Občina Podvelka v številkah

V Podvelki živi 2242 prebivalcev (1. 1. 2026) na 104 km², torej 22 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 46,4 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 15 (6,7 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Podvelka
Občina Podvelka je ena od slovenskih občin na Koroškem.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 2355, 2026: 2242.
| Kazalnik | Podvelka | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 2242 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1142 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1100 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 104 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 22 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 46,4 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 201,4 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 12,7 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 25,6 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 3,7 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 33 | 16.961 | 14,8 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 23 | 21.223 | 10,3 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 10 | −4262 | 4,5 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −1 | 8519 | −0,4 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 6 | 0 | 2,7 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 15 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 6,7 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 16, 2025: 33. Umrli 2018: 21, 2025: 23.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Podvelka 2018: −1,3, 2025: 6,7. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Podvelka 2019: 45, 2026: 46,4. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Podvelka | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 5 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 65 | 79.868 | 29,2 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 2 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 162 | 192.915 | 72,7 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 86 | 86.624 | 38,6 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 73 | 85.999 | 32,8 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 15,2 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 65, 2025: 65. Učenci v osnovnih šolah 2018: 172, 2025: 162.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Podvelki je bila leta 2025 1440,95 €, kar je 10 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 399 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 883; indeks delovne migracije 37 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 152 (2024), 68 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Podvelka | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 883 | 940.987 | 396,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 399 | 940.987 | 179,1 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 236 | 836.620 | 105,9 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 163 | 104.368 | 73,2 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 37 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2224,76 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1440,95 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 12.356 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 10.528 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Podvelka | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 152 | 234.446 | 67,3 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 330 | 1.008.213 | 146,1 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 51.967 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 391 | 6.993.930 | 175,5 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 925 | 17.843.311 | 415,2 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 645 | 13.358.792 | 289,5 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 152, 2024: 152.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2019: 381, 2025: 925. Prenočitve tujih turistov 2019: 284, 2025: 645.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Podvelki 1034 stanovanj, s povprečno uporabno površino 81,6 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 1457 osebnih avtomobilov, 650 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Podvelka | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1034 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 437 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 807 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 39 | 18.411 | 16,5 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 81,6 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Podvelka | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 1457 | 1.286.588 | 653,9 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 333 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 272 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Podvelka 2018: 584,5, 2025: 653,9. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Podvelki
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Podvelki, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Podvelka?
Občina Podvelka je imela na dan 1. 1. 2026 2242 prebivalcev (SURS). Meri 104 km².
Kakšna je povprečna plača v Podvelki?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Podvelki 1440,95 € (bruto 2224,76 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Podvelki?
46,4 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 201,4.
Koliko šol in vrtcev je v Podvelki?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Podvelki 2 osnovnih šol s podružnicami in 162 učencev; vrtcev in enot je 5 s 65 otroki.
Koliko podjetij je v Podvelki?
Leta 2024 je imelo sedež v Podvelki 152 podjetij, ki so zaposlovala 330 oseb in ustvarila 52 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Podvelka?
Leta 2025 je bilo v Podvelki 925 turističnih prenočitev ob 391 prihodih; tujih prenočitev je bilo 645.