Občina Veržej v številkah
V Veržeju živi 1361 prebivalcev (1. 1. 2026) na 12 km², torej 113 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 46,5 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 18 (−13,1 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Veržej
Občina Veržej je ena od občin v Republiki Sloveniji. Veržej je znan po Babičevem mlinu na reki Muri. Naravna znamenitost so narcise. V občini Veržej, natančneje v Banovcih pa deluje termalno kopališče Banovci.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 1288, 2026: 1361.
| Kazalnik | Veržej | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 1361 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 679 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 682 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 12 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 113 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 46,5 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 172,9 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 14,9 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 25,8 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 3,6 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 11 | 16.961 | 8,0 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 13 | 21.223 | 9,4 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −2 | −4262 | −1,5 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −7 | 8519 | −5,1 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −9 | 0 | −6,5 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −18 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −13,1 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 6, 2025: 11. Umrli 2018: 16, 2025: 13.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Veržej 2018: −3,9, 2025: −13,1. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Veržej 2019: 45,3, 2026: 46,5. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Veržej | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 53 | 79.868 | 38,4 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 117 | 192.915 | 84,8 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 38 | 86.624 | 27,6 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 47 | 85.999 | 34,1 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 22,7 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 45, 2025: 53. Učenci v osnovnih šolah 2018: 113, 2025: 117.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Veržeju je bila leta 2025 1417,95 €, kar je 11 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 342 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 555; indeks delovne migracije 61 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 114 (2024), 84 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Veržej | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 555 | 940.987 | 402,5 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 342 | 940.987 | 248,0 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 266 | 836.620 | 192,9 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 76 | 104.368 | 55,1 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 61 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2200,19 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1417,95 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 12.640 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 10.860 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Veržej | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 114 | 234.446 | 83,9 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 328 | 1.008.213 | 241,5 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 40.677 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 33.448 | 6.993.930 | 24.255,3 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 105.208 | 17.843.311 | 76.293,0 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 18.051 | 13.358.792 | 13.089,9 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 101, 2024: 114.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 114.728, 2025: 105.208. Prenočitve tujih turistov 2018: 34.617, 2025: 18.051.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Veržeju 596 stanovanj, s povprečno uporabno površino 97,7 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 798 osebnih avtomobilov, 586 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Veržej | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 596 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 443 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 431 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 45 | 18.411 | 33,5 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 97,7 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Veržej | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 798 | 1.286.588 | 578,7 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 533 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 388 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Veržej 2018: 571, 2025: 578,7. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Veržeju
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Veržeju, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Veržej?
Občina Veržej je imela na dan 1. 1. 2026 1361 prebivalcev (SURS). Meri 12 km².
Kakšna je povprečna plača v Veržeju?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Veržeju 1417,95 € (bruto 2200,19 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Veržeju?
46,5 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 172,9.
Koliko šol in vrtcev je v Veržeju?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Veržeju 1 osnovnih šol s podružnicami in 117 učencev; vrtcev in enot je 1 s 53 otroki.
Koliko podjetij je v Veržeju?
Leta 2024 je imelo sedež v Veržeju 114 podjetij, ki so zaposlovala 328 oseb in ustvarila 41 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Veržej?
Leta 2025 je bilo v Veržeju 105.208 turističnih prenočitev ob 33.448 prihodih; tujih prenočitev je bilo 18.051.