Občina Zreče v številkah

V Zrečah živi 6657 prebivalcev (1. 1. 2026) na 67 km², torej 99 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 43,8 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 3 (0,4 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Zreče
Občina Zreče s središčem v Zrečah in okoli 6.500 prebivalci je ena izmed gospodarsko prepoznavnejših lokalnih skupnosti v Republiki Sloveniji, ki je svoj preporod doživela predvsem s pospešeno industrializacijo v zadnjem stoletju. To je vzpodbudilo skokoviti vsestranski razvoj in botrovalo pospešenemu uvajanju in razvijanju turizma kot nove perspektivne panoge. Danes predstavlja prepoznavni turizem na Zreškem nosilno jedro Turistične destinacije Rogla-Pohorje, v kateri se uspešno povezujejo tudi tri sosednje občine in njihovi turistični ponudniki.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 6443, 2026: 6657.
| Kazalnik | Zreče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 6657 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 3434 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 3223 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 67 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 99 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 43,8 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 138,0 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 14,6 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 20,1 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 9,4 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 54 | 16.961 | 8,1 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 56 | 21.223 | 8,4 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −2 | −4262 | −0,3 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 20 | 8519 | 3,0 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −15 | 0 | −2,3 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 3 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 0,4 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 61, 2025: 54. Umrli 2018: 50, 2025: 56.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Zreče 2018: 6,4, 2025: 0,4. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Zreče 2019: 42,2, 2026: 43,8. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Zreče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 3 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 296 | 79.868 | 44,5 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 3 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 556 | 192.915 | 83,6 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 240 | 86.624 | 36,1 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 272 | 85.999 | 40,9 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 20,9 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 309, 2025: 296. Učenci v osnovnih šolah 2018: 521, 2025: 556.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Zrečah je bila leta 2025 1470,92 €, kar je 8 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 3735 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 3159; indeks delovne migracije 119 pomeni, da več ljudi prihaja na delo v občino kot odhaja iz nje. Podjetij je 607 (2024), 91 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Zreče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 3159 | 940.987 | 474,8 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 3735 | 940.987 | 561,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 3369 | 836.620 | 506,3 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 365 | 104.368 | 54,9 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 119 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2302,13 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1470,92 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.202 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.365 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Zreče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 607 | 234.446 | 91,2 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 3829 | 1.008.213 | 575,5 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 497.314 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 70.547 | 6.993.930 | 10.602,2 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 256.016 | 17.843.311 | 38.475,5 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 93.441 | 13.358.792 | 14.042,8 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 484, 2024: 607.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 274.228, 2025: 256.016. Prenočitve tujih turistov 2018: 98.760, 2025: 93.441.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Zrečah 2670 stanovanj, s povprečno uporabno površino 82,6 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 4144 osebnih avtomobilov, 623 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Zreče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 2670 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 405 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1998 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 260 | 18.411 | 39,4 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 82,6 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Zreče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 4144 | 1.286.588 | 622,8 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 454 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 315 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Zreče 2018: 575,1, 2025: 622,8. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Zrečah
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Zrečah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Zreče?
Občina Zreče je imela na dan 1. 1. 2026 6657 prebivalcev (SURS). Meri 67 km².
Kakšna je povprečna plača v Zrečah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Zrečah 1470,92 € (bruto 2302,13 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Zrečah?
43,8 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 138,0.
Koliko šol in vrtcev je v Zrečah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Zrečah 3 osnovnih šol s podružnicami in 556 učencev; vrtcev in enot je 3 s 296 otroki.
Koliko podjetij je v Zrečah?
Leta 2024 je imelo sedež v Zrečah 607 podjetij, ki so zaposlovala 3829 oseb in ustvarila 497 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Zreče?
Leta 2025 je bilo v Zrečah 256.016 turističnih prenočitev ob 70.547 prihodih; tujih prenočitev je bilo 93.441.