 4160; indeks delovne migracije 84 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 1101 (2024), 122 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Šenčur | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 4160 | 940.987 | 468,7 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 3387 | 940.987 | 381,6 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 2825 | 836.620 | 318,3 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 562 | 104.368 | 63,3 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 84 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2636,74 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1658,40 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 15.001 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.766 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Šenčur | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 1101 | 234.446 | 125,3 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 3233 | 1.008.213 | 368,0 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 606.690 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 15.377 | 6.993.930 | 1732,6 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 33.739 | 17.843.311 | 3801,6 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 31.861 | 13.358.792 | 3590,0 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 875, 2024: 1101.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 21.083, 2025: 33.739. Prenočitve tujih turistov 2018: 19.601, 2025: 31.861.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Šenčurju 2814 stanovanj, s povprečno uporabno površino 106,8 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 5903 osebnih avtomobilov, 653 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Šenčur | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 2814 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 319 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 2500 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 7 | 18.411 | 0,8 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 106,8 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Šenčur | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 5903 | 1.286.588 | 665,1 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 403 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 333 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Šenčur 2018: 613,8, 2025: 665,1. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Šenčurju
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Šenčurju, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Šenčur?
Občina Šenčur je imela na dan 1. 1. 2026 9041 prebivalcev (SURS). Meri 40 km².
Kakšna je povprečna plača v Šenčurju?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Šenčurju 1658,40 € (bruto 2636,74 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Šenčurju?
43,2 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 133,6.
Koliko šol in vrtcev je v Šenčurju?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Šenčurju 4 osnovnih šol s podružnicami in 845 učencev; vrtcev in enot je 4 s 349 otroki.
Koliko podjetij je v Šenčurju?
Leta 2024 je imelo sedež v Šenčurju 1101 podjetij, ki so zaposlovala 3233 oseb in ustvarila 607 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Šenčur?
Leta 2025 je bilo v Šenčurju 33.739 turističnih prenočitev ob 15.377 prihodih; tujih prenočitev je bilo 31.861.