Občina Kranj v številkah

V Kranju živi 57.491 prebivalcev (1. 1. 2026) na 151 km², torej 381 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 43,8 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 105 (1,8 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Kranj
Mestna občina Kranj je ena od dvanajstih mestnih občin v Republiki Sloveniji s središčem v Kranju. S 56.171 prebivalci je tretja najštevilneje naseljena mestna občina.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 56.267, 2026: 57.491.
| Kazalnik | Kranj | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 57.491 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 28.951 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 28.540 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 151 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 381 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 43,8 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 143,2 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 14,8 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 21,2 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 13,6 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 512 | 16.961 | 8,9 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 478 | 21.223 | 8,3 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 34 | −4262 | 0,6 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 89 | 8519 | 1,6 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −18 | 0 | −0,3 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 105 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 1,8 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 559, 2025: 512. Umrli 2018: 443, 2025: 478.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Kranj 2018: 5,9, 2025: 1,8. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Kranj 2019: 42,5, 2026: 43,8. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Kranj | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 31 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 2039 | 79.868 | 35,5 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 18 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 5409 | 192.915 | 94,3 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 2378 | 86.624 | 41,4 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 2079 | 85.999 | 36,2 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 28,4 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 2442, 2025: 2039. Učenci v osnovnih šolah 2018: 5454, 2025: 5409.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Kranju je bila leta 2025 1597,20 €, kar je približno enako kot slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 24.829 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 26.096; indeks delovne migracije 96 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 6313 (2024), 110 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Kranj | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 26.096 | 940.987 | 454,8 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 24.829 | 940.987 | 432,7 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 22.046 | 836.620 | 384,2 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 2784 | 104.368 | 48,5 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 96 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2519,80 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1597,20 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.536 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.831 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Kranj | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 6313 | 234.446 | 110,5 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 26.359 | 1.008.213 | 461,3 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 3.511.211 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 68.774 | 6.993.930 | 1198,5 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 139.563 | 17.843.311 | 2432,1 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 127.700 | 13.358.792 | 2225,4 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 5291, 2024: 6313.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 128.510, 2025: 139.563. Prenočitve tujih turistov 2018: 119.479, 2025: 127.700.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Kranju 21.317 stanovanj, s povprečno uporabno površino 81,4 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 33.914 osebnih avtomobilov, 590 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Kranj | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 21.317 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 373 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 18.873 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 112 | 18.411 | 2,0 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 81,4 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Kranj | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 33.914 | 1.286.588 | 591,0 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 421 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 324 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Kranj 2018: 545,3, 2025: 591. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Kranju
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Kranju, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Kranj?
Občina Kranj je imela na dan 1. 1. 2026 57.491 prebivalcev (SURS). Meri 151 km².
Kakšna je povprečna plača v Kranju?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Kranju 1597,20 € (bruto 2519,80 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Kranju?
43,8 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 143,2.
Koliko šol in vrtcev je v Kranju?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Kranju 18 osnovnih šol s podružnicami in 5409 učencev; vrtcev in enot je 31 s 2039 otroki.
Koliko podjetij je v Kranju?
Leta 2024 je imelo sedež v Kranju 6313 podjetij, ki so zaposlovala 26.359 oseb in ustvarila 3511 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Kranj?
Leta 2025 je bilo v Kranju 139.563 turističnih prenočitev ob 68.774 prihodih; tujih prenočitev je bilo 127.700.