Občina Sveti Andraž v Slovenskih goricah v številkah
V občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah živi 1191 prebivalcev (1. 1. 2026) na 18 km², torej 68 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 42,4 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 6 (5,0 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah
Občina Sveti Andraž v Slovenskih goricah je ena od občin v Republiki Sloveniji.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 1180, 2026: 1191.
| Kazalnik | Sveti Andraž v Slovenskih goricah | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 1191 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 621 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 570 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 18 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 68 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 42,4 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 108,4 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 17,0 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 18,5 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 1,8 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 11 | 16.961 | 9,3 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 13 | 21.223 | 11,0 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −2 | −4262 | −1,7 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 3 | 8519 | 2,5 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 5 | 0 | 4,2 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 6 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 5,0 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 20, 2025: 11. Umrli 2018: 9, 2025: 13.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Sveti Andraž v Slovenskih goricah 2018: 17,9, 2025: 5. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Sveti Andraž v Slovenskih goricah 2019: 40,7, 2026: 42,4. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Sveti Andraž v Slovenskih goricah | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 47 | 79.868 | 39,7 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 80 | 192.915 | 67,6 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 39 | 86.624 | 32,9 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 35 | 85.999 | 29,6 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 16,4 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 50, 2025: 47. Učenci v osnovnih šolah 2018: 55, 2025: 80.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah je bila leta 2025 1247,18 €, kar je 22 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 196 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 498; indeks delovne migracije 32 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 78 (2024), 65 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Sveti Andraž v Slovenskih goricah | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 498 | 940.987 | 420,6 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 196 | 940.987 | 165,5 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 110 | 836.620 | 92,9 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 86 | 104.368 | 72,6 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 32 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 1909,86 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1247,18 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 12.190 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 10.101 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Sveti Andraž v Slovenskih goricah | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 78 | 234.446 | 65,2 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 144 | 1.008.213 | 120,4 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 13.033 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 49 | 3.065.085 | 41,5 · SI 1462,4 | 2020 |
| Prenočitve turistov | 134 | 9.204.374 | 113,6 · SI 4391,7 | 2020 |
| Prenočitve tujih turistov | 3 | 3.354.356 | 2,5 · SI 1600,5 | 2020 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 75, 2024: 78.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah 442 stanovanj, s povprečno uporabno površino 92,2 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 756 osebnih avtomobilov, 635 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Sveti Andraž v Slovenskih goricah | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 442 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 367 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 351 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 6 | 18.411 | 5,0 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 92,2 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Sveti Andraž v Slovenskih goricah | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 756 | 1.286.588 | 638,5 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 290 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 189 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Sveti Andraž v Slovenskih goricah 2018: 577,9, 2025: 638,5. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah
Kaj stanejo stanovanja in hiše v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Sveti Andraž v Slovenskih goricah?
Občina Sveti Andraž v Slovenskih goricah je imela na dan 1. 1. 2026 1191 prebivalcev (SURS). Meri 18 km².
Kakšna je povprečna plača v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah 1247,18 € (bruto 1909,86 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah?
42,4 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 108,4.
Koliko šol in vrtcev je v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah 1 osnovnih šol s podružnicami in 80 učencev; vrtcev in enot je 1 s 47 otroki.
Koliko podjetij je v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah?
Leta 2024 je imelo sedež v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah 78 podjetij, ki so zaposlovala 144 oseb in ustvarila 13 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Sveti Andraž v Slovenskih goricah?
Leta 2020 je bilo v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah 134 turističnih prenočitev ob 49 prihodih; tujih prenočitev je bilo 3.