Občina Ilirska Bistrica v številkah
V Ilirski Bistrici živi 13.130 prebivalcev (1. 1. 2026) na 480 km², torej 27 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 48,1 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 125 (−9,5 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Ilirska Bistrica
Občina Ilirska Bistrica je ena od občin Krasa v Republiki Sloveniji z okoli 13.000 prebivalci in središčem v Ilirski Bistrici. Njeno območje se z reformo lokalne samouprave v samostojni Sloveniji ni spremenilo. sestavljena je iz 22 krajevnih skupnosti.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 13.340, 2026: 13.130.
| Kazalnik | Ilirska Bistrica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 13.130 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 6685 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 6445 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 480 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 27 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 48,1 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 225,5 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 12,5 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 28,1 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 7,5 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 80 | 16.961 | 6,0 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 166 | 21.223 | 12,5 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −86 | −4262 | −6,5 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −7 | 8519 | −0,5 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −32 | 0 | −2,4 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −125 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −9,5 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 98, 2025: 80. Umrli 2018: 154, 2025: 166.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Ilirska Bistrica 2018: 0,9, 2025: −9,5. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Ilirska Bistrica 2019: 46,2, 2026: 48,1. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Ilirska Bistrica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 7 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 426 | 79.868 | 32,1 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 7 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 1110 | 192.915 | 83,7 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 475 | 86.624 | 35,8 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 431 | 85.999 | 32,5 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 21,6 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 503, 2025: 426. Učenci v osnovnih šolah 2018: 1077, 2025: 1110.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Ilirski Bistrici je bila leta 2025 1480,74 €, kar je 8 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 3439 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 5879; indeks delovne migracije 59 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 1113 (2024), 85 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Ilirska Bistrica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 5879 | 940.987 | 443,5 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 3439 | 940.987 | 259,4 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 2891 | 836.620 | 218,1 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 549 | 104.368 | 41,4 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 59 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2310,09 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1480,74 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.867 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.484 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Ilirska Bistrica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 1113 | 234.446 | 83,6 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 3506 | 1.008.213 | 263,4 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 465.415 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 9184 | 6.993.930 | 692,9 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 17.426 | 17.843.311 | 1314,7 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 14.415 | 13.358.792 | 1087,5 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 1061, 2024: 1113.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 18.143, 2025: 17.426. Prenočitve tujih turistov 2018: 15.234, 2025: 14.415.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Ilirski Bistrici 6154 stanovanj, s povprečno uporabno površino 86,4 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 9404 osebnih avtomobilov, 716 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Ilirska Bistrica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 6154 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 460 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 4670 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 89 | 18.411 | 6,7 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 86,4 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Ilirska Bistrica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 9404 | 1.286.588 | 709,5 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 358 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 279 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Ilirska Bistrica 2018: 640, 2025: 709,5. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Ilirski Bistrici
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Ilirski Bistrici, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Ilirska Bistrica?
Občina Ilirska Bistrica je imela na dan 1. 1. 2026 13.130 prebivalcev (SURS). Meri 480 km².
Kakšna je povprečna plača v Ilirski Bistrici?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Ilirski Bistrici 1480,74 € (bruto 2310,09 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Ilirski Bistrici?
48,1 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 225,5.
Koliko šol in vrtcev je v Ilirski Bistrici?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Ilirski Bistrici 7 osnovnih šol s podružnicami in 1110 učencev; vrtcev in enot je 7 s 426 otroki.
Koliko podjetij je v Ilirski Bistrici?
Leta 2024 je imelo sedež v Ilirski Bistrici 1113 podjetij, ki so zaposlovala 3506 oseb in ustvarila 465 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Ilirska Bistrica?
Leta 2025 je bilo v Ilirski Bistrici 17.426 turističnih prenočitev ob 9184 prihodih; tujih prenočitev je bilo 14.415.