Občina Rečica ob Savinji v številkah
V Rečici ob Savinji živi 2300 prebivalcev (1. 1. 2026) na 30 km², torej 76 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 44,9 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 24 (−10,4 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Rečica ob Savinji
Rečica ob Savinji je ena od občin v Republiki Sloveniji. Nastala je leta 2006 z izločitvijo iz občine Mozirje. Upravno središče občine je kraj Rečica ob Savinji.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 2314, 2026: 2300.
| Kazalnik | Rečica ob Savinji | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 2300 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1258 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1042 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 30 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 76 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 44,9 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 166,2 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,5 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 22,5 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 9,0 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 21 | 16.961 | 9,0 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 21 | 21.223 | 9,0 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 0 | −4262 | 0,0 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 10 | 8519 | 4,3 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −34 | 0 | −14,6 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −24 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −10,4 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 18, 2025: 21. Umrli 2018: 23, 2025: 21.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Rečica ob Savinji 2018: 21,1, 2025: −10,4. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Rečica ob Savinji 2019: 43,5, 2026: 44,9. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Rečica ob Savinji | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 70 | 79.868 | 30,1 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 202 | 192.915 | 86,8 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 115 | 86.624 | 49,4 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 62 | 85.999 | 26,7 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 21,7 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 93, 2025: 70. Učenci v osnovnih šolah 2018: 207, 2025: 202.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Rečici ob Savinji je bila leta 2025 1237,50 €, kar je 23 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 591 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1123; indeks delovne migracije 51 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 238 (2024), 103 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Rečica ob Savinji | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1123 | 940.987 | 482,8 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 591 | 940.987 | 254,1 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 434 | 836.620 | 186,6 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 157 | 104.368 | 67,5 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 51 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 1904,04 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1237,50 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.663 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.122 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Rečica ob Savinji | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 238 | 234.446 | 102,2 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 567 | 1.008.213 | 243,6 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 61.098 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 17.621 | 6.993.930 | 7575,7 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 76.947 | 17.843.311 | 33.081,3 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 64.803 | 13.358.792 | 27.860,3 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 199, 2024: 238.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 73.542, 2025: 76.947. Prenočitve tujih turistov 2018: 63.845, 2025: 64.803.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Rečici ob Savinji 831 stanovanj, s povprečno uporabno površino 101,2 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 1546 osebnih avtomobilov, 672 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Rečica ob Savinji | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 831 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 353 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 668 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 20 | 18.411 | 8,5 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 101,2 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Rečica ob Savinji | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 1546 | 1.286.588 | 664,7 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 340 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 305 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Rečica ob Savinji 2018: 595, 2025: 664,7. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Rečici ob Savinji
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Rečici ob Savinji, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Rečica ob Savinji?
Občina Rečica ob Savinji je imela na dan 1. 1. 2026 2300 prebivalcev (SURS). Meri 30 km².
Kakšna je povprečna plača v Rečici ob Savinji?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Rečici ob Savinji 1237,50 € (bruto 1904,04 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Rečici ob Savinji?
44,9 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 166,2.
Koliko šol in vrtcev je v Rečici ob Savinji?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Rečici ob Savinji 1 osnovnih šol s podružnicami in 202 učencev; vrtcev in enot je 1 s 70 otroki.
Koliko podjetij je v Rečici ob Savinji?
Leta 2024 je imelo sedež v Rečici ob Savinji 238 podjetij, ki so zaposlovala 567 oseb in ustvarila 61 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Rečica ob Savinji?
Leta 2025 je bilo v Rečici ob Savinji 76.947 turističnih prenočitev ob 17.621 prihodih; tujih prenočitev je bilo 64.803.