Občina Podčetrtek v številkah

V Podčetrtku živi 3699 prebivalcev (1. 1. 2026) na 61 km², torej 61 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 44,3 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 43 (11,7 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Podčetrtek
Občina Podčetrtek je ena od občin v Republiki Sloveniji, ki se razteza ob meji z državo Hrvaško v smeri S-J ob mejni reki Sotli. Središče je v Podčetrtku, največjem kraju na Sotelskem. Občina je izrazito turistično razvita, poleg tega pa sta pomembni gospodarski dejavnosti tudi kmetijstvo in obrt. Vrelci tople vode so obiskovalce privabljali že pred 400 leti. V času pred drugo svetovno vojno pa je zdravilnost vrelcev raziskoval podčetrtški župnik Friderik Sternad. Leta 1966 je Turistično društvo Podčetrtek ustanovilo Atomske toplice in zgradilo prvi bazen. V začetku sedemdesetih let 20. stoletja je Atomske toplice prevzelo v upravljanje podjetje TTG ŽG Ljubljana, ki je z vlaganjem v izgradnjo bazenskega kompleksa in hotela prispevalo k hitrejšemu razvoju zdravilišča. Poleg Term Olimia, danes enega izmed najsodobnejših termalnih zdravilišč v Sloveniji, podeželska okolica v občini Podčetrtek ponuja vrsto doživetij, nastanitev in kulinaričnega razvajanja. Posebno turistično doživetje pa ponuja tudi na novo prenovljen grad Podčetrtek. Kmetijstvo je osnovna in tradicionalna gospodarska panoga občine. Poljedelstvo je razširjeno na celotnem ozemlju občine, od tega je 50 odstotkov kmetijskih površin namenjeno vinogradništvu. Ta panoga je vezana na prisojna pobočja gričevnatega sveta in je najmočnejša na Virštanju, vsi vinogradniški nasadi so v zasebni lasti. Vinogradništvo je izrazito tržno usmerjena panoga. Iz območja vinorodnega šmarsko-virštanjskega okoliša izhaja znamka vina virštanjčan. Med obrtnimi dejavnostmi prevladujejo storitvene in proizvodne obrti, del krajinske in etnografske dediščine pa predstavljajo tudi domače obrti.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 3430, 2026: 3699.
| Kazalnik | Podčetrtek | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 3699 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1898 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1801 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 61 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 61 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 44,3 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 145,3 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 15,5 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 22,5 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 7,4 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 29 | 16.961 | 7,9 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 24 | 21.223 | 6,6 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 5 | −4262 | 1,4 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 24 | 8519 | 6,6 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 14 | 0 | 3,8 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 43 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 11,7 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 32, 2025: 29. Umrli 2018: 28, 2025: 24.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Podčetrtek 2018: 22,9, 2025: 11,7. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Podčetrtek 2019: 43,2, 2026: 44,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Podčetrtek | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 160 | 79.868 | 43,8 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 2 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 364 | 192.915 | 99,6 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 141 | 86.624 | 38,6 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 109 | 85.999 | 29,8 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 20,7 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 166, 2025: 160. Učenci v osnovnih šolah 2018: 291, 2025: 364.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Podčetrtku je bila leta 2025 1264,28 €, kar je 21 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 1327 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1730; indeks delovne migracije 80 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 352 (2024), 95 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Podčetrtek | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1730 | 940.987 | 473,6 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 1327 | 940.987 | 363,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 1086 | 836.620 | 297,3 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 241 | 104.368 | 66,0 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 80 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 1981,65 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1264,28 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 12.461 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 10.691 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Podčetrtek | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 352 | 234.446 | 97,3 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 1264 | 1.008.213 | 349,4 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 138.892 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 143.378 | 6.993.930 | 39.249,4 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 438.076 | 17.843.311 | 119.922,3 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 182.512 | 13.358.792 | 49.962,2 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 290, 2024: 352.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 391.859, 2025: 438.076. Prenočitve tujih turistov 2018: 150.547, 2025: 182.512.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Podčetrtku 1992 stanovanj, s povprečno uporabno površino 76,4 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 2329 osebnih avtomobilov, 630 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Podčetrtek | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1992 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 551 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1146 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 177 | 18.411 | 49,0 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 76,4 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Podčetrtek | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 2329 | 1.286.588 | 637,6 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 481 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 307 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Podčetrtek 2018: 589,5, 2025: 637,6. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Podčetrtku
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Podčetrtku, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Podčetrtek?
Občina Podčetrtek je imela na dan 1. 1. 2026 3699 prebivalcev (SURS). Meri 61 km².
Kakšna je povprečna plača v Podčetrtku?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Podčetrtku 1264,28 € (bruto 1981,65 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Podčetrtku?
44,3 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 145,3.
Koliko šol in vrtcev je v Podčetrtku?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Podčetrtku 2 osnovnih šol s podružnicami in 364 učencev; vrtcev in enot je 1 s 160 otroki.
Koliko podjetij je v Podčetrtku?
Leta 2024 je imelo sedež v Podčetrtku 352 podjetij, ki so zaposlovala 1264 oseb in ustvarila 139 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Podčetrtek?
Leta 2025 je bilo v Podčetrtku 438.076 turističnih prenočitev ob 143.378 prihodih; tujih prenočitev je bilo 182.512.