Draga SlovenijaDraga Slovenija

Občina Rače - Fram v številkah

V občini Rače - Fram živi 8363 prebivalcev (1. 1. 2026) na 51 km², torej 163 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 42,8 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 192 (23,3 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).

Število prebivalcev
8363
stanje 1. 1. 2026
Površina
51km²
površina občine
Gostota naseljenosti
163/km²
Slovenija: 105
Povprečna starost
42,8let
Slovenija: 44,6
Povprečna mesečna neto plača
1364
Slovenija: 1602 €
Število podjetij
768
leto 2024

O občini Rače - Fram

Občina Rače - Fram je ena od občin v Republiki Sloveniji. Ima okoli 8.200 prebivalcev (2025) s središčem v največjem naselju Rače.

Prebivalstvo

Število prebivalcev po letihŠtevilo prebivalcev 2019: 7371, 2026: 8363.725075007750800082508500Rače - Fram
20192020202120222023202420252026

Število prebivalcev 2019: 7371, 2026: 8363.

KazalnikRače - FramSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število prebivalcev83632.135.1071. 1. 2026
Moški42621.074.6301. 1. 2026
Ženske41011.060.4771. 1. 2026
Površina51 km²20.271 km²1. 1. 2026
Gostota naseljenosti163 /km²105 /km²1. 1. 2026
Povprečna starost42,844,61. 1. 2026
Indeks staranja118,0158,61. 1. 2026
Delež mlajših od 15 let16,5 %14,2 %1. 1. 2026
Delež starejših od 65 let19,5 %22,5 %1. 1. 2026
Delež tujih državljanov5,3 %10,5 %1. 1. 2026
Živorojeni6916.9618,4 · SI 8,02025
Umrli6721.2238,2 · SI 10,02025
Naravni prirast2−42620,2 · SI −2,02025
Selitveni prirast s tujino585190,6 · SI 4,02025
Selitveni prirast med občinami185022,7 · SI 0,02025
Skupni prirast19242572025
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev23,32,02025

Rojstva in smrti po letih

Rojstva in smrti po letihŽivorojeni 2018: 74, 2025: 69. Umrli 2018: 61, 2025: 67.50607080ŽivorojeniUmrli
20182019202020212022202320242025

Živorojeni 2018: 74, 2025: 69. Umrli 2018: 61, 2025: 67.

Deli ta graf

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoRače - Fram 2018: 17,7, 2025: 23,3. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.−10,00,010,020,030,0Rače - FramSlovenija
20182019202020212022202320242025

Rače - Fram 2018: 17,7, 2025: 23,3. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.

Deli ta graf

Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo

Povprečna starost, v primerjavi s SlovenijoRače - Fram 2019: 42,8, 2026: 42,8. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.42,543,043,544,044,545,0SlovenijaRače - Fram
20192020202120222023202420252026

Rače - Fram 2019: 42,8, 2026: 42,8. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.

Deli ta graf

Vrtci, šole in študenti

KazalnikRače - FramSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Vrtci in enote29822025/26
Otroci v vrtcih35479.86843,3 · SI 37,52025/26
Osnovne šole in podružnice28212025/26
Učenci v osnovnih šolah857192.915104,9 · SI 90,52025/26
Dijaki (po prebivališču)36486.62444,6 · SI 40,72025/26
Študenti (po prebivališču)30685.99937,5 · SI 40,42025/26
Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo29,8 %26,6 %2025

Otroci v vrtcih in učenci po letih

Otroci v vrtcih in učenci po letihOtroci v vrtcih 2018: 308, 2025: 354. Učenci v osnovnih šolah 2018: 687, 2025: 857.2004006008001000Učenci v osnovnih šolahOtroci v vrtcih
20182019202020212022202320242025

Otroci v vrtcih 2018: 308, 2025: 354. Učenci v osnovnih šolah 2018: 687, 2025: 857.

Deli ta graf

Delo, plače in dohodek

Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v občini Rače - Fram je bila leta 2025 1364,07 €, kar je 15 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 1993 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 3667; indeks delovne migracije 53 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 768 (2024), 92 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).

Plače po letihPlače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.800 €1000 €1200 €1400 €1600 €1800 €Slovenija 2023+SlovenijaRače - Fram 2023+Rače - Fram
20162018202020222025

Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.

