Občina Radeče v številkah

V Radečah živi 4046 prebivalcev (1. 1. 2026) na 52 km², torej 78 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 46,5 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 32 (−7,9 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Radeče
Občina Radeče ima 23 naselij in je ena od občin v Republiki Sloveniji s središčem v Radečah z nekaj čez 4.000 prebivalci. Je ena izmed 6 občin v Posavju. Pred zadnjo ustanovitvijo občine 1994 so Radeče spadale k občini Laško. Občinski grb Radeč je sestavljen iz kock.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 4165, 2026: 4046.
| Kazalnik | Radeče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 4046 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 2008 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 2038 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 52 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 78 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 46,5 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 186,1 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,5 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 25,2 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 4,2 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 30 | 16.961 | 7,4 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 39 | 21.223 | 9,6 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −9 | −4262 | −2,2 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −4 | 8519 | −1,0 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −19 | 0 | −4,7 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −32 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −7,9 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 28, 2025: 30. Umrli 2018: 56, 2025: 39.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Radeče 2018: −10,9, 2025: −7,9. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Radeče 2019: 44,7, 2026: 46,5. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Radeče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 138 | 79.868 | 33,8 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 2 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 318 | 192.915 | 78,0 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 152 | 86.624 | 37,3 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 131 | 85.999 | 32,1 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 22,8 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 157, 2025: 138. Učenci v osnovnih šolah 2018: 343, 2025: 318.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Radečah je bila leta 2025 1470,35 €, kar je 8 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 1106 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1763; indeks delovne migracije 62 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 355 (2024), 88 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Radeče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1763 | 940.987 | 432,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 1106 | 940.987 | 271,2 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 960 | 836.620 | 235,4 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 146 | 104.368 | 35,8 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 62 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2290,82 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1470,35 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.128 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 13.066 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Radeče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 355 | 234.446 | 86,3 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 1067 | 1.008.213 | 259,4 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 134.775 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 749 | 6.993.930 | 183,7 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 2050 | 17.843.311 | 502,7 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 1691 | 13.358.792 | 414,7 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 291, 2024: 355.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 1611, 2025: 2050. Prenočitve tujih turistov 2018: 1247, 2025: 1691.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Radečah 1878 stanovanj, s povprečno uporabno površino 78,5 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 2572 osebnih avtomobilov, 636 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Radeče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1878 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 451 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1478 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 30 | 18.411 | 7,2 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 78,5 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Radeče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 2572 | 1.286.588 | 630,7 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 616 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 343 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Radeče 2018: 566,2, 2025: 630,7. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Radečah
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Radečah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Radeče?
Občina Radeče je imela na dan 1. 1. 2026 4046 prebivalcev (SURS). Meri 52 km².
Kakšna je povprečna plača v Radečah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Radečah 1470,35 € (bruto 2290,82 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Radečah?
46,5 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 186,1.
Koliko šol in vrtcev je v Radečah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Radečah 2 osnovnih šol s podružnicami in 318 učencev; vrtcev in enot je 1 s 138 otroki.
Koliko podjetij je v Radečah?
Leta 2024 je imelo sedež v Radečah 355 podjetij, ki so zaposlovala 1067 oseb in ustvarila 135 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Radeče?
Leta 2025 je bilo v Radečah 2050 turističnih prenočitev ob 749 prihodih; tujih prenočitev je bilo 1691.