Draga SlovenijaDraga Slovenija

Občina Ruše v številkah

Ruše, fotografija
Fotografija: Wikimedia Commons.

V Rušah živi 7157 prebivalcev (1. 1. 2026) na 61 km², torej 118 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 46,3 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 17 (−2,4 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).

Število prebivalcev
7157
stanje 1. 1. 2026
Površina
61km²
površina občine
Gostota naseljenosti
118/km²
Slovenija: 105
Povprečna starost
46,3let
Slovenija: 44,6
Povprečna mesečna neto plača
1576
Slovenija: 1602 €
Število podjetij
641
leto 2024

O občini Ruše

Občina Ruše je ena od občin v Republiki Sloveniji z okoli 7.500 prebivalci in središču v Rušah.

Prebivalstvo

Število prebivalcev po letihŠtevilo prebivalcev 2019: 7070, 2026: 7157.70007050710071507200Ruše
20192020202120222023202420252026

Število prebivalcev 2019: 7070, 2026: 7157.

KazalnikRušeSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število prebivalcev71572.135.1071. 1. 2026
Moški36551.074.6301. 1. 2026
Ženske35021.060.4771. 1. 2026
Površina61 km²20.271 km²1. 1. 2026
Gostota naseljenosti118 /km²105 /km²1. 1. 2026
Povprečna starost46,344,61. 1. 2026
Indeks staranja201,7158,61. 1. 2026
Delež mlajših od 15 let12,0 %14,2 %1. 1. 2026
Delež starejših od 65 let24,3 %22,5 %1. 1. 2026
Delež tujih državljanov7,9 %10,5 %1. 1. 2026
Živorojeni4616.9616,4 · SI 8,02025
Umrli6721.2239,3 · SI 10,02025
Naravni prirast−21−4262−2,9 · SI −2,02025
Selitveni prirast s tujino1485192,0 · SI 4,02025
Selitveni prirast med občinami−100−1,4 · SI 0,02025
Skupni prirast−1742572025
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev−2,42,02025

Rojstva in smrti po letih

Rojstva in smrti po letihŽivorojeni 2018: 53, 2025: 46. Umrli 2018: 75, 2025: 67.406080100UmrliŽivorojeni
20182019202020212022202320242025

Živorojeni 2018: 53, 2025: 46. Umrli 2018: 75, 2025: 67.

Deli ta graf

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoRuše 2018: −2,3, 2025: −2,4. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.−10,0−5,00,05,010,0SlovenijaRuše
20182019202020212022202320242025

Ruše 2018: −2,3, 2025: −2,4. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.

Deli ta graf

Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo

Povprečna starost, v primerjavi s SlovenijoRuše 2019: 45,1, 2026: 46,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.43,044,045,046,047,0RušeSlovenija
20192020202120222023202420252026

Ruše 2019: 45,1, 2026: 46,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.

Deli ta graf

Vrtci, šole in študenti

KazalnikRušeSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Vrtci in enote29822025/26
Otroci v vrtcih18179.86825,2 · SI 37,52025/26
Osnovne šole in podružnice18212025/26
Učenci v osnovnih šolah404192.91556,3 · SI 90,52025/26
Dijaki (po prebivališču)29386.62440,8 · SI 40,72025/26
Študenti (po prebivališču)24585.99934,1 · SI 40,42025/26
Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo23,0 %26,6 %2025

Otroci v vrtcih in učenci po letih

Otroci v vrtcih in učenci po letihOtroci v vrtcih 2018: 188, 2025: 181. Učenci v osnovnih šolah 2018: 462, 2025: 404.100200300400500Učenci v osnovnih šolahOtroci v vrtcih
20182019202020212022202320242025

Otroci v vrtcih 2018: 188, 2025: 181. Učenci v osnovnih šolah 2018: 462, 2025: 404.

Deli ta graf

Delo, plače in dohodek

Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Rušah je bila leta 2025 1575,70 €, kar je 2 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 2044 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 3013; indeks delovne migracije 67 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 641 (2024), 90 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).

Plače po letihPlače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.1000 €1200 €1400 €1600 €1800 €Slovenija 2023+Ruše 2023+SlovenijaRuše
20162018202020222025

Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.

KazalnikRušeSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču)3013940.987419,9 · SI 441,62025
Delovna mesta v občini2044940.987284,9 · SI 441,62025
Zaposleni (po delovnem mestu)1796836.620250,3 · SI 392,62025
Samozaposleni (po delovnem mestu)248104.36834,6 · SI 49,02025
Indeks delovne migracije671002025
Povprečna mesečna bruto plača2464,49 €2536,03 €2025
Povprečna mesečna neto plača1575,70 €1602,05 €2025
Neto dohodek na prebivalca (letno)13.664 €14.208 €2024
Mediana neto dohodka prebivalcev (letno)12.365 €12.455 €2024

Podjetja in turizem

KazalnikRušeSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število podjetij641234.44689,7 · SI 110,42024
Zaposleni in samozaposleni v podjetjih22551.008.213315,4 · SI 474,72024
Prihodek podjetij354.378 k€166.401.581 k€2024
Prihodi turistov19306.993.930269,0 · SI 3282,22025
Prenočitve turistov576817.843.311803,9 · SI 8373,82025
Prenočitve tujih turistov408613.358.792569,5 · SI 6269,22025

Število podjetij po letih

Število podjetij po letihŠtevilo podjetij 2017: 541, 2024: 641.500550600650Število podjetij
20172018201920202021202220232024

Število podjetij 2017: 541, 2024: 641.

Deli ta graf

Turistične prenočitve po letih

Turistične prenočitve po letihPrenočitve turistov 2018: 13.680, 2025: 5768. Prenočitve tujih turistov 2018: 10.036, 2025: 4086.0500010.00015.000Prenočitve turistovPrenočitve tujih turistov
20182019202020212022202320242025

Prenočitve turistov 2018: 13.680, 2025: 5768. Prenočitve tujih turistov 2018: 10.036, 2025: 4086.

Deli ta graf

Stanovanja

Ob popisu 2021 je bilo v Rušah 3174 stanovanj, s povprečno uporabno površino 77,9 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 4215 osebnih avtomobilov, 589 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).

KazalnikRušeSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število stanovanj3174864.3232021
Stanovanj na 1.000 prebivalcev4504102021
Naseljena stanovanja2670698.7472021
Počitniška stanovanja2718.4113,8 · SI 8,72021
Povprečna uporabna površina stanovanja77,9 m²83,3 m²2021

Avtomobili in odpadki

KazalnikRušeSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Osebni avtomobili42151.286.588587,5 · SI 603,82025
Nastali komunalni odpadki na prebivalca532 kg526 kg2024
Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca435 kg376 kg2024

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoRuše 2018: 541,1, 2025: 587,5. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.540560580600620SlovenijaRuše
20182019202020212022202320242025

Ruše 2018: 541,1, 2025: 587,5. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.

Deli ta graf

Kraj na zemljevidu

Okolica na Googlovem zemljevidu, s trgovinami, šolami in postajami. Središče je v težišču prodaj stavb v zadnjih dveh letih. © Google Zemljevid se naloži šele, ko ga odpreš: do takrat stran ne pošlje ničesar Googlu.
Posnetek iz zraka: Občina Ruše
Posnetek iz zraka iste točke. © Esri, Maxar, Earthstar Geographics

Cene nepremičnin v Rušah

Kaj stanejo stanovanja in hiše v Rušah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.

Cene nepremičninCSV

Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.

Pogosta vprašanja

Koliko prebivalcev ima občina Ruše?

Občina Ruše je imela na dan 1. 1. 2026 7157 prebivalcev (SURS). Meri 61 km².

Kakšna je povprečna plača v Rušah?

Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Rušah 1575,70 € (bruto 2464,49 €), v Sloveniji 1602,05 €.

Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Rušah?

46,3 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 201,7.

Koliko šol in vrtcev je v Rušah?

V šolskem letu 2025/26 je bilo v Rušah 1 osnovnih šol s podružnicami in 404 učencev; vrtcev in enot je 2 s 181 otroki.

Koliko podjetij je v Rušah?

Leta 2024 je imelo sedež v Rušah 641 podjetij, ki so zaposlovala 2255 oseb in ustvarila 354 mio € prihodkov.

Koliko turistov obišče občino Ruše?

Leta 2025 je bilo v Rušah 5768 turističnih prenočitev ob 1930 prihodih; tujih prenočitev je bilo 4086.

AI klepet

Vprašaj kar v slovenščini

AI klepet poišče odgovor v uradni evidenci in ga pokaže s tabelo, ki jo lahko preneseš, in s povezavo na zemljevid. Brezplačno, potrebna je le registracija.

Na primer: Koliko prebivalcev in kakšne plače ima občina Ruše?

Odpri AI klepet

AI klepet