Občina Cerklje na Gorenjskem v številkah

V Cerkljah na Gorenjskem živi 8029 prebivalcev (1. 1. 2026) na 78 km², torej 103 prebivalci na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 42,7 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 85 (10,6 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Cerklje na Gorenjskem
Občina Cerklje na Gorenjskem je ena od občin v Republiki Sloveniji, ustanovljena leta 1994. Nahaja se na prehodu Ljubljanske kotline v gorski svet Kamniško-Savinjskih Alp na severu in v hriboviti svet Tunjiškega gričevja na vzhodu. Obsega 7800 hektarov in je razdeljena na 30 naselij, katerih tretjina leži v hribovitem svetu in dve tretjini na ravninskem delu občine in ki skupaj štejejo skoraj 8.000 prebivalcev. Občina je del Upravne enote Kranj in pripada Gorenjski statistični regiji.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 7632, 2026: 8029.
| Kazalnik | Cerklje na Gorenjskem | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 8029 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 4030 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 3999 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 78 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 103 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 42,7 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 122,1 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 16,1 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 19,6 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 6,7 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 74 | 16.961 | 9,3 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 88 | 21.223 | 11,1 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −14 | −4262 | −1,8 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 37 | 8519 | 4,7 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 62 | 0 | 7,8 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 85 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 10,6 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 64, 2025: 74. Umrli 2018: 87, 2025: 88.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Cerklje na Gorenjskem 2018: 1,8, 2025: 10,6. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Cerklje na Gorenjskem 2019: 41,2, 2026: 42,7. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Cerklje na Gorenjskem | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 4 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 356 | 79.868 | 44,8 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 2 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 787 | 192.915 | 99,1 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 367 | 86.624 | 46,2 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 325 | 85.999 | 40,9 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 27,8 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 354, 2025: 356. Učenci v osnovnih šolah 2018: 808, 2025: 787.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Cerkljah na Gorenjskem je bila leta 2025 1696,14 €, kar je 6 % nad slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 5281 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 3816; indeks delovne migracije 142 pomeni, da več ljudi prihaja na delo v občino kot odhaja iz nje. Podjetij je 970 (2024), 121 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Cerklje na Gorenjskem | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 3816 | 940.987 | 480,4 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 5281 | 940.987 | 664,8 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 4695 | 836.620 | 591,0 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 586 | 104.368 | 73,8 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 142 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2720,29 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1696,14 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.433 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.660 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Cerklje na Gorenjskem | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 970 | 234.446 | 124,0 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 5284 | 1.008.213 | 675,3 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 922.218 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 41.110 | 6.993.930 | 5175,0 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 92.954 | 17.843.311 | 11.701,2 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 76.287 | 13.358.792 | 9603,1 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 748, 2024: 970.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 87.853, 2025: 92.954. Prenočitve tujih turistov 2018: 74.156, 2025: 76.287.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Cerkljah na Gorenjskem 2721 stanovanj, s povprečno uporabno površino 103,1 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 5307 osebnih avtomobilov, 661 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Cerklje na Gorenjskem | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 2721 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 346 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 2146 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 188 | 18.411 | 23,9 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 103,1 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Cerklje na Gorenjskem | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 5307 | 1.286.588 | 668,1 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 535 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 408 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Cerklje na Gorenjskem 2018: 622,2, 2025: 668,1. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Cerkljah na Gorenjskem
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Cerkljah na Gorenjskem, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Cerklje na Gorenjskem?
Občina Cerklje na Gorenjskem je imela na dan 1. 1. 2026 8029 prebivalcev (SURS). Meri 78 km².
Kakšna je povprečna plača v Cerkljah na Gorenjskem?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Cerkljah na Gorenjskem 1696,14 € (bruto 2720,29 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Cerkljah na Gorenjskem?
42,7 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 122,1.
Koliko šol in vrtcev je v Cerkljah na Gorenjskem?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Cerkljah na Gorenjskem 2 osnovnih šol s podružnicami in 787 učencev; vrtcev in enot je 4 s 356 otroki.
Koliko podjetij je v Cerkljah na Gorenjskem?
Leta 2024 je imelo sedež v Cerkljah na Gorenjskem 970 podjetij, ki so zaposlovala 5284 oseb in ustvarila 922 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Cerklje na Gorenjskem?
Leta 2025 je bilo v Cerkljah na Gorenjskem 92.954 turističnih prenočitev ob 41.110 prihodih; tujih prenočitev je bilo 76.287.