Občina Murska Sobota v številkah

V Murski Soboti živi 18.317 prebivalcev (1. 1. 2026) na 64 km², torej 285 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 48,5 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 110 (−6,0 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Murska Sobota
Mestna občina Murska Sobota je ena od 12 mestnih občin v Republiki Sloveniji s sedežem v Murski Soboti. Po površini je najmanjša mestna občina v Sloveniji po prebivalstvu pa predzadnja. Poleg Murske Sobote je največji in najpomembnejši kraj Rakičan z okoli 1.500 prebivalci, kjer je pomurska regionalna Splošna bolnišnica Murska Sobota, skoraj tako številčni so tudi Bakovci, Černelavci in Krog, znana pa je tudi Pušča, ki je največje slovensko romsko naselje.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 18.730, 2026: 18.317.
| Kazalnik | Murska Sobota | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 18.317 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 8872 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 9445 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 64 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 285 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 48,5 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 247,5 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 11,5 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 28,5 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 5,3 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 111 | 16.961 | 6,0 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 251 | 21.223 | 13,6 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −140 | −4262 | −7,6 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 29 | 8519 | 1,6 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 1 | 0 | 0,1 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −110 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −6,0 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 157, 2025: 111. Umrli 2018: 221, 2025: 251.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Murska Sobota 2018: −0,3, 2025: −6. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Murska Sobota 2019: 46,3, 2026: 48,5. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Murska Sobota | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 10 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 598 | 79.868 | 32,4 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 7 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 1646 | 192.915 | 89,3 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 688 | 86.624 | 37,3 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 642 | 85.999 | 34,8 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 27,0 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 746, 2025: 598. Učenci v osnovnih šolah 2018: 1700, 2025: 1646.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Murski Soboti je bila leta 2025 1549,49 €, kar je 3 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 12.989 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 7015; indeks delovne migracije 192 pomeni, da več ljudi prihaja na delo v občino kot odhaja iz nje. Podjetij je 1978 (2024), 108 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Murska Sobota | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 7015 | 940.987 | 380,7 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 12.989 | 940.987 | 704,8 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 12.259 | 836.620 | 665,2 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 730 | 104.368 | 39,6 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 192 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2437,56 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1549,49 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.716 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.194 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Murska Sobota | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 1978 | 234.446 | 106,5 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 11.732 | 1.008.213 | 631,5 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 2.070.387 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 11.028 | 6.993.930 | 598,4 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 23.770 | 17.843.311 | 1289,8 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 8594 | 13.358.792 | 466,3 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 1827, 2024: 1978.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 50.682, 2025: 23.770. Prenočitve tujih turistov 2018: 19.055, 2025: 8594.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Murski Soboti 7899 stanovanj, s povprečno uporabno površino 84,3 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 10.816 osebnih avtomobilov, 590 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Murska Sobota | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 7899 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 424 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 6775 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 32 | 18.411 | 1,7 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 84,3 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Murska Sobota | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 10.816 | 1.286.588 | 586,9 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 706 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 551 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Murska Sobota 2018: 541,3, 2025: 586,9. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Murski Soboti
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Murski Soboti, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Murska Sobota?
Občina Murska Sobota je imela na dan 1. 1. 2026 18.317 prebivalcev (SURS). Meri 64 km².
Kakšna je povprečna plača v Murski Soboti?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Murski Soboti 1549,49 € (bruto 2437,56 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Murski Soboti?
48,5 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 247,5.
Koliko šol in vrtcev je v Murski Soboti?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Murski Soboti 7 osnovnih šol s podružnicami in 1646 učencev; vrtcev in enot je 10 s 598 otroki.
Koliko podjetij je v Murski Soboti?
Leta 2024 je imelo sedež v Murski Soboti 1978 podjetij, ki so zaposlovala 11.732 oseb in ustvarila 2070 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Murska Sobota?
Leta 2025 je bilo v Murski Soboti 23.770 turističnih prenočitev ob 11.028 prihodih; tujih prenočitev je bilo 8594.