Občina Sveti Jurij v Slovenskih goricah v številkah

V občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah živi 2238 prebivalcev (1. 1. 2026) na 31 km², torej 73 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 43,4 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 59 (27,0 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah
Občina Sveti Jurij v Slovenskih goricah je ena od občin v Republiki Sloveniji s središčem v Jurovskem Dolu. Nastala je leta 2006 z izločitvijo iz občine Lenart.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 2075, 2026: 2238.
| Kazalnik | Sveti Jurij v Slovenskih goricah | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 2238 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1145 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1093 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 31 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 73 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 43,4 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 137,0 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 14,8 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 20,3 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 2,1 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 22 | 16.961 | 10,1 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 19 | 21.223 | 8,7 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 3 | −4262 | 1,4 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 9 | 8519 | 4,1 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 47 | 0 | 21,6 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 59 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 27,0 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 18, 2025: 22. Umrli 2018: 22, 2025: 19.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Sveti Jurij v Slovenskih goricah 2018: 9,7, 2025: 27. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Sveti Jurij v Slovenskih goricah 2019: 42,8, 2026: 43,4. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Sveti Jurij v Slovenskih goricah | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 65 | 79.868 | 29,8 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 187 | 192.915 | 85,8 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 85 | 86.624 | 39,0 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 91 | 85.999 | 41,7 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 19,2 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 79, 2025: 65. Učenci v osnovnih šolah 2018: 157, 2025: 187.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah je bila leta 2025 1373,44 €, kar je 14 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 271 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 914; indeks delovne migracije 23 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 118 (2024), 53 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Sveti Jurij v Slovenskih goricah | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 914 | 940.987 | 419,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 271 | 940.987 | 124,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 156 | 836.620 | 71,6 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 115 | 104.368 | 52,8 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 23 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2123,10 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1373,44 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 12.200 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 10.629 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Sveti Jurij v Slovenskih goricah | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 118 | 234.446 | 54,0 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 255 | 1.008.213 | 116,7 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 55.808 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 86, 2024: 118.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah 775 stanovanj, s povprečno uporabno površino 105,5 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 1428 osebnih avtomobilov, 638 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Sveti Jurij v Slovenskih goricah | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 775 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 367 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 610 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 7 | 18.411 | 3,3 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 105,5 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Sveti Jurij v Slovenskih goricah | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 1428 | 1.286.588 | 655,0 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 231 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 193 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Sveti Jurij v Slovenskih goricah 2018: 573,4, 2025: 655. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah
Kaj stanejo stanovanja in hiše v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Sveti Jurij v Slovenskih goricah?
Občina Sveti Jurij v Slovenskih goricah je imela na dan 1. 1. 2026 2238 prebivalcev (SURS). Meri 31 km².
Kakšna je povprečna plača v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah 1373,44 € (bruto 2123,10 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah?
43,4 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 137,0.
Koliko šol in vrtcev je v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah 1 osnovnih šol s podružnicami in 187 učencev; vrtcev in enot je 1 s 65 otroki.
Koliko podjetij je v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah?
Leta 2024 je imelo sedež v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah 118 podjetij, ki so zaposlovala 255 oseb in ustvarila 56 mio € prihodkov.