Občina Radlje ob Dravi v številkah

V Radljah ob Dravi živi 6229 prebivalcev (1. 1. 2026) na 94 km², torej 66 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 45,9 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 3 (0,5 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Radlje ob Dravi
Občina Radlje ob Dravi so ena od občin v Republiki Sloveniji.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 6185, 2026: 6229.
| Kazalnik | Radlje ob Dravi | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 6229 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 3178 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 3051 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 94 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 66 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 45,9 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 183,7 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,4 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 24,6 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 7,7 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 62 | 16.961 | 10,0 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 98 | 21.223 | 15,8 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −36 | −4262 | −5,8 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −3 | 8519 | −0,5 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 42 | 0 | 6,8 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 3 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 0,5 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 44, 2025: 62. Umrli 2018: 83, 2025: 98.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Radlje ob Dravi 2018: −1,1, 2025: 0,5. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Radlje ob Dravi 2019: 44,2, 2026: 45,9. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Radlje ob Dravi | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 3 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 211 | 79.868 | 33,9 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 3 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 510 | 192.915 | 82,0 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 282 | 86.624 | 45,3 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 206 | 85.999 | 33,1 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 18,7 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 218, 2025: 211. Učenci v osnovnih šolah 2018: 539, 2025: 510.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Radljah ob Dravi je bila leta 2025 1464,64 €, kar je 9 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 2284 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 2408; indeks delovne migracije 94 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 606 (2024), 97 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Radlje ob Dravi | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 2408 | 940.987 | 387,1 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 2284 | 940.987 | 367,1 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 1929 | 836.620 | 310,1 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 355 | 104.368 | 57,1 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 94 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2288,99 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1464,64 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.670 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 11.687 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Radlje ob Dravi | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 606 | 234.446 | 98,1 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 2208 | 1.008.213 | 357,3 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 230.268 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 2947 | 6.993.930 | 473,7 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 6402 | 17.843.311 | 1029,1 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 3234 | 13.358.792 | 519,9 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 556, 2024: 606.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 4297, 2025: 6402. Prenočitve tujih turistov 2018: 3131, 2025: 3234.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Radljah ob Dravi 2266 stanovanj, s povprečno uporabno površino 91,4 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 3741 osebnih avtomobilov, 601 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Radlje ob Dravi | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 2266 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 368 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1890 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 35 | 18.411 | 5,7 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 91,4 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Radlje ob Dravi | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 3741 | 1.286.588 | 601,4 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 441 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 282 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Radlje ob Dravi 2018: 536,2, 2025: 601,4. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Radljah ob Dravi
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Radljah ob Dravi, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Radlje ob Dravi?
Občina Radlje ob Dravi je imela na dan 1. 1. 2026 6229 prebivalcev (SURS). Meri 94 km².
Kakšna je povprečna plača v Radljah ob Dravi?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Radljah ob Dravi 1464,64 € (bruto 2288,99 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Radljah ob Dravi?
45,9 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 183,7.
Koliko šol in vrtcev je v Radljah ob Dravi?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Radljah ob Dravi 3 osnovnih šol s podružnicami in 510 učencev; vrtcev in enot je 3 s 211 otroki.
Koliko podjetij je v Radljah ob Dravi?
Leta 2024 je imelo sedež v Radljah ob Dravi 606 podjetij, ki so zaposlovala 2208 oseb in ustvarila 230 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Radlje ob Dravi?
Leta 2025 je bilo v Radljah ob Dravi 6402 turističnih prenočitev ob 2947 prihodih; tujih prenočitev je bilo 3234.