Draga SlovenijaDraga Slovenija

Občina Žiri v številkah

Žiri, fotografija
Fotografija: Wikimedia Commons.

V Žireh živi 5159 prebivalcev (1. 1. 2026) na 49 km², torej 105 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 43,1 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 50 (9,8 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).

Število prebivalcev
5159
stanje 1. 1. 2026
Površina
49km²
površina občine
Gostota naseljenosti
105/km²
Slovenija: 105
Povprečna starost
43,1let
Slovenija: 44,6
Povprečna mesečna neto plača
1454
Slovenija: 1602 €
Število podjetij
461
leto 2024

O občini Žiri

Občina Žiri so ena od občin v Republiki Sloveniji s 5.106 prebivalci (2025). Pred zadnjo ustanovitvijo leta 1994 je bila del Občine Škofja loka, še prej pa Občine Logatec. Središče občine je v Žireh, kjer živi tudi velika večina prebivalstva občine, večji naselji sta še Selo pri Žireh, skupaj s katerim šteje Žiri okoli 4.000 prebivalcev in Žirovski vrh.

Prebivalstvo

Število prebivalcev po letihŠtevilo prebivalcev 2019: 4876, 2026: 5159.48004900500051005200Žiri
20192020202120222023202420252026

Število prebivalcev 2019: 4876, 2026: 5159.

KazalnikŽiriSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število prebivalcev51592.135.1071. 1. 2026
Moški26191.074.6301. 1. 2026
Ženske25401.060.4771. 1. 2026
Površina49 km²20.271 km²1. 1. 2026
Gostota naseljenosti105 /km²105 /km²1. 1. 2026
Povprečna starost43,144,61. 1. 2026
Indeks staranja124,8158,61. 1. 2026
Delež mlajših od 15 let16,6 %14,2 %1. 1. 2026
Delež starejših od 65 let20,7 %22,5 %1. 1. 2026
Delež tujih državljanov5,5 %10,5 %1. 1. 2026
Živorojeni5516.96110,8 · SI 8,02025
Umrli4321.2238,4 · SI 10,02025
Naravni prirast12−42622,4 · SI −2,02025
Selitveni prirast s tujino1285192,4 · SI 4,02025
Selitveni prirast med občinami2605,1 · SI 0,02025
Skupni prirast5042572025
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev9,82,02025

Rojstva in smrti po letih

Rojstva in smrti po letihŽivorojeni 2018: 39, 2025: 55. Umrli 2018: 31, 2025: 43.203040506070ŽivorojeniUmrli
20182019202020212022202320242025

Živorojeni 2018: 39, 2025: 55. Umrli 2018: 31, 2025: 43.

Deli ta graf

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoŽiri 2018: 1,2, 2025: 9,8. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.−5,00,05,010,015,0ŽiriSlovenija
20182019202020212022202320242025

Žiri 2018: 1,2, 2025: 9,8. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.

Deli ta graf

Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo

Povprečna starost, v primerjavi s SlovenijoŽiri 2019: 42,1, 2026: 43,1. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.42,043,044,045,0SlovenijaŽiri
20192020202120222023202420252026

Žiri 2019: 42,1, 2026: 43,1. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.

Deli ta graf

Vrtci, šole in študenti

KazalnikŽiriSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Vrtci in enote29822025/26
Otroci v vrtcih25679.86850,1 · SI 37,52025/26
Osnovne šole in podružnice18212025/26
Učenci v osnovnih šolah517192.915101,3 · SI 90,52025/26
Dijaki (po prebivališču)24286.62447,4 · SI 40,72025/26
Študenti (po prebivališču)20885.99940,7 · SI 40,42025/26
Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo25,9 %26,6 %2025

Otroci v vrtcih in učenci po letih

Otroci v vrtcih in učenci po letihOtroci v vrtcih 2018: 253, 2025: 256. Učenci v osnovnih šolah 2018: 550, 2025: 517.200300400500600Učenci v osnovnih šolahOtroci v vrtcih
20182019202020212022202320242025

Otroci v vrtcih 2018: 253, 2025: 256. Učenci v osnovnih šolah 2018: 550, 2025: 517.

Deli ta graf

Delo, plače in dohodek

Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Žireh je bila leta 2025 1454,02 €, kar je 9 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 2261 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 2360; indeks delovne migracije 94 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 461 (2024), 89 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).

Plače po letihPlače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.800 €1000 €1200 €1400 €1600 €1800 €Slovenija 2023+Žiri 2023+SlovenijaŽiri
20162018202020222025

Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.

KazalnikŽiriSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču)2360940.987462,2 · SI 441,62025
Delovna mesta v občini2261940.987442,8 · SI 441,62025
Zaposleni (po delovnem mestu)2030836.620397,6 · SI 392,62025
Samozaposleni (po delovnem mestu)232104.36845,4 · SI 49,02025
Indeks delovne migracije941002025
Povprečna mesečna bruto plača2260,60 €2536,03 €2025
Povprečna mesečna neto plača1454,02 €1602,05 €2025
Neto dohodek na prebivalca (letno)13.865 €14.208 €2024
Mediana neto dohodka prebivalcev (letno)12.548 €12.455 €2024

Podjetja in turizem

KazalnikŽiriSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število podjetij461234.44691,3 · SI 110,42024
Zaposleni in samozaposleni v podjetjih24021.008.213475,9 · SI 474,72024
Prihodek podjetij319.269 k€166.401.581 k€2024
Prihodi turistov7076.993.930138,5 · SI 3282,22025
Prenočitve turistov187917.843.311368,0 · SI 8373,82025
Prenočitve tujih turistov175513.358.792343,7 · SI 6269,22025

Število podjetij po letih

Število podjetij po letihŠtevilo podjetij 2017: 393, 2024: 461.380400420440460480Število podjetij
20172018201920202021202220232024

Število podjetij 2017: 393, 2024: 461.

Deli ta graf

Turistične prenočitve po letih

Turistične prenočitve po letihPrenočitve turistov 2018: 1661, 2025: 1879. Prenočitve tujih turistov 2018: 1578, 2025: 1755.500100015002000Prenočitve turistovPrenočitve tujih turistov
201820192020202220242025

Prenočitve turistov 2018: 1661, 2025: 1879. Prenočitve tujih turistov 2018: 1578, 2025: 1755.

Deli ta graf

Stanovanja

Ob popisu 2021 je bilo v Žireh 1727 stanovanj, s povprečno uporabno površino 103,8 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 3068 osebnih avtomobilov, 595 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).

KazalnikŽiriSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število stanovanj1727864.3232021
Stanovanj na 1.000 prebivalcev3474102021
Naseljena stanovanja1442698.7472021
Počitniška stanovanja4318.4118,6 · SI 8,72021
Povprečna uporabna površina stanovanja103,8 m²83,3 m²2021

Avtomobili in odpadki

KazalnikŽiriSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Osebni avtomobili30681.286.588600,9 · SI 603,82025
Nastali komunalni odpadki na prebivalca405 kg526 kg2024
Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca286 kg376 kg2024

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoŽiri 2018: 562,8, 2025: 600,9. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.540560580600620SlovenijaŽiri
20182019202020212022202320242025

Žiri 2018: 562,8, 2025: 600,9. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.

Deli ta graf

Kraj na zemljevidu

Okolica na Googlovem zemljevidu, s trgovinami, šolami in postajami. Središče je v težišču prodaj stavb v zadnjih dveh letih. © Google Zemljevid se naloži šele, ko ga odpreš: do takrat stran ne pošlje ničesar Googlu.
Posnetek iz zraka: Občina Žiri
Posnetek iz zraka iste točke. © Esri, Maxar, Earthstar Geographics

Cene nepremičnin v Žireh

Kaj stanejo stanovanja in hiše v Žireh, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.

Cene nepremičninCSV

Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.

Pogosta vprašanja

Koliko prebivalcev ima občina Žiri?

Občina Žiri je imela na dan 1. 1. 2026 5159 prebivalcev (SURS). Meri 49 km².

Kakšna je povprečna plača v Žireh?

Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Žireh 1454,02 € (bruto 2260,60 €), v Sloveniji 1602,05 €.

Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Žireh?

43,1 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 124,8.

Koliko šol in vrtcev je v Žireh?

V šolskem letu 2025/26 je bilo v Žireh 1 osnovnih šol s podružnicami in 517 učencev; vrtcev in enot je 2 s 256 otroki.

Koliko podjetij je v Žireh?

Leta 2024 je imelo sedež v Žireh 461 podjetij, ki so zaposlovala 2402 oseb in ustvarila 319 mio € prihodkov.

Koliko turistov obišče občino Žiri?

Leta 2025 je bilo v Žireh 1879 turističnih prenočitev ob 707 prihodih; tujih prenočitev je bilo 1755.

AI klepet

Vprašaj kar v slovenščini

AI klepet poišče odgovor v uradni evidenci in ga pokaže s tabelo, ki jo lahko preneseš, in s povezavo na zemljevid. Brezplačno, potrebna je le registracija.

Na primer: Koliko prebivalcev in kakšne plače ima občina Žiri?

Odpri AI klepet

AI klepet