Občina Renče - Vogrsko v številkah
V občini Renče - Vogrsko živi 4424 prebivalcev (1. 1. 2026) na 30 km², torej 150 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 47,0 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 11 (2,5 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Renče - Vogrsko
Občina Renče - Vogrsko je ena od občin v Republiki Sloveniji. Občina je nastala 13. marca 2006 z izločitvijo iz mestne občine Nova Gorica. Sedež občine je v Bukovici.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 4354, 2026: 4424.
| Kazalnik | Renče - Vogrsko | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 4424 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 2233 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 2191 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 30 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 150 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 47,0 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 197,2 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,5 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 26,6 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 9,1 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 25 | 16.961 | 5,7 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 70 | 21.223 | 15,9 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −45 | −4262 | −10,2 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 7 | 8519 | 1,6 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 49 | 0 | 11,1 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 11 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 2,5 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 32, 2025: 25. Umrli 2018: 54, 2025: 70.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Renče - Vogrsko 2018: 10,8, 2025: 2,5. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Renče - Vogrsko 2019: 45,4, 2026: 47. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Renče - Vogrsko | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 3 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 125 | 79.868 | 28,3 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 3 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 314 | 192.915 | 71,1 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 196 | 86.624 | 44,4 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 153 | 85.999 | 34,7 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 24,3 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 121, 2025: 125. Učenci v osnovnih šolah 2018: 349, 2025: 314.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v občini Renče - Vogrsko je bila leta 2025 1399,56 €, kar je 13 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 1331 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1881; indeks delovne migracije 70 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 434 (2024), 98 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Renče - Vogrsko | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1881 | 940.987 | 426,1 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 1331 | 940.987 | 301,5 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 1117 | 836.620 | 253,1 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 215 | 104.368 | 48,7 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 70 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2183,89 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1399,56 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.026 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.807 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Renče - Vogrsko | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 434 | 234.446 | 98,3 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 2178 | 1.008.213 | 493,1 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 476.682 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 8382 | 6.993.930 | 1899,0 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 16.462 | 17.843.311 | 3729,5 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 13.634 | 13.358.792 | 3088,8 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 398, 2024: 434.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 20.440, 2025: 16.462. Prenočitve tujih turistov 2018: 15.802, 2025: 13.634.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v občini Renče - Vogrsko 1596 stanovanj, s povprečno uporabno površino 103,0 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 3200 osebnih avtomobilov, 723 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Renče - Vogrsko | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1596 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 364 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1334 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 11 | 18.411 | 2,5 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 103,0 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Renče - Vogrsko | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 3200 | 1.286.588 | 725,0 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 471 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 392 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Renče - Vogrsko 2018: 682,4, 2025: 725. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v občini Renče - Vogrsko
Kaj stanejo stanovanja in hiše v občini Renče - Vogrsko, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Renče - Vogrsko?
Občina Renče - Vogrsko je imela na dan 1. 1. 2026 4424 prebivalcev (SURS). Meri 30 km².
Kakšna je povprečna plača v občini Renče - Vogrsko?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v občini Renče - Vogrsko 1399,56 € (bruto 2183,89 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v občini Renče - Vogrsko?
47,0 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 197,2.
Koliko šol in vrtcev je v občini Renče - Vogrsko?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v občini Renče - Vogrsko 3 osnovnih šol s podružnicami in 314 učencev; vrtcev in enot je 3 s 125 otroki.
Koliko podjetij je v občini Renče - Vogrsko?
Leta 2024 je imelo sedež v občini Renče - Vogrsko 434 podjetij, ki so zaposlovala 2178 oseb in ustvarila 477 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Renče - Vogrsko?
Leta 2025 je bilo v občini Renče - Vogrsko 16.462 turističnih prenočitev ob 8382 prihodih; tujih prenočitev je bilo 13.634.