Draga SlovenijaDraga Slovenija

Občina Muta v številkah

Muta, fotografija
Fotografija: Wikimedia Commons.

Na Muti živi 3329 prebivalcev (1. 1. 2026) na 39 km², torej 86 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 45,6 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 35 (−10,4 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).

Število prebivalcev
3329
stanje 1. 1. 2026
Površina
39km²
površina občine
Gostota naseljenosti
86/km²
Slovenija: 105
Povprečna starost
45,6let
Slovenija: 44,6
Povprečna mesečna neto plača
1444
Slovenija: 1602 €
Število podjetij
272
leto 2024

O občini Muta

Občina Muta je ena od občin v Republiki Sloveniji z okoli 3.400 prebivalci (2020) in središčem v Muti.

Prebivalstvo

Število prebivalcev po letihŠtevilo prebivalcev 2019: 3383, 2026: 3329.33253350337534003425Muta
20192020202120222023202420252026

Število prebivalcev 2019: 3383, 2026: 3329.

KazalnikMutaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število prebivalcev33292.135.1071. 1. 2026
Moški17111.074.6301. 1. 2026
Ženske16181.060.4771. 1. 2026
Površina39 km²20.271 km²1. 1. 2026
Gostota naseljenosti86 /km²105 /km²1. 1. 2026
Povprečna starost45,644,61. 1. 2026
Indeks staranja174,6158,61. 1. 2026
Delež mlajših od 15 let13,7 %14,2 %1. 1. 2026
Delež starejših od 65 let24,0 %22,5 %1. 1. 2026
Delež tujih državljanov4,4 %10,5 %1. 1. 2026
Živorojeni3016.9618,9 · SI 8,02025
Umrli2621.2237,7 · SI 10,02025
Naravni prirast4−42621,2 · SI −2,02025
Selitveni prirast s tujino−18519−0,3 · SI 4,02025
Selitveni prirast med občinami−380−11,3 · SI 0,02025
Skupni prirast−3542572025
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev−10,42,02025

Rojstva in smrti po letih

Rojstva in smrti po letihŽivorojeni 2018: 31, 2025: 30. Umrli 2018: 25, 2025: 26.25303540ŽivorojeniUmrli
20182019202020212022202320242025

Živorojeni 2018: 31, 2025: 30. Umrli 2018: 25, 2025: 26.

Deli ta graf

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoMuta 2018: 0,3, 2025: −10,4. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.−15,0−10,0−5,00,05,010,0SlovenijaMuta
20182019202020212022202320242025

Muta 2018: 0,3, 2025: −10,4. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.

Deli ta graf

Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo

Povprečna starost, v primerjavi s SlovenijoMuta 2019: 43,9, 2026: 45,6. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.43,044,045,046,0MutaSlovenija
20192020202120222023202420252026

Muta 2019: 43,9, 2026: 45,6. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.

Deli ta graf

Vrtci, šole in študenti

KazalnikMutaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Vrtci in enote19822025/26
Otroci v vrtcih11779.86834,8 · SI 37,52025/26
Osnovne šole in podružnice28212025/26
Učenci v osnovnih šolah312192.91592,8 · SI 90,52025/26
Dijaki (po prebivališču)14186.62441,9 · SI 40,72025/26
Študenti (po prebivališču)8885.99926,2 · SI 40,42025/26
Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo19,7 %26,6 %2025

Otroci v vrtcih in učenci po letih

Otroci v vrtcih in učenci po letihOtroci v vrtcih 2018: 127, 2025: 117. Učenci v osnovnih šolah 2018: 302, 2025: 312.100200300400Učenci v osnovnih šolahOtroci v vrtcih
20182019202020212022202320242025

Otroci v vrtcih 2018: 127, 2025: 117. Učenci v osnovnih šolah 2018: 302, 2025: 312.

Deli ta graf

Delo, plače in dohodek

Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah na Muti je bila leta 2025 1443,91 €, kar je 10 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 1220 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1352; indeks delovne migracije 90 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 272 (2024), 82 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).

Plače po letihPlače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.800 €1000 €1200 €1400 €1600 €1800 €Slovenija 2023+SlovenijaMuta 2023+Muta
20162018202020222025

Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.

KazalnikMutaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču)1352940.987402,0 · SI 441,62025
Delovna mesta v občini1220940.987362,8 · SI 441,62025
Zaposleni (po delovnem mestu)1056836.620314,0 · SI 392,62025
Samozaposleni (po delovnem mestu)164104.36848,8 · SI 49,02025
Indeks delovne migracije901002025
Povprečna mesečna bruto plača2261,50 €2536,03 €2025
Povprečna mesečna neto plača1443,91 €1602,05 €2025
Neto dohodek na prebivalca (letno)13.582 €14.208 €2024
Mediana neto dohodka prebivalcev (letno)11.523 €12.455 €2024

Podjetja in turizem

KazalnikMutaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število podjetij272234.44681,0 · SI 110,42024
Zaposleni in samozaposleni v podjetjih12791.008.213380,9 · SI 474,72024
Prihodek podjetij167.295 k€166.401.581 k€2024
Prihodi turistov10216.993.930303,6 · SI 3282,22025
Prenočitve turistov146917.843.311436,8 · SI 8373,82025
Prenočitve tujih turistov93413.358.792277,7 · SI 6269,22025

Število podjetij po letih

Število podjetij po letihŠtevilo podjetij 2017: 246, 2024: 272.240250260270280Število podjetij
20172018201920202021202220232024

Število podjetij 2017: 246, 2024: 272.

Deli ta graf

Turistične prenočitve po letih

Turistične prenočitve po letihPrenočitve turistov 2019: 911, 2025: 1469. Prenočitve tujih turistov 2019: 570, 2025: 934.0500100015002000Prenočitve turistovPrenočitve tujih turistov
2019202020212022202320242025

Prenočitve turistov 2019: 911, 2025: 1469. Prenočitve tujih turistov 2019: 570, 2025: 934.

Deli ta graf

Stanovanja

Ob popisu 2021 je bilo na Muti 1301 stanovanj, s povprečno uporabno površino 90,7 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 2016 osebnih avtomobilov, 606 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).

KazalnikMutaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število stanovanj1301864.3232021
Stanovanj na 1.000 prebivalcev3814102021
Naseljena stanovanja1103698.7472021
Počitniška stanovanja1918.4115,6 · SI 8,72021
Povprečna uporabna površina stanovanja90,7 m²83,3 m²2021

Avtomobili in odpadki

KazalnikMutaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Osebni avtomobili20161.286.588599,5 · SI 603,82025
Nastali komunalni odpadki na prebivalca410 kg526 kg2024
Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca249 kg376 kg2024

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoMuta 2018: 568,3, 2025: 599,5. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.540560580600620SlovenijaMuta
20182019202020212022202320242025

Muta 2018: 568,3, 2025: 599,5. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.

Deli ta graf

Kraj na zemljevidu

Okolica na Googlovem zemljevidu, s trgovinami, šolami in postajami. Središče je v težišču prodaj stavb v zadnjih dveh letih. © Google Zemljevid se naloži šele, ko ga odpreš: do takrat stran ne pošlje ničesar Googlu.
Posnetek iz zraka: Občina Muta
Posnetek iz zraka iste točke. © Esri, Maxar, Earthstar Geographics

Cene nepremičnin na Muti

Kaj stanejo stanovanja in hiše na Muti, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.

Cene nepremičninCSV

Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.

Pogosta vprašanja

Koliko prebivalcev ima občina Muta?

Občina Muta je imela na dan 1. 1. 2026 3329 prebivalcev (SURS). Meri 39 km².

Kakšna je povprečna plača na Muti?

Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah na Muti 1443,91 € (bruto 2261,50 €), v Sloveniji 1602,05 €.

Kakšna je povprečna starost prebivalcev na Muti?

45,6 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 174,6.

Koliko šol in vrtcev je na Muti?

V šolskem letu 2025/26 je bilo na Muti 2 osnovnih šol s podružnicami in 312 učencev; vrtcev in enot je 1 s 117 otroki.

Koliko podjetij je na Muti?

Leta 2024 je imelo sedež na Muti 272 podjetij, ki so zaposlovala 1279 oseb in ustvarila 167 mio € prihodkov.

Koliko turistov obišče občino Muta?

Leta 2025 je bilo na Muti 1469 turističnih prenočitev ob 1021 prihodih; tujih prenočitev je bilo 934.

AI klepet

Vprašaj kar v slovenščini

AI klepet poišče odgovor v uradni evidenci in ga pokaže s tabelo, ki jo lahko preneseš, in s povezavo na zemljevid. Brezplačno, potrebna je le registracija.

Na primer: Koliko prebivalcev in kakšne plače ima občina Muta?

Odpri AI klepet

AI klepet