Občina Trbovlje v številkah

V Trbovljah živi 15.935 prebivalcev (1. 1. 2026) na 58 km², torej 274 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 47,3 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 67 (−4,2 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Trbovlje
Občina Trbovlje je ena od občin v Zasavju v Republiki Sloveniji. Njeno ozemlje delita na manjši južni del in severni večji del reka Sava in železniška proga Ljubljana - Zidani most. Občinsko središče z veliko večino njenega prebivalstva je mesto Trbovlje, ki se razteza po 5 km dolgi in 3 km široki dolini, obdani z obrobnimi bregovi. Po celotni dolini teče reka Trboveljščica, ki se na koncu doline izliva v reko Savo. Po površini sodi med manjše občine v Sloveniji z veliko gostoto naseljenosti. Sredi leta 2015 se je občina Trbovlje s 16.450 prebivalci uvrščalo na 27. mesto med slovenskimi občinami.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 16.018, 2026: 15.935.
| Kazalnik | Trbovlje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 15.935 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 7925 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 8010 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 58 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 274 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 47,3 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 217,8 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 12,4 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 27,0 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 10,4 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 100 | 16.961 | 6,2 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 214 | 21.223 | 13,4 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −114 | −4262 | −7,1 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −3 | 8519 | −0,2 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 50 | 0 | 3,1 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −67 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −4,2 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 130, 2025: 100. Umrli 2018: 193, 2025: 214.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Trbovlje 2018: −1,9, 2025: −4,2. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Trbovlje 2019: 46, 2026: 47,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Trbovlje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 5 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 471 | 79.868 | 29,4 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 5 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 1275 | 192.915 | 79,7 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 562 | 86.624 | 35,1 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 421 | 85.999 | 26,3 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 21,5 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 526, 2025: 471. Učenci v osnovnih šolah 2018: 1206, 2025: 1275.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Trbovljah je bila leta 2025 1597,23 €, kar je približno enako kot slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 4281 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 6635; indeks delovne migracije 66 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 1267 (2024), 80 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Trbovlje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 6635 | 940.987 | 414,6 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 4281 | 940.987 | 267,5 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 3805 | 836.620 | 237,8 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 476 | 104.368 | 29,7 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 66 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2523,27 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1597,23 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.031 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.807 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Trbovlje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 1267 | 234.446 | 79,2 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 4372 | 1.008.213 | 273,3 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 497.690 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 1039 | 6.993.930 | 64,9 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 4154 | 17.843.311 | 259,6 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 3466 | 13.358.792 | 216,6 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 1097, 2024: 1267.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 4425, 2025: 4154. Prenočitve tujih turistov 2018: 3167, 2025: 3466.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Trbovljah 7573 stanovanj, s povprečno uporabno površino 64,7 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 8676 osebnih avtomobilov, 544 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Trbovlje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 7573 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 473 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 6353 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 74 | 18.411 | 4,6 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 64,7 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Trbovlje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 8676 | 1.286.588 | 542,2 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 537 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 394 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Trbovlje 2018: 495,6, 2025: 542,2. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Trbovljah
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Trbovljah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Trbovlje?
Občina Trbovlje je imela na dan 1. 1. 2026 15.935 prebivalcev (SURS). Meri 58 km².
Kakšna je povprečna plača v Trbovljah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Trbovljah 1597,23 € (bruto 2523,27 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Trbovljah?
47,3 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 217,8.
Koliko šol in vrtcev je v Trbovljah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Trbovljah 5 osnovnih šol s podružnicami in 1275 učencev; vrtcev in enot je 5 s 471 otroki.
Koliko podjetij je v Trbovljah?
Leta 2024 je imelo sedež v Trbovljah 1267 podjetij, ki so zaposlovala 4372 oseb in ustvarila 498 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Trbovlje?
Leta 2025 je bilo v Trbovljah 4154 turističnih prenočitev ob 1039 prihodih; tujih prenočitev je bilo 3466.