Občina Prevalje v številkah

Na Prevaljah živi 6668 prebivalcev (1. 1. 2026) na 58 km², torej 115 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 46,5 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 33 (−4,9 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Prevalje
Občina Prevalje je ena od občin v Republiki Sloveniji s 6.800 prebivalci. Ustanovljena je bila 1998/99 z razdelitvijo oziroma izločitvijo iz Občine Ravne na Koroškem. Leži v dolini reke Meže na Koroškem. Izšel je tudi Prevaljski biografski leksikon.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 6794, 2026: 6668.
| Kazalnik | Prevalje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 6668 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 3375 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 3293 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 58 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 115 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 46,5 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 188,5 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 14,0 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 26,3 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 9,0 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 62 | 16.961 | 9,3 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 98 | 21.223 | 14,6 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −36 | −4262 | −5,4 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 30 | 8519 | 4,5 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −27 | 0 | −4,0 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −33 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −4,9 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 64, 2025: 62. Umrli 2018: 119, 2025: 98.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Prevalje 2018: −0,6, 2025: −4,9. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Prevalje 2019: 45,1, 2026: 46,5. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Prevalje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 2 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 259 | 79.868 | 38,7 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 4 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 592 | 192.915 | 88,3 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 270 | 86.624 | 40,3 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 231 | 85.999 | 34,5 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 21,0 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 264, 2025: 259. Učenci v osnovnih šolah 2018: 595, 2025: 592.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah na Prevaljah je bila leta 2025 1464,62 €, kar je 9 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 1743 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 2619; indeks delovne migracije 66 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 492 (2024), 74 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Prevalje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 2619 | 940.987 | 390,8 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 1743 | 940.987 | 260,1 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 1489 | 836.620 | 222,2 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 255 | 104.368 | 38,1 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 66 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2291,17 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1464,62 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.454 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.796 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Prevalje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 492 | 234.446 | 73,0 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 1641 | 1.008.213 | 243,6 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 188.266 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 5030 | 6.993.930 | 750,6 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 11.332 | 17.843.311 | 1691,1 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 8478 | 13.358.792 | 1265,2 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 445, 2024: 492.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 8527, 2025: 11.332. Prenočitve tujih turistov 2018: 6269, 2025: 8478.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo na Prevaljah 2568 stanovanj, s povprečno uporabno površino 89,5 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 3830 osebnih avtomobilov, 574 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Prevalje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 2568 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 378 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 2179 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 36 | 18.411 | 5,3 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 89,5 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Prevalje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 3830 | 1.286.588 | 571,6 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 423 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 320 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Prevalje 2018: 527,6, 2025: 571,6. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin na Prevaljah
Kaj stanejo stanovanja in hiše na Prevaljah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Prevalje?
Občina Prevalje je imela na dan 1. 1. 2026 6668 prebivalcev (SURS). Meri 58 km².
Kakšna je povprečna plača na Prevaljah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah na Prevaljah 1464,62 € (bruto 2291,17 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev na Prevaljah?
46,5 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 188,5.
Koliko šol in vrtcev je na Prevaljah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo na Prevaljah 4 osnovnih šol s podružnicami in 592 učencev; vrtcev in enot je 2 s 259 otroki.
Koliko podjetij je na Prevaljah?
Leta 2024 je imelo sedež na Prevaljah 492 podjetij, ki so zaposlovala 1641 oseb in ustvarila 188 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Prevalje?
Leta 2025 je bilo na Prevaljah 11.332 turističnih prenočitev ob 5030 prihodih; tujih prenočitev je bilo 8478.