Občina Ribnica na Pohorju v številkah

V Ribnici na Pohorju živi 1071 prebivalcev (1. 1. 2026) na 60 km², torej 18 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 46,6 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 28 (−25,9 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Ribnica na Pohorju
Občina Ribnica na Pohorju je ena od občin v Republiki Sloveniji. Leži na severno-zahodnem delu predalpske planote Pohorje.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 1128, 2026: 1071.
| Kazalnik | Ribnica na Pohorju | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 1071 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 542 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 529 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 60 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 18 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 46,6 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 200,7 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,0 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 26,1 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 1,9 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 9 | 16.961 | 8,2 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 10 | 21.223 | 9,1 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −1 | −4262 | −0,9 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 5 | 8519 | 4,5 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −32 | 0 | −29,1 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −28 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −25,9 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 12, 2025: 9. Umrli 2018: 13, 2025: 10.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Ribnica na Pohorju 2018: −17,6, 2025: −25,9. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Ribnica na Pohorju 2019: 44,7, 2026: 46,6. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Ribnica na Pohorju | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 37 | 79.868 | 33,7 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 87 | 192.915 | 79,2 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 50 | 86.624 | 45,5 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 36 | 85.999 | 32,8 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 16,9 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 26, 2025: 37. Učenci v osnovnih šolah 2018: 119, 2025: 87.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Ribnici na Pohorju je bila leta 2025 1573,36 €, kar je 2 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 122 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 418; indeks delovne migracije 24 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 75 (2024), 70 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Ribnica na Pohorju | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 418 | 940.987 | 380,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 122 | 940.987 | 111,0 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 65 | 836.620 | 59,1 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 57 | 104.368 | 51,9 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 24 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2393,44 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1573,36 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 12.408 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 10.652 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Ribnica na Pohorju | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 75 | 234.446 | 69,1 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 113 | 1.008.213 | 104,1 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 5225 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 6845 | 6.993.930 | 6228,4 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 20.150 | 17.843.311 | 18.334,8 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 8163 | 13.358.792 | 7427,7 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 69, 2024: 75.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 21.517, 2025: 20.150. Prenočitve tujih turistov 2018: 8115, 2025: 8163.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Ribnici na Pohorju 554 stanovanj, s povprečno uporabno površino 85,2 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 664 osebnih avtomobilov, 620 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Ribnica na Pohorju | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 554 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 485 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 378 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 52 | 18.411 | 45,5 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 85,2 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Ribnica na Pohorju | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 664 | 1.286.588 | 604,2 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 344 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 249 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Ribnica na Pohorju 2018: 559,8, 2025: 604,2. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Ribnici na Pohorju
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Ribnici na Pohorju, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Ribnica na Pohorju?
Občina Ribnica na Pohorju je imela na dan 1. 1. 2026 1071 prebivalcev (SURS). Meri 60 km².
Kakšna je povprečna plača v Ribnici na Pohorju?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Ribnici na Pohorju 1573,36 € (bruto 2393,44 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Ribnici na Pohorju?
46,6 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 200,7.
Koliko šol in vrtcev je v Ribnici na Pohorju?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Ribnici na Pohorju 1 osnovnih šol s podružnicami in 87 učencev; vrtcev in enot je 1 s 37 otroki.
Koliko podjetij je v Ribnici na Pohorju?
Leta 2024 je imelo sedež v Ribnici na Pohorju 75 podjetij, ki so zaposlovala 113 oseb in ustvarila 5 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Ribnica na Pohorju?
Leta 2025 je bilo v Ribnici na Pohorju 20.150 turističnih prenočitev ob 6845 prihodih; tujih prenočitev je bilo 8163.