KazalnikRače - FramSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču)3667940.987449,0 · SI 441,62025
Delovna mesta v občini1993940.987244,0 · SI 441,62025
Zaposleni (po delovnem mestu)1581836.620193,6 · SI 392,62025
Samozaposleni (po delovnem mestu)412104.36850,4 · SI 49,02025
Indeks delovne migracije531002025
Povprečna mesečna bruto plača2117,51 €2536,03 €2025
Povprečna mesečna neto plača1364,07 €1602,05 €2025
Neto dohodek na prebivalca (letno)13.948 €14.208 €2024
Mediana neto dohodka prebivalcev (letno)11.929 €12.455 €2024

Podjetja in turizem

KazalnikRače - FramSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število podjetij768234.44695,6 · SI 110,42024
Zaposleni in samozaposleni v podjetjih20171.008.213251,0 · SI 474,72024
Prihodek podjetij252.844 k€166.401.581 k€2024
Prihodi turistov5856.192.80473,5 · SI 2925,32023
Prenočitve turistov168116.125.027211,2 · SI 7617,02023
Prenočitve tujih turistov95811.553.500120,4 · SI 5457,62023

Število podjetij po letih

Število podjetij po letihŠtevilo podjetij 2017: 534, 2024: 768.500600700800Število podjetij
20172018201920202021202220232024

Število podjetij 2017: 534, 2024: 768.

Deli ta graf

Turistične prenočitve po letih

Turistične prenočitve po letihPrenočitve turistov 2018: 1054, 2023: 1681. Prenočitve tujih turistov 2018: 823, 2023: 958.05001000150020002500Prenočitve turistovPrenočitve tujih turistov
201820192020202120222023

Prenočitve turistov 2018: 1054, 2023: 1681. Prenočitve tujih turistov 2018: 823, 2023: 958.

Deli ta graf

Stanovanja

Ob popisu 2021 je bilo v občini Rače - Fram 3053 stanovanj, s povprečno uporabno površino 99,8 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 5168 osebnih avtomobilov, 618 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).

KazalnikRače - FramSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število stanovanj3053864.3232021
Stanovanj na 1.000 prebivalcev4004102021
Naseljena stanovanja2539698.7472021
Počitniška stanovanja5518.4117,2 · SI 8,72021
Povprečna uporabna površina stanovanja99,8 m²83,3 m²2021

Avtomobili in odpadki

KazalnikRače - FramSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Osebni avtomobili51681.286.588632,8 · SI 603,82025
Nastali komunalni odpadki na prebivalca486 kg526 kg2024
Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca391 kg376 kg2024

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoRače - Fram 2018: 593,4, 2025: 632,8. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.540560580600620640Rače - FramSlovenija
20182019202020212022202320242025

Rače - Fram 2018: 593,4, 2025: 632,8. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.

Deli ta graf

Kraj na zemljevidu

Okolica na Googlovem zemljevidu, s trgovinami, šolami in postajami. Središče je v težišču prodaj stavb v zadnjih dveh letih. © Google Zemljevid se naloži šele, ko ga odpreš: do takrat stran ne pošlje ničesar Googlu.
Posnetek iz zraka: Občina Rače - Fram
Posnetek iz zraka iste točke. © Esri, Maxar, Earthstar Geographics

Cene nepremičnin v občini Rače - Fram

Kaj stanejo stanovanja in hiše v občini Rače - Fram, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.

Cene nepremičninCSV

Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.

Pogosta vprašanja

Koliko prebivalcev ima občina Rače - Fram?

Občina Rače - Fram je imela na dan 1. 1. 2026 8363 prebivalcev (SURS). Meri 51 km².

Kakšna je povprečna plača v občini Rače - Fram?

Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v občini Rače - Fram 1364,07 € (bruto 2117,51 €), v Sloveniji 1602,05 €.

Kakšna je povprečna starost prebivalcev v občini Rače - Fram?

42,8 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 118,0.

Koliko šol in vrtcev je v občini Rače - Fram?

V šolskem letu 2025/26 je bilo v občini Rače - Fram 2 osnovnih šol s podružnicami in 857 učencev; vrtcev in enot je 2 s 354 otroki.

Koliko podjetij je v občini Rače - Fram?

Leta 2024 je imelo sedež v občini Rače - Fram 768 podjetij, ki so zaposlovala 2017 oseb in ustvarila 253 mio € prihodkov.

Koliko turistov obišče občino Rače - Fram?

Leta 2023 je bilo v občini Rače - Fram 1681 turističnih prenočitev ob 585 prihodih; tujih prenočitev je bilo 958.

AI klepet

Vprašaj kar v slovenščini

AI klepet poišče odgovor v uradni evidenci in ga pokaže s tabelo, ki jo lahko preneseš, in s povezavo na zemljevid. Brezplačno, potrebna je le registracija.

Na primer: Koliko prebivalcev in kakšne plače ima občina Rače - Fram?

Odpri AI klepet

AI klepet