Občina Osilnica v številkah

V Osilnici živi 326 prebivalcev (1. 1. 2026) na 36 km², torej 9 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 54,7 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 4 (−12,2 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Osilnica
Občina Osilnica je ena od občin v Republiki Sloveniji. Po številu prebivalstva je najmanjša občina v Sloveniji. Na 1 km² živi le okoli 10 prebivalcev. Nastala je leta 1995. Ima 19 naselij, med katerimi je občinsko središče naselje Osilnica.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 369, 2026: 326.
| Kazalnik | Osilnica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 326 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 173 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 153 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 36 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 9 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 54,7 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 581,8 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 6,7 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 39,3 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 6,7 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 1 | 16.961 | 3,0 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 2 | 21.223 | 6,1 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −1 | −4262 | −3,0 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −3 | 8519 | −9,1 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 0 | 0 | 0,0 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −4 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −12,2 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 5, 2025: 1. Umrli 2018: 4, 2025: 2.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Osilnica 2018: −5,5, 2025: −12,2. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Osilnica 2019: 50, 2026: 54,7. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Osilnica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2021/22 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 3 | 195.414 | 9,2 · SI 92,7 | 2021/22 |
| Dijaki (po prebivališču) | 3 | 86.624 | 9,1 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 7 | 85.999 | 21,3 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 14,9 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Učenci v osnovnih šolah 2018: 5, 2021: 3.
Delo, plače in dohodek
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Osilnica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 94 | 940.987 | 285,7 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 34 | 940.987 | 103,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 22 | 836.620 | 66,9 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 13 | 104.368 | 39,5 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 36 | 100 | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 10.891 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 9533 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Osilnica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 17 | 234.446 | 51,4 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 32 | 1.008.213 | 96,7 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 1468 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 4613 | 6.993.930 | 14.021,3 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 10.508 | 17.843.311 | 31.939,2 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 3914 | 13.358.792 | 11.896,7 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 14, 2024: 17.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2023: 11.457, 2025: 10.508. Prenočitve tujih turistov 2023: 3694, 2025: 3914.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Osilnici 238 stanovanj, s povprečno uporabno površino 77,2 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 196 osebnih avtomobilov, 601 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Osilnica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 238 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 728 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 133 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 16 | 18.411 | 48,9 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 77,2 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Osilnica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 196 | 1.286.588 | 595,7 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 157 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 64 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Osilnica 2018: 501,4, 2025: 595,7. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Osilnici
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Osilnici, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Osilnica?
Občina Osilnica je imela na dan 1. 1. 2026 326 prebivalcev (SURS). Meri 36 km².
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Osilnici?
54,7 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 581,8.
Koliko šol in vrtcev je v Osilnici?
V šolskem letu 2021/22 je bilo v Osilnici 1 osnovnih šol s podružnicami in 3 učencev.
Koliko podjetij je v Osilnici?
Leta 2024 je imelo sedež v Osilnici 17 podjetij, ki so zaposlovala 32 oseb in ustvarila 1 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Osilnica?
Leta 2025 je bilo v Osilnici 10.508 turističnih prenočitev ob 4613 prihodih; tujih prenočitev je bilo 3914.