Draga SlovenijaDraga Slovenija

Občina Radenci v številkah

Radenci, fotografija
Fotografija: Wikimedia Commons.

V Radencih živi 5064 prebivalcev (1. 1. 2026) na 34 km², torej 148 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 49,3 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 1 (−0,2 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).

Število prebivalcev
5064
stanje 1. 1. 2026
Površina
34km²
površina občine
Gostota naseljenosti
148/km²
Slovenija: 105
Povprečna starost
49,3let
Slovenija: 44,6
Povprečna mesečna neto plača
1429
Slovenija: 1602 €
Število podjetij
379
leto 2024

O občini Radenci

Občina Radenci so ena od občin v Republiki Sloveniji.

Prebivalstvo

Število prebivalcev po letihŠtevilo prebivalcev 2019: 5108, 2026: 5064.50505100515052005250Radenci
20192020202120222023202420252026

Število prebivalcev 2019: 5108, 2026: 5064.

KazalnikRadenciSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število prebivalcev50642.135.1071. 1. 2026
Moški25291.074.6301. 1. 2026
Ženske25351.060.4771. 1. 2026
Površina34 km²20.271 km²1. 1. 2026
Gostota naseljenosti148 /km²105 /km²1. 1. 2026
Povprečna starost49,344,61. 1. 2026
Indeks staranja257,8158,61. 1. 2026
Delež mlajših od 15 let11,6 %14,2 %1. 1. 2026
Delež starejših od 65 let29,8 %22,5 %1. 1. 2026
Delež tujih državljanov4,0 %10,5 %1. 1. 2026
Živorojeni2916.9615,7 · SI 8,02025
Umrli8321.22316,4 · SI 10,02025
Naravni prirast−54−4262−10,7 · SI −2,02025
Selitveni prirast s tujino4385198,5 · SI 4,02025
Selitveni prirast med občinami1002,0 · SI 0,02025
Skupni prirast−142572025
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev−0,22,02025

Rojstva in smrti po letih

Rojstva in smrti po letihŽivorojeni 2018: 34, 2025: 29. Umrli 2018: 99, 2025: 83.0255075100125UmrliŽivorojeni
20182019202020212022202320242025

Živorojeni 2018: 34, 2025: 29. Umrli 2018: 99, 2025: 83.

Deli ta graf

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoRadenci 2018: −8,3, 2025: −0,2. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.−20,00,020,040,0SlovenijaRadenci
20182019202020212022202320242025

Radenci 2018: −8,3, 2025: −0,2. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.

Deli ta graf

Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo

Povprečna starost, v primerjavi s SlovenijoRadenci 2019: 46,9, 2026: 49,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.42,044,046,048,050,0RadenciSlovenija
20192020202120222023202420252026

Radenci 2019: 46,9, 2026: 49,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.

Deli ta graf

Vrtci, šole in študenti

KazalnikRadenciSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Vrtci in enote29822025/26
Otroci v vrtcih15979.86831,4 · SI 37,52025/26
Osnovne šole in podružnice28212025/26
Učenci v osnovnih šolah389192.91576,8 · SI 90,52025/26
Dijaki (po prebivališču)15686.62430,8 · SI 40,72025/26
Študenti (po prebivališču)17585.99934,6 · SI 40,42025/26
Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo22,8 %26,6 %2025

Otroci v vrtcih in učenci po letih

Otroci v vrtcih in učenci po letihOtroci v vrtcih 2018: 183, 2025: 159. Učenci v osnovnih šolah 2018: 369, 2025: 389.100200300400Učenci v osnovnih šolahOtroci v vrtcih
20182019202020212022202320242025

Otroci v vrtcih 2018: 183, 2025: 159. Učenci v osnovnih šolah 2018: 369, 2025: 389.

Deli ta graf

Delo, plače in dohodek

Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Radencih je bila leta 2025 1428,87 €, kar je 11 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 1377 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1809; indeks delovne migracije 76 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 379 (2024), 75 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).

Plače po letihPlače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.800 €1000 €1200 €1400 €1600 €1800 €Slovenija 2023+SlovenijaRadenci 2023+Radenci
20162018202020222025

Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.

KazalnikRadenciSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču)1809940.987357,2 · SI 441,62025
Delovna mesta v občini1377940.987271,9 · SI 441,62025
Zaposleni (po delovnem mestu)1190836.620234,9 · SI 392,62025
Samozaposleni (po delovnem mestu)186104.36836,7 · SI 49,02025
Indeks delovne migracije761002025
Povprečna mesečna bruto plača2233,22 €2536,03 €2025
Povprečna mesečna neto plača1428,87 €1602,05 €2025
Neto dohodek na prebivalca (letno)12.999 €14.208 €2024
Mediana neto dohodka prebivalcev (letno)11.464 €12.455 €2024

Podjetja in turizem

KazalnikRadenciSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število podjetij379234.44674,3 · SI 110,42024
Zaposleni in samozaposleni v podjetjih12551.008.213245,9 · SI 474,72024
Prihodek podjetij131.492 k€166.401.581 k€2024
Prihodi turistov40.0626.993.9307909,6 · SI 3282,22025
Prenočitve turistov140.03117.843.31127.646,8 · SI 8373,82025
Prenočitve tujih turistov54.06213.358.79210.673,6 · SI 6269,22025

Število podjetij po letih

Število podjetij po letihŠtevilo podjetij 2017: 333, 2024: 379.320340360380Število podjetij
20172018201920202021202220232024

Število podjetij 2017: 333, 2024: 379.

Deli ta graf

Turistične prenočitve po letih

Turistične prenočitve po letihPrenočitve turistov 2018: 140.817, 2025: 140.031. Prenočitve tujih turistov 2018: 65.917, 2025: 54.062.050.000100.000150.000Prenočitve turistovPrenočitve tujih turistov
20182019202020212022202320242025

Prenočitve turistov 2018: 140.817, 2025: 140.031. Prenočitve tujih turistov 2018: 65.917, 2025: 54.062.

Deli ta graf

Stanovanja

Ob popisu 2021 je bilo v Radencih 2217 stanovanj, s povprečno uporabno površino 87,3 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 3207 osebnih avtomobilov, 633 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).

KazalnikRadenciSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število stanovanj2217864.3232021
Stanovanj na 1.000 prebivalcev4354102021
Naseljena stanovanja1753698.7472021
Počitniška stanovanja3518.4116,9 · SI 8,72021
Povprečna uporabna površina stanovanja87,3 m²83,3 m²2021

Avtomobili in odpadki

KazalnikRadenciSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Osebni avtomobili32071.286.588633,2 · SI 603,82025
Nastali komunalni odpadki na prebivalca1985 kg526 kg2024
Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca1797 kg376 kg2024

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoRadenci 2018: 573,1, 2025: 633,2. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.540560580600620640RadenciSlovenija
20182019202020212022202320242025

Radenci 2018: 573,1, 2025: 633,2. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.

Deli ta graf

Kraj na zemljevidu

Okolica na Googlovem zemljevidu, s trgovinami, šolami in postajami. Središče je v težišču prodaj stavb v zadnjih dveh letih. © Google Zemljevid se naloži šele, ko ga odpreš: do takrat stran ne pošlje ničesar Googlu.
Posnetek iz zraka: Občina Radenci
Posnetek iz zraka iste točke. © Esri, Maxar, Earthstar Geographics

Cene nepremičnin v Radencih

Kaj stanejo stanovanja in hiše v Radencih, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.

Cene nepremičninCSV

Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.

Pogosta vprašanja

Koliko prebivalcev ima občina Radenci?

Občina Radenci je imela na dan 1. 1. 2026 5064 prebivalcev (SURS). Meri 34 km².

Kakšna je povprečna plača v Radencih?

Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Radencih 1428,87 € (bruto 2233,22 €), v Sloveniji 1602,05 €.

Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Radencih?

49,3 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 257,8.

Koliko šol in vrtcev je v Radencih?

V šolskem letu 2025/26 je bilo v Radencih 2 osnovnih šol s podružnicami in 389 učencev; vrtcev in enot je 2 s 159 otroki.

Koliko podjetij je v Radencih?

Leta 2024 je imelo sedež v Radencih 379 podjetij, ki so zaposlovala 1255 oseb in ustvarila 131 mio € prihodkov.

Koliko turistov obišče občino Radenci?

Leta 2025 je bilo v Radencih 140.031 turističnih prenočitev ob 40.062 prihodih; tujih prenočitev je bilo 54.062.

AI klepet

Vprašaj kar v slovenščini

AI klepet poišče odgovor v uradni evidenci in ga pokaže s tabelo, ki jo lahko preneseš, in s povezavo na zemljevid. Brezplačno, potrebna je le registracija.

Na primer: Koliko prebivalcev in kakšne plače ima občina Radenci?

Odpri AI klepet

AI klepet