Občina Šmarješke Toplice v številkah

V Šmarjeških Toplicah živi 3606 prebivalcev (1. 1. 2026) na 34 km², torej 106 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 44,3 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 2 (−0,6 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Šmarješke Toplice
Občina Šmarješke Toplice je ena mlajših in manjših občin v Republiki Sloveniji s središčem v Šmarjeti. ima okoli 3.600 prebivalcev (2025). Svojo samostojno pot je pričela 1. januarja 2007 z odcepitvijo od Mestne občine Novo mesto. V novonastali občini sta se združili dve krajevni skupnosti - Krajevna skupnost Bela Cerkev in Krajevna skupnost Šmarjeta.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 3378, 2026: 3606.
| Kazalnik | Šmarješke Toplice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 3606 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1831 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1775 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 34 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 106 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 44,3 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 143,6 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 15,2 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 21,8 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 6,4 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 36 | 16.961 | 10,0 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 46 | 21.223 | 12,8 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −10 | −4262 | −2,8 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 3 | 8519 | 0,8 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 5 | 0 | 1,4 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −2 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −0,6 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 40, 2025: 36. Umrli 2018: 51, 2025: 46.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Šmarješke Toplice 2018: 20,1, 2025: −0,6. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Šmarješke Toplice 2019: 42,9, 2026: 44,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Šmarješke Toplice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 180 | 79.868 | 49,9 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 2 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 428 | 192.915 | 118,7 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 169 | 86.624 | 46,9 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 154 | 85.999 | 42,7 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 24,8 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 158, 2025: 180. Učenci v osnovnih šolah 2018: 360, 2025: 428.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Šmarjeških Toplicah je bila leta 2025 1484,62 €, kar je 7 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 917 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1623; indeks delovne migracije 56 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 259 (2024), 72 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Šmarješke Toplice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1623 | 940.987 | 450,0 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 917 | 940.987 | 254,2 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 778 | 836.620 | 215,7 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 140 | 104.368 | 38,8 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 56 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2323,92 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1484,62 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 16.515 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 14.294 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Šmarješke Toplice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 259 | 234.446 | 72,3 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 748 | 1.008.213 | 208,8 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 91.572 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 18.106 | 6.993.930 | 5019,7 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 120.722 | 17.843.311 | 33.468,8 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 17.473 | 13.358.792 | 4844,2 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 210, 2024: 259.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 103.105, 2025: 120.722. Prenočitve tujih turistov 2018: 31.900, 2025: 17.473.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Šmarjeških Toplicah 1559 stanovanj, s povprečno uporabno površino 84,2 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 2406 osebnih avtomobilov, 667 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Šmarješke Toplice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1559 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 443 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1106 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 109 | 18.411 | 31,0 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 84,2 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Šmarješke Toplice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 2406 | 1.286.588 | 667,0 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 410 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 326 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Šmarješke Toplice 2018: 622,5, 2025: 667. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Šmarjeških Toplicah
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Šmarjeških Toplicah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Šmarješke Toplice?
Občina Šmarješke Toplice je imela na dan 1. 1. 2026 3606 prebivalcev (SURS). Meri 34 km².
Kakšna je povprečna plača v Šmarjeških Toplicah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Šmarjeških Toplicah 1484,62 € (bruto 2323,92 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Šmarjeških Toplicah?
44,3 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 143,6.
Koliko šol in vrtcev je v Šmarjeških Toplicah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Šmarjeških Toplicah 2 osnovnih šol s podružnicami in 428 učencev; vrtcev in enot je 1 s 180 otroki.
Koliko podjetij je v Šmarjeških Toplicah?
Leta 2024 je imelo sedež v Šmarjeških Toplicah 259 podjetij, ki so zaposlovala 748 oseb in ustvarila 92 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Šmarješke Toplice?
Leta 2025 je bilo v Šmarjeških Toplicah 120.722 turističnih prenočitev ob 18.106 prihodih; tujih prenočitev je bilo 17.473.