Občina Slovenske Konjice v številkah

V Slovenskih Konjicah živi 15.534 prebivalcev (1. 1. 2026) na 98 km², torej 159 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 43,3 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 21 (1,4 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Slovenske Konjice
Občina Slovenske Konjice predstavlja središče Dravinjske doline in je obdana z Bočem, Konjiško goro, Dravinjskimi goricami in Dravskim poljem. Občina meri 98 km2 in se po površini med slovenskimi občinami uvršča na 72. mesto.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 14.917, 2026: 15.534.
| Kazalnik | Slovenske Konjice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 15.534 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 8000 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 7534 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 98 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 159 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 43,3 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 130,7 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 15,3 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 20,1 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 11,3 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 153 | 16.961 | 9,9 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 164 | 21.223 | 10,6 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −11 | −4262 | −0,7 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −5 | 8519 | −0,3 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 37 | 0 | 2,4 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 21 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 1,4 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 154, 2025: 153. Umrli 2018: 136, 2025: 164.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Slovenske Konjice 2018: 5, 2025: 1,4. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Slovenske Konjice 2019: 42, 2026: 43,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Slovenske Konjice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 10 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 713 | 79.868 | 46,0 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 8 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 1488 | 192.915 | 95,9 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 676 | 86.624 | 43,6 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 560 | 85.999 | 36,1 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 22,4 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 645, 2025: 713. Učenci v osnovnih šolah 2018: 1492, 2025: 1488.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Slovenskih Konjicah je bila leta 2025 1383,03 €, kar je 14 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 6255 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 7293; indeks delovne migracije 87 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 1504 (2024), 97 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Slovenske Konjice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 7293 | 940.987 | 470,1 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 6255 | 940.987 | 403,2 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 5534 | 836.620 | 356,7 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 721 | 104.368 | 46,5 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 87 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2143,46 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1383,03 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.783 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.505 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Slovenske Konjice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 1504 | 234.446 | 97,1 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 6109 | 1.008.213 | 394,5 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 689.669 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 5268 | 6.993.930 | 339,5 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 11.010 | 17.843.311 | 709,6 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 8818 | 13.358.792 | 568,4 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 1215, 2024: 1504.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 7528, 2025: 11.010. Prenočitve tujih turistov 2018: 5806, 2025: 8818.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Slovenskih Konjicah 5708 stanovanj, s povprečno uporabno površino 85,3 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 9528 osebnih avtomobilov, 613 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Slovenske Konjice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 5708 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 374 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 4781 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 42 | 18.411 | 2,8 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 85,3 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Slovenske Konjice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 9528 | 1.286.588 | 614,1 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 447 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 357 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Slovenske Konjice 2018: 568,5, 2025: 614,1. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Slovenskih Konjicah
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Slovenskih Konjicah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Slovenske Konjice?
Občina Slovenske Konjice je imela na dan 1. 1. 2026 15.534 prebivalcev (SURS). Meri 98 km².
Kakšna je povprečna plača v Slovenskih Konjicah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Slovenskih Konjicah 1383,03 € (bruto 2143,46 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Slovenskih Konjicah?
43,3 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 130,7.
Koliko šol in vrtcev je v Slovenskih Konjicah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Slovenskih Konjicah 8 osnovnih šol s podružnicami in 1488 učencev; vrtcev in enot je 10 s 713 otroki.
Koliko podjetij je v Slovenskih Konjicah?
Leta 2024 je imelo sedež v Slovenskih Konjicah 1504 podjetij, ki so zaposlovala 6109 oseb in ustvarila 690 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Slovenske Konjice?
Leta 2025 je bilo v Slovenskih Konjicah 11.010 turističnih prenočitev ob 5268 prihodih; tujih prenočitev je bilo 8818.