Občina Vrhnika v številkah
Na Vrhniki živi 18.296 prebivalcev (1. 1. 2026) na 116 km², torej 158 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 43,0 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 92 (5,0 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Vrhnika
Občina Vrhnika je občina z okoli 18.000 prebivalci (2020) v osrednjem delu Slovenije s središčem na Vrhniki, ki ima malo več kot polovico prebivalstva občine, drugo največje naselje pa je bližnji Verd. Leži na zahodnem robu Ljubljanskega barja ter obronkih Pokojiške planote, s središčem ok. 20 km jugozahodno od Ljubljane ter zajema več predmestnih in podeželskih naselij. Občina Vrhnika je pobratena z italijansko občino Gonars. Leta 1848 in 1849, po marčni revoluciji, se je začelo širše ustanavljanje občin. Občina Vrhnika je bila leta 1854 uvrščena pod Okraj Vrhnika, v tem okraju pa so bili še Babna gora, Blatna Brezovica, Borovnica, Črni vrh, Horjul, Podlipa, Polhov Gradec, Preserje, Rakitna, Rovte, Setnik, Šentjošt, Vrhnika, Vrzdenec, Zaplana, Žibrše. Okraj Vrhnika je leta 1864 obsegal 8 občin. V knjigi Boža Grafenauerja je zapisanih naslednjih 7 občin: Borovnica, Črni vrh, Horjul, Polhov Gradec, Preserje, Šentjošt, Vrhnika. Število prebivalcev je bilo 16.691, torej povprečno 2086 prebivalcev na občino.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 17.272, 2026: 18.296.
| Kazalnik | Vrhnika | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 18.296 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 9275 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 9021 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 116 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 158 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 43,0 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 127,9 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 15,6 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 20,0 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 11,2 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 163 | 16.961 | 9,0 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 172 | 21.223 | 9,4 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −9 | −4262 | −0,5 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 15 | 8519 | 0,8 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 86 | 0 | 4,7 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 92 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 5,0 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 173, 2025: 163. Umrli 2018: 160, 2025: 172.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Vrhnika 2018: 17,2, 2025: 5. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Vrhnika 2019: 41,7, 2026: 43. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Vrhnika | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 7 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 749 | 79.868 | 41,1 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 4 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 1826 | 192.915 | 100,3 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 840 | 86.624 | 46,1 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 726 | 85.999 | 39,9 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 28,1 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 860, 2025: 749. Učenci v osnovnih šolah 2018: 1735, 2025: 1826.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah na Vrhniki je bila leta 2025 1498,72 €, kar je 6 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 5017 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 8469; indeks delovne migracije 59 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 1976 (2024), 108 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Vrhnika | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 8469 | 940.987 | 465,2 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 5017 | 940.987 | 275,6 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 4137 | 836.620 | 227,2 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 880 | 104.368 | 48,3 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 59 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2352,83 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1498,72 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.844 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 13.430 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Vrhnika | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 1976 | 234.446 | 108,9 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 5612 | 1.008.213 | 309,2 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 693.642 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 7596 | 6.993.930 | 417,2 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 13.195 | 17.843.311 | 724,8 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 12.269 | 13.358.792 | 673,9 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 1557, 2024: 1976.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 21.995, 2025: 13.195. Prenočitve tujih turistov 2018: 19.727, 2025: 12.269.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo na Vrhniki 6107 stanovanj, s povprečno uporabno površino 90,3 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 10.753 osebnih avtomobilov, 588 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Vrhnika | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 6107 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 347 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 5326 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 103 | 18.411 | 5,8 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 90,3 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Vrhnika | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 10.753 | 1.286.588 | 590,6 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 431 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 361 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Vrhnika 2018: 552,5, 2025: 590,6. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin na Vrhniki
Kaj stanejo stanovanja in hiše na Vrhniki, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Vrhnika?
Občina Vrhnika je imela na dan 1. 1. 2026 18.296 prebivalcev (SURS). Meri 116 km².
Kakšna je povprečna plača na Vrhniki?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah na Vrhniki 1498,72 € (bruto 2352,83 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev na Vrhniki?
43,0 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 127,9.
Koliko šol in vrtcev je na Vrhniki?
V šolskem letu 2025/26 je bilo na Vrhniki 4 osnovnih šol s podružnicami in 1826 učencev; vrtcev in enot je 7 s 749 otroki.
Koliko podjetij je na Vrhniki?
Leta 2024 je imelo sedež na Vrhniki 1976 podjetij, ki so zaposlovala 5612 oseb in ustvarila 694 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Vrhnika?
Leta 2025 je bilo na Vrhniki 13.195 turističnih prenočitev ob 7596 prihodih; tujih prenočitev je bilo 12.269.