Draga SlovenijaDraga Slovenija

Občina Straža v številkah

Straža, fotografija
Fotografija: Wikimedia Commons.

V Straži živi 4000 prebivalcev (1. 1. 2026) na 29 km², torej 140 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 43,8 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 20 (5,0 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).

Število prebivalcev
4000
stanje 1. 1. 2026
Površina
29km²
površina občine
Gostota naseljenosti
140/km²
Slovenija: 105
Povprečna starost
43,8let
Slovenija: 44,6
Povprečna mesečna neto plača
1301
Slovenija: 1602 €
Število podjetij
354
leto 2024

O občini Straža

Občina Straža je ena od občin v Republiki Sloveniji s 4.000 prebivalci. Občina je nastala 1. januarja 2007 po izločitvi iz mestne občine Novo mesto. Leži ob reki Krki in meji na naslednje občine: občina Dolenjske Toplice, občina Mirna Peč, Mestna občina Novo mesto, občina Žužemberk. Občinski praznik je 22. april, ko je bila leta 1878 v Vavti vasi ustanovljena prva osnovna šola. Območje občine spada pod župniji Vavta vas in Prečna. Po popisu prebivalstva leta 2002 je imela občina 3.661 prebivalcev, stanje leta 2015 pa izkazuje 3.810 prebivalcev. Najvišja vzpetina v občini je Straška gora z najvišjim vrhom Srobotnik z nadmorsko višino 593 m.

Prebivalstvo

Število prebivalcev po letihŠtevilo prebivalcev 2019: 3912, 2026: 4000.3850390039504000Straža
20192020202120222023202420252026

Število prebivalcev 2019: 3912, 2026: 4000.

KazalnikStražaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število prebivalcev40002.135.1071. 1. 2026
Moški20761.074.6301. 1. 2026
Ženske19241.060.4771. 1. 2026
Površina29 km²20.271 km²1. 1. 2026
Gostota naseljenosti140 /km²105 /km²1. 1. 2026
Povprečna starost43,844,61. 1. 2026
Indeks staranja143,7158,61. 1. 2026
Delež mlajših od 15 let15,5 %14,2 %1. 1. 2026
Delež starejših od 65 let22,3 %22,5 %1. 1. 2026
Delež tujih državljanov10,9 %10,5 %1. 1. 2026
Živorojeni3016.9617,5 · SI 8,02025
Umrli2821.2237,0 · SI 10,02025
Naravni prirast2−42620,5 · SI −2,02025
Selitveni prirast s tujino485191,0 · SI 4,02025
Selitveni prirast med občinami1403,5 · SI 0,02025
Skupni prirast2042572025
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev5,02,02025

Rojstva in smrti po letih

Rojstva in smrti po letihŽivorojeni 2018: 53, 2025: 30. Umrli 2018: 38, 2025: 28.2030405060ŽivorojeniUmrli
20182019202020212022202320242025

Živorojeni 2018: 53, 2025: 30. Umrli 2018: 38, 2025: 28.

Deli ta graf

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoStraža 2018: 10, 2025: 5. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.−20,0−10,00,010,020,0StražaSlovenija
20182019202020212022202320242025

Straža 2018: 10, 2025: 5. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.

Deli ta graf

Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo

Povprečna starost, v primerjavi s SlovenijoStraža 2019: 42,6, 2026: 43,8. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.42,543,043,544,044,545,0SlovenijaStraža
20192020202120222023202420252026

Straža 2019: 42,6, 2026: 43,8. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.

Deli ta graf

Vrtci, šole in študenti

KazalnikStražaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Vrtci in enote19822025/26
Otroci v vrtcih16279.86840,7 · SI 37,52025/26
Osnovne šole in podružnice18212025/26
Učenci v osnovnih šolah391192.91598,2 · SI 90,52025/26
Dijaki (po prebivališču)16086.62440,2 · SI 40,72025/26
Študenti (po prebivališču)16085.99940,2 · SI 40,42025/26
Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo25,5 %26,6 %2025

Otroci v vrtcih in učenci po letih

Otroci v vrtcih in učenci po letihOtroci v vrtcih 2018: 169, 2025: 162. Učenci v osnovnih šolah 2018: 340, 2025: 391.100200300400500Učenci v osnovnih šolahOtroci v vrtcih
20182019202020212022202320242025

Otroci v vrtcih 2018: 169, 2025: 162. Učenci v osnovnih šolah 2018: 340, 2025: 391.

Deli ta graf

Delo, plače in dohodek

Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Straži je bila leta 2025 1301,00 €, kar je 19 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 930 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1847; indeks delovne migracije 50 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 354 (2024), 89 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).

Plače po letihPlače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.800 €1000 €1200 €1400 €1600 €1800 €Slovenija 2023+SlovenijaStraža 2023+Straža
20162018202020222025

Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.

KazalnikStražaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču)1847940.987464,1 · SI 441,62025
Delovna mesta v občini930940.987233,7 · SI 441,62025
Zaposleni (po delovnem mestu)752836.620188,9 · SI 392,62025
Samozaposleni (po delovnem mestu)178104.36844,7 · SI 49,02025
Indeks delovne migracije501002025
Povprečna mesečna bruto plača1999,20 €2536,03 €2025
Povprečna mesečna neto plača1301,00 €1602,05 €2025
Neto dohodek na prebivalca (letno)14.779 €14.208 €2024
Mediana neto dohodka prebivalcev (letno)13.111 €12.455 €2024

Podjetja in turizem

KazalnikStražaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število podjetij354234.44690,7 · SI 110,42024
Zaposleni in samozaposleni v podjetjih9741.008.213249,4 · SI 474,72024
Prihodek podjetij138.746 k€166.401.581 k€2024
Prihodi turistov11746.993.930295,0 · SI 3282,22025
Prenočitve turistov311617.843.311782,9 · SI 8373,82025
Prenočitve tujih turistov257213.358.792646,2 · SI 6269,22025

Število podjetij po letih

Število podjetij po letihŠtevilo podjetij 2017: 275, 2024: 354.260280300320340360Število podjetij
20172018201920202021202220232024

Število podjetij 2017: 275, 2024: 354.

Deli ta graf

Turistične prenočitve po letih

Turistične prenočitve po letihPrenočitve turistov 2018: 4008, 2025: 3116. Prenočitve tujih turistov 2018: 2554, 2025: 2572.010002000300040005000Prenočitve turistovPrenočitve tujih turistov
20182019202020212022202320242025

Prenočitve turistov 2018: 4008, 2025: 3116. Prenočitve tujih turistov 2018: 2554, 2025: 2572.

Deli ta graf

Stanovanja

Ob popisu 2021 je bilo v Straži 1397 stanovanj, s povprečno uporabno površino 95,8 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 2585 osebnih avtomobilov, 646 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).

KazalnikStražaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število stanovanj1397864.3232021
Stanovanj na 1.000 prebivalcev3604102021
Naseljena stanovanja1169698.7472021
Počitniška stanovanja3018.4117,7 · SI 8,72021
Povprečna uporabna površina stanovanja95,8 m²83,3 m²2021

Avtomobili in odpadki

KazalnikStražaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Osebni avtomobili25851.286.588649,5 · SI 603,82025
Nastali komunalni odpadki na prebivalca407 kg526 kg2024
Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca345 kg376 kg2024

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoStraža 2018: 586,1, 2025: 649,5. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.550575600625650675StražaSlovenija
20182019202020212022202320242025

Straža 2018: 586,1, 2025: 649,5. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.

Deli ta graf

Kraj na zemljevidu

Okolica na Googlovem zemljevidu, s trgovinami, šolami in postajami. Središče je v težišču prodaj stavb v zadnjih dveh letih. © Google Zemljevid se naloži šele, ko ga odpreš: do takrat stran ne pošlje ničesar Googlu.
Posnetek iz zraka: Občina Straža
Posnetek iz zraka iste točke. © Esri, Maxar, Earthstar Geographics

Cene nepremičnin v Straži

Kaj stanejo stanovanja in hiše v Straži, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.

Cene nepremičninCSV

Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.

Pogosta vprašanja

Koliko prebivalcev ima občina Straža?

Občina Straža je imela na dan 1. 1. 2026 4000 prebivalcev (SURS). Meri 29 km².

Kakšna je povprečna plača v Straži?

Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Straži 1301,00 € (bruto 1999,20 €), v Sloveniji 1602,05 €.

Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Straži?

43,8 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 143,7.

Koliko šol in vrtcev je v Straži?

V šolskem letu 2025/26 je bilo v Straži 1 osnovnih šol s podružnicami in 391 učencev; vrtcev in enot je 1 s 162 otroki.

Koliko podjetij je v Straži?

Leta 2024 je imelo sedež v Straži 354 podjetij, ki so zaposlovala 974 oseb in ustvarila 139 mio € prihodkov.

Koliko turistov obišče občino Straža?

Leta 2025 je bilo v Straži 3116 turističnih prenočitev ob 1174 prihodih; tujih prenočitev je bilo 2572.

AI klepet

Vprašaj kar v slovenščini

AI klepet poišče odgovor v uradni evidenci in ga pokaže s tabelo, ki jo lahko preneseš, in s povezavo na zemljevid. Brezplačno, potrebna je le registracija.

Na primer: Koliko prebivalcev in kakšne plače ima občina Straža?

Odpri AI klepet

AI klepet