Občina Juršinci v številkah
V Juršincih živi 2486 prebivalcev (1. 1. 2026) na 36 km², torej 69 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 45,9 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 10 (4,0 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Juršinci
Občina Juršinci je ena od občin v Republiki Sloveniji.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 2362, 2026: 2486.
| Kazalnik | Juršinci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 2486 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1289 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1197 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 36 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 69 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 45,9 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 180,7 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,6 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 24,5 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 2,3 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 16 | 16.961 | 6,5 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 50 | 21.223 | 20,2 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −34 | −4262 | −13,7 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 8 | 8519 | 3,2 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 36 | 0 | 14,5 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 10 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 4,0 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 16, 2025: 16. Umrli 2018: 32, 2025: 50.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Juršinci 2018: −5,5, 2025: 4. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Juršinci 2019: 42,9, 2026: 45,9. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Juršinci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 88 | 79.868 | 35,5 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 229 | 192.915 | 92,4 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 116 | 86.624 | 46,8 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 62 | 85.999 | 25,0 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 14,7 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 101, 2025: 88. Učenci v osnovnih šolah 2018: 236, 2025: 229.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Juršincih je bila leta 2025 1417,64 €, kar je 12 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 294 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 974; indeks delovne migracije 25 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 142 (2024), 57 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Juršinci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 974 | 940.987 | 393,1 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 294 | 940.987 | 118,6 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 162 | 836.620 | 65,4 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 132 | 104.368 | 53,3 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 25 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2207,83 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1417,64 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 11.958 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 10.452 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Juršinci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 142 | 234.446 | 57,8 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 247 | 1.008.213 | 100,5 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 14.199 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 91 | 6.993.930 | 36,7 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 137 | 17.843.311 | 55,3 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 57 | 13.358.792 | 23,0 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 121, 2024: 142.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Juršincih 1069 stanovanj, s povprečno uporabno površino 82,7 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 1431 osebnih avtomobilov, 576 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Juršinci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1069 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 442 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 753 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 36 | 18.411 | 14,9 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 82,7 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Juršinci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 1431 | 1.286.588 | 577,5 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 312 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 239 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Juršinci 2018: 549,1, 2025: 577,5. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Juršincih
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Juršincih, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Juršinci?
Občina Juršinci je imela na dan 1. 1. 2026 2486 prebivalcev (SURS). Meri 36 km².
Kakšna je povprečna plača v Juršincih?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Juršincih 1417,64 € (bruto 2207,83 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Juršincih?
45,9 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 180,7.
Koliko šol in vrtcev je v Juršincih?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Juršincih 1 osnovnih šol s podružnicami in 229 učencev; vrtcev in enot je 1 s 88 otroki.
Koliko podjetij je v Juršincih?
Leta 2024 je imelo sedež v Juršincih 142 podjetij, ki so zaposlovala 247 oseb in ustvarila 14 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Juršinci?
Leta 2025 je bilo v Juršincih 137 turističnih prenočitev ob 91 prihodih; tujih prenočitev je bilo 57.