Občina Razkrižje v številkah

V Razkrižju živi 1231 prebivalcev (1. 1. 2026) na 10 km², torej 125 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 46,3 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 13 (10,6 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Razkrižje
Občina Razkrižje je ena od občin v Republiki Sloveniji.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 1265, 2026: 1231.
| Kazalnik | Razkrižje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 1231 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 634 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 597 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 10 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 125 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 46,3 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 175,3 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,8 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 24,2 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 5,3 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 9 | 16.961 | 7,4 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 10 | 21.223 | 8,2 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −1 | −4262 | −0,8 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 0 | 8519 | 0,0 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 14 | 0 | 11,5 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 13 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 10,6 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 10, 2025: 9. Umrli 2018: 9, 2025: 10.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Razkrižje 2018: −2,4, 2025: 10,6. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Razkrižje 2019: 44,3, 2026: 46,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Razkrižje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 35 | 79.868 | 28,8 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 97 | 192.915 | 79,8 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 55 | 86.624 | 45,2 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 34 | 85.999 | 28,0 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 17,3 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 45, 2025: 35. Učenci v osnovnih šolah 2018: 101, 2025: 97.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Razkrižju je bila leta 2025 1373,99 €, kar je 14 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 142 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 475; indeks delovne migracije 28 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 69 (2024), 56 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Razkrižje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 475 | 940.987 | 390,6 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 142 | 940.987 | 116,8 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 97 | 836.620 | 79,8 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 45 | 104.368 | 37,0 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 28 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2107,28 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1373,99 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 11.298 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 9428 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Razkrižje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 69 | 234.446 | 56,0 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 162 | 1.008.213 | 131,5 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 7884 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 980 | 6.993.930 | 805,9 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 1382 | 17.843.311 | 1136,5 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 1156 | 13.358.792 | 950,7 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 63, 2024: 69.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2019: 801, 2025: 1382. Prenočitve tujih turistov 2019: 442, 2025: 1156.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Razkrižju 476 stanovanj, s povprečno uporabno površino 85,3 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 746 osebnih avtomobilov, 606 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Razkrižje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 476 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 376 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 391 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 6 | 18.411 | 4,7 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 85,3 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Razkrižje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 746 | 1.286.588 | 613,5 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 315 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 251 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Razkrižje 2018: 525,1, 2025: 613,5. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Razkrižju
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Razkrižju, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Razkrižje?
Občina Razkrižje je imela na dan 1. 1. 2026 1231 prebivalcev (SURS). Meri 10 km².
Kakšna je povprečna plača v Razkrižju?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Razkrižju 1373,99 € (bruto 2107,28 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Razkrižju?
46,3 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 175,3.
Koliko šol in vrtcev je v Razkrižju?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Razkrižju 1 osnovnih šol s podružnicami in 97 učencev; vrtcev in enot je 1 s 35 otroki.
Koliko podjetij je v Razkrižju?
Leta 2024 je imelo sedež v Razkrižju 69 podjetij, ki so zaposlovala 162 oseb in ustvarila 8 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Razkrižje?
Leta 2025 je bilo v Razkrižju 1382 turističnih prenočitev ob 980 prihodih; tujih prenočitev je bilo 1156.