Občina Zavrč v številkah

V Zavrču živi 1453 prebivalcev (1. 1. 2026) na 19 km², torej 76 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 46,0 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 17 (−11,7 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Zavrč
Občina Zavrč je ena od občin v Republiki Sloveniji. Leži na Hrvaško-Slovenski meji na vzhodu Slovenije. Naselja občine Zavrč so: Belski Vrh, Drenovec, Gorenjski Vrh, Goričak, Hrastovec, Korenjak, Pestike, Turški Vrh, Zavrč Na Belskem Vrhu stoji cerkev sv. Urbana, tik ob hrvaški meji, v Turškem Vrhu stoji cerkev sv. Mohorja, Gorenjski Vrh krasi cerkev sv. Janeza, v samem kraju Zavrč pa stojita sv. Miklavž in z vinsko trto obdana devica Marija. V kraju Zavrč je osnovna šola z imenom OŠ Cirkulane-Zavrč, vrtec in grad, ki je bil pred preselitvijo, sedež Občine Zavrč, sedaj je ta grad na voljo ljudem, ki stanujejo v njem. V Goričaku imajo edina trgovino v celotni občini, bar, poštna poslovalnica Slovenije in Gasilski dom prostovolnega gasilskega društva Zavrč. V Turškem Vrhu je spomenik turške babice, ki leži ob sprehajalni poti. V občini Zavrč se ljudje pretežno ukvarjajo z vinogradništvom in živinorejo.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 1525, 2026: 1453.
| Kazalnik | Zavrč | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 1453 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 782 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 671 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 19 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 76 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 46,0 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 207,5 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 10,0 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 20,9 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 14,2 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 6 | 16.961 | 4,1 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 8 | 21.223 | 5,4 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −2 | −4262 | −1,4 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −5 | 8519 | −3,4 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −10 | 0 | −6,8 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −17 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −11,7 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 12, 2025: 6. Umrli 2018: 11, 2025: 8.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Zavrč 2018: −151,5, 2025: −11,7. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Zavrč 2019: 42,7, 2026: 46. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Zavrč | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 37 | 79.868 | 25,2 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 64 | 192.915 | 43,5 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 47 | 86.624 | 32,0 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 49 | 85.999 | 33,3 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 11,2 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 24, 2025: 37. Učenci v osnovnih šolah 2018: 102, 2025: 64.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Zavrču je bila leta 2025 1526,69 €, kar je 5 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 275 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 694; indeks delovne migracije 39 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 84 (2024), 58 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Zavrč | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 694 | 940.987 | 471,8 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 275 | 940.987 | 186,9 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 220 | 836.620 | 149,6 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 55 | 104.368 | 37,4 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 39 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2473,12 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1526,69 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.084 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 11.092 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Zavrč | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 84 | 234.446 | 56,8 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 244 | 1.008.213 | 165,1 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 20.122 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 1106 | 6.993.930 | 751,9 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 1835 | 17.843.311 | 1247,5 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 1251 | 13.358.792 | 850,4 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 58, 2024: 84.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2022: 1390, 2025: 1835. Prenočitve tujih turistov 2022: 590, 2025: 1251.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Zavrču 831 stanovanj, s povprečno uporabno površino 65,2 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 944 osebnih avtomobilov, 650 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Zavrč | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 831 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 544 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 470 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 55 | 18.411 | 36,0 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 65,2 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Zavrč | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 944 | 1.286.588 | 641,7 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 206 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 136 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Zavrč 2018: 519,3, 2025: 641,7. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Zavrču
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Zavrču, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Zavrč?
Občina Zavrč je imela na dan 1. 1. 2026 1453 prebivalcev (SURS). Meri 19 km².
Kakšna je povprečna plača v Zavrču?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Zavrču 1526,69 € (bruto 2473,12 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Zavrču?
46,0 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 207,5.
Koliko šol in vrtcev je v Zavrču?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Zavrču 1 osnovnih šol s podružnicami in 64 učencev; vrtcev in enot je 1 s 37 otroki.
Koliko podjetij je v Zavrču?
Leta 2024 je imelo sedež v Zavrču 84 podjetij, ki so zaposlovala 244 oseb in ustvarila 20 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Zavrč?
Leta 2025 je bilo v Zavrču 1835 turističnih prenočitev ob 1106 prihodih; tujih prenočitev je bilo 1251.