Občina Šentjernej v številkah

V Šentjerneju živi 7446 prebivalcev (1. 1. 2026) na 96 km², torej 78 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 41,8 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 15 (2,0 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Šentjernej
Občina Šentjernej je ena od občin v Republiki Sloveniji.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 7125, 2026: 7446.
| Kazalnik | Šentjernej | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 7446 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 3850 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 3596 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 96 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 78 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 41,8 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 103,5 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 18,7 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 19,3 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 4,4 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 84 | 16.961 | 11,3 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 62 | 21.223 | 8,3 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 22 | −4262 | 3,0 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −5 | 8519 | −0,7 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −2 | 0 | −0,3 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 15 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 2,0 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 97, 2025: 84. Umrli 2018: 60, 2025: 62.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Šentjernej 2018: 8,7, 2025: 2. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Šentjernej 2019: 40,7, 2026: 41,8. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Šentjernej | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 3 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 342 | 79.868 | 46,0 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 2 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 856 | 192.915 | 115,1 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 311 | 86.624 | 41,8 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 266 | 85.999 | 35,8 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 22,5 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 381, 2025: 342. Učenci v osnovnih šolah 2018: 694, 2025: 856.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Šentjerneju je bila leta 2025 1581,24 €, kar je 1 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 2383 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 3338; indeks delovne migracije 72 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 588 (2024), 79 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Šentjernej | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 3338 | 940.987 | 448,8 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 2383 | 940.987 | 320,4 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 2027 | 836.620 | 272,5 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 357 | 104.368 | 48,0 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 72 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2513,28 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1581,24 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.162 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 11.828 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Šentjernej | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 588 | 234.446 | 79,3 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 2331 | 1.008.213 | 314,2 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 270.902 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 419 | 6.993.930 | 56,3 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 983 | 17.843.311 | 132,2 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 661 | 13.358.792 | 88,9 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 459, 2024: 588.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 1636, 2025: 983. Prenočitve tujih turistov 2018: 712, 2025: 661.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Šentjerneju 2638 stanovanj, s povprečno uporabno površino 94,8 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 4754 osebnih avtomobilov, 638 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Šentjernej | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 2638 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 365 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 2075 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 65 | 18.411 | 9,0 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 94,8 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Šentjernej | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 4754 | 1.286.588 | 639,2 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 385 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 309 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Šentjernej 2018: 591, 2025: 639,2. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Šentjerneju
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Šentjerneju, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Šentjernej?
Občina Šentjernej je imela na dan 1. 1. 2026 7446 prebivalcev (SURS). Meri 96 km².
Kakšna je povprečna plača v Šentjerneju?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Šentjerneju 1581,24 € (bruto 2513,28 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Šentjerneju?
41,8 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 103,5.
Koliko šol in vrtcev je v Šentjerneju?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Šentjerneju 2 osnovnih šol s podružnicami in 856 učencev; vrtcev in enot je 3 s 342 otroki.
Koliko podjetij je v Šentjerneju?
Leta 2024 je imelo sedež v Šentjerneju 588 podjetij, ki so zaposlovala 2331 oseb in ustvarila 271 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Šentjernej?
Leta 2025 je bilo v Šentjerneju 983 turističnih prenočitev ob 419 prihodih; tujih prenočitev je bilo 661.