Občina Žalec v številkah
V Žalcu živi 21.737 prebivalcev (1. 1. 2026) na 117 km², torej 186 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 45,3 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 87 (−4,0 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Žalec
Občina Žalec je ena od občin v Republiki Sloveniji, ki leži ob celotni zahodni meji Mestne občine Celje. Občinsko središče je v istoimenskem mestu. Občina Žalec se nahaja v Spodnji Savinjski dolini in v današnji obliki obstaja od leta 1998, ko je prišlo do razdelitve prejšnje velike občine. Občina meji na severu na mestno občino Velenje, na vzhodu na občino Dobrna in Mestno občino Celje, na jugu na občini Laško in Hrastnik, na zahodu pa na občini Prebold in Polzela. Površina občine je 117,1 km²; sestavlja jo 39 naselij v desetih krajevnih skupnostih.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 21.340, 2026: 21.737.
| Kazalnik | Žalec | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 21.737 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 11.055 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 10.682 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 117 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 186 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 45,3 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 174,7 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,5 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 23,6 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 9,9 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 163 | 16.961 | 7,5 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 175 | 21.223 | 8,0 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −12 | −4262 | −0,5 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 54 | 8519 | 2,5 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −129 | 0 | −5,9 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −87 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −4,0 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 178, 2025: 163. Umrli 2018: 175, 2025: 175.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Žalec 2018: 4,6, 2025: −4. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Žalec 2019: 43,9, 2026: 45,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Žalec | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 13 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 771 | 79.868 | 35,3 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 10 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 2094 | 192.915 | 96,0 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 912 | 86.624 | 41,8 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 775 | 85.999 | 35,5 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 24,0 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 921, 2025: 771. Učenci v osnovnih šolah 2018: 2089, 2025: 2094.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Žalcu je bila leta 2025 1474,33 €, kar je 8 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 9224 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 9662; indeks delovne migracije 96 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 2408 (2024), 111 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Žalec | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 9662 | 940.987 | 442,7 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 9224 | 940.987 | 422,7 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 8092 | 836.620 | 370,8 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 1131 | 104.368 | 51,8 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 96 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2309,37 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1474,33 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.779 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.298 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Žalec | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 2408 | 234.446 | 110,5 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 9039 | 1.008.213 | 414,9 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 1.354.253 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 19.010 | 6.993.930 | 871,1 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 33.422 | 17.843.311 | 1531,5 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 27.807 | 13.358.792 | 1274,2 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 1995, 2024: 2408.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 13.574, 2025: 33.422. Prenočitve tujih turistov 2018: 10.867, 2025: 27.807.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Žalcu 8590 stanovanj, s povprečno uporabno površino 84,3 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 13.679 osebnih avtomobilov, 629 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Žalec | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 8590 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 399 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 7128 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 168 | 18.411 | 7,8 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 84,3 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Žalec | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 13.679 | 1.286.588 | 626,8 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 509 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 404 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Žalec 2018: 569,8, 2025: 626,8. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Žalcu
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Žalcu, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Žalec?
Občina Žalec je imela na dan 1. 1. 2026 21.737 prebivalcev (SURS). Meri 117 km².
Kakšna je povprečna plača v Žalcu?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Žalcu 1474,33 € (bruto 2309,37 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Žalcu?
45,3 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 174,7.
Koliko šol in vrtcev je v Žalcu?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Žalcu 10 osnovnih šol s podružnicami in 2094 učencev; vrtcev in enot je 13 s 771 otroki.
Koliko podjetij je v Žalcu?
Leta 2024 je imelo sedež v Žalcu 2408 podjetij, ki so zaposlovala 9039 oseb in ustvarila 1354 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Žalec?
Leta 2025 je bilo v Žalcu 33.422 turističnih prenočitev ob 19.010 prihodih; tujih prenočitev je bilo 27.807.