Občina Tišina v številkah

Na Tišini živi 3908 prebivalcev (1. 1. 2026) na 39 km², torej 101 prebivalec na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 46,4 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 3 (0,8 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Tišina
Občina Tišina je ena od občin v Republiki Sloveniji na ravenskem delu Prekmurja. Občino sestavlja 12 naselij in romski zaselek: Tropovci, Borejci, Gederovci, Gradišče, Krajna, Murski Črnci, Murski Petrovci, Petanjci, Rankovci, Sodišinci, Tišina, Vanča vas in zaselek Vanča vas-Borejci.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 3952, 2026: 3908.
| Kazalnik | Tišina | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 3908 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1982 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1926 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 39 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 101 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 46,4 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 184,1 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 12,7 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 23,5 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 2,7 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 24 | 16.961 | 6,1 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 39 | 21.223 | 10,0 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −15 | −4262 | −3,8 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 9 | 8519 | 2,3 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 9 | 0 | 2,3 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 3 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 0,8 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 33, 2025: 24. Umrli 2018: 40, 2025: 39.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Tišina 2018: −5,6, 2025: 0,8. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Tišina 2019: 44,6, 2026: 46,4. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Tišina | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 2 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 122 | 79.868 | 31,2 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 2 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 284 | 192.915 | 72,7 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 147 | 86.624 | 37,6 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 137 | 85.999 | 35,1 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 17,7 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 115, 2025: 122. Učenci v osnovnih šolah 2018: 305, 2025: 284.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah na Tišini je bila leta 2025 1401,07 €, kar je 13 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 483 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1535; indeks delovne migracije 28 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 244 (2024), 62 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Tišina | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1535 | 940.987 | 393,1 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 483 | 940.987 | 123,7 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 304 | 836.620 | 77,8 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 179 | 104.368 | 45,8 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 28 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2180,50 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1401,07 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 12.390 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 11.049 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Tišina | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 244 | 234.446 | 61,8 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 453 | 1.008.213 | 114,7 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 41.893 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 214, 2024: 244.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo na Tišini 1379 stanovanj, s povprečno uporabno površino 101,7 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 2470 osebnih avtomobilov, 632 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Tišina | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1379 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 348 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1202 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 10 | 18.411 | 2,5 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 101,7 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Tišina | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 2470 | 1.286.588 | 632,5 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 400 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 301 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Tišina 2018: 577,4, 2025: 632,5. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin na Tišini
Kaj stanejo stanovanja in hiše na Tišini, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Tišina?
Občina Tišina je imela na dan 1. 1. 2026 3908 prebivalcev (SURS). Meri 39 km².
Kakšna je povprečna plača na Tišini?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah na Tišini 1401,07 € (bruto 2180,50 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev na Tišini?
46,4 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 184,1.
Koliko šol in vrtcev je na Tišini?
V šolskem letu 2025/26 je bilo na Tišini 2 osnovnih šol s podružnicami in 284 učencev; vrtcev in enot je 2 s 122 otroki.
Koliko podjetij je na Tišini?
Leta 2024 je imelo sedež na Tišini 244 podjetij, ki so zaposlovala 453 oseb in ustvarila 42 mio € prihodkov.