Občina Ravne na Koroškem v številkah

Na Ravnah na Koroškem živi 11.179 prebivalcev (1. 1. 2026) na 64 km², torej 176 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 46,3 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 11 (−1,0 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Ravne na Koroškem
Občina Ravne na Koroškem je ena od občin v Republiki Sloveniji z nekaj več kot 11.000 prebivalci, Je pomembno upravno, gospodarsko in kulturno središče spodnjega dela Mežiške doline; najgostejšo poseljenost ima osrednji del doline z mestnim središčem Ravne na Koroškem, ki se ponaša s 380-letno jeklarsko tradicijo.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 11.294, 2026: 11.179.
| Kazalnik | Ravne na Koroškem | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 11.179 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 5735 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 5444 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 64 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 176 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 46,3 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 191,6 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,3 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 25,5 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 10,4 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 90 | 16.961 | 8,0 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 106 | 21.223 | 9,5 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −16 | −4262 | −1,4 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 47 | 8519 | 4,2 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −42 | 0 | −3,8 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −11 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −1,0 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 112, 2025: 90. Umrli 2018: 77, 2025: 106.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Ravne na Koroškem 2018: 3,7, 2025: −1. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Ravne na Koroškem 2019: 44,6, 2026: 46,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Ravne na Koroškem | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 3 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 378 | 79.868 | 33,8 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 4 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 954 | 192.915 | 85,2 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 439 | 86.624 | 39,2 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 410 | 85.999 | 36,6 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 23,7 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 396, 2025: 378. Učenci v osnovnih šolah 2018: 908, 2025: 954.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah na Ravnah na Koroškem je bila leta 2025 1562,41 €, kar je 2 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 4906 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 4587; indeks delovne migracije 107 pomeni, da več ljudi prihaja na delo v občino kot odhaja iz nje. Podjetij je 950 (2024), 85 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Ravne na Koroškem | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 4587 | 940.987 | 409,9 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 4906 | 940.987 | 438,4 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 4485 | 836.620 | 400,8 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 422 | 104.368 | 37,7 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 107 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2457,00 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1562,41 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.164 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.816 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Ravne na Koroškem | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 950 | 234.446 | 85,0 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 5021 | 1.008.213 | 449,5 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 685.901 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 4130 | 6.993.930 | 369,0 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 12.726 | 17.843.311 | 1137,2 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 4862 | 13.358.792 | 434,5 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 856, 2024: 950.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 9324, 2025: 12.726. Prenočitve tujih turistov 2018: 3818, 2025: 4862.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo na Ravnah na Koroškem 4651 stanovanj, s povprečno uporabno površino 77,9 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 6519 osebnih avtomobilov, 583 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Ravne na Koroškem | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 4651 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 412 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 4145 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 45 | 18.411 | 4,0 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 77,9 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Ravne na Koroškem | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 6519 | 1.286.588 | 582,5 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 374 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 266 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Ravne na Koroškem 2018: 541,4, 2025: 582,5. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin na Ravnah na Koroškem
Kaj stanejo stanovanja in hiše na Ravnah na Koroškem, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Ravne na Koroškem?
Občina Ravne na Koroškem je imela na dan 1. 1. 2026 11.179 prebivalcev (SURS). Meri 64 km².
Kakšna je povprečna plača na Ravnah na Koroškem?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah na Ravnah na Koroškem 1562,41 € (bruto 2457,00 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev na Ravnah na Koroškem?
46,3 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 191,6.
Koliko šol in vrtcev je na Ravnah na Koroškem?
V šolskem letu 2025/26 je bilo na Ravnah na Koroškem 4 osnovnih šol s podružnicami in 954 učencev; vrtcev in enot je 3 s 378 otroki.
Koliko podjetij je na Ravnah na Koroškem?
Leta 2024 je imelo sedež na Ravnah na Koroškem 950 podjetij, ki so zaposlovala 5021 oseb in ustvarila 686 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Ravne na Koroškem?
Leta 2025 je bilo na Ravnah na Koroškem 12.726 turističnih prenočitev ob 4130 prihodih; tujih prenočitev je bilo 4862.