Občina Moravče v številkah

V Moravčah živi 5683 prebivalcev (1. 1. 2026) na 61 km², torej 93 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 40,9 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 13 (2,3 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Moravče
Občina Moravče je ena od občin v Republiki Sloveniji z okoli 5.700 prebivalci. Središče občine so edino večje sklenjeno naselje – Moravče.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 5414, 2026: 5683.
| Kazalnik | Moravče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 5683 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 2843 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 2840 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 61 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 93 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 40,9 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 99,2 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 17,3 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 17,1 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 3,4 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 61 | 16.961 | 10,8 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 43 | 21.223 | 7,6 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 18 | −4262 | 3,2 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −1 | 8519 | −0,2 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −4 | 0 | −0,7 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 13 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 2,3 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 61, 2025: 61. Umrli 2018: 40, 2025: 43.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Moravče 2018: 15,9, 2025: 2,3. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Moravče 2019: 39,5, 2026: 40,9. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Moravče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 251 | 79.868 | 44,3 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 2 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 581 | 192.915 | 102,5 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 303 | 86.624 | 53,4 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 210 | 85.999 | 37,0 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 23,5 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 263, 2025: 251. Učenci v osnovnih šolah 2018: 594, 2025: 581.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Moravčah je bila leta 2025 1386,18 €, kar je 13 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 1016 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 2669; indeks delovne migracije 38 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 484 (2024), 85 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Moravče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 2669 | 940.987 | 470,7 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 1016 | 940.987 | 179,2 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 717 | 836.620 | 126,5 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 299 | 104.368 | 52,7 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 38 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2148,18 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1386,18 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.894 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.591 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Moravče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 484 | 234.446 | 85,6 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 1033 | 1.008.213 | 182,8 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 96.821 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 719 | 6.993.930 | 126,8 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 1898 | 17.843.311 | 334,7 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 1803 | 13.358.792 | 318,0 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 344, 2024: 484.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Moravčah 1821 stanovanj, s povprečno uporabno površino 103,4 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 3608 osebnih avtomobilov, 635 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Moravče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1821 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 333 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1461 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 73 | 18.411 | 13,3 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 103,4 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Moravče | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 3608 | 1.286.588 | 636,3 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 388 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 317 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Moravče 2018: 592,6, 2025: 636,3. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Moravčah
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Moravčah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Moravče?
Občina Moravče je imela na dan 1. 1. 2026 5683 prebivalcev (SURS). Meri 61 km².
Kakšna je povprečna plača v Moravčah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Moravčah 1386,18 € (bruto 2148,18 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Moravčah?
40,9 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 99,2.
Koliko šol in vrtcev je v Moravčah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Moravčah 2 osnovnih šol s podružnicami in 581 učencev; vrtcev in enot je 1 s 251 otroki.
Koliko podjetij je v Moravčah?
Leta 2024 je imelo sedež v Moravčah 484 podjetij, ki so zaposlovala 1033 oseb in ustvarila 97 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Moravče?
Leta 2025 je bilo v Moravčah 1898 turističnih prenočitev ob 719 prihodih; tujih prenočitev je bilo 1803.