Občina Mirna v številkah
Na Mirni živi 2895 prebivalcev (1. 1. 2026) na 31 km², torej 93 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 42,7 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 72 (25,5 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Mirna
Občina Mirna je 211. občina v Republiki Sloveniji s središčem na Mirni. Občina je nastala leta 2011 z odcepitvijo 22-ih naselij iz občine Trebnje.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 2616, 2026: 2895.
| Kazalnik | Mirna | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 2895 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1469 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1426 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 31 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 93 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 42,7 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 119,3 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 16,7 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 19,9 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 9,3 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 30 | 16.961 | 10,6 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 19 | 21.223 | 6,7 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 11 | −4262 | 3,9 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 9 | 8519 | 3,2 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 52 | 0 | 18,4 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 72 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 25,5 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 32, 2025: 30. Umrli 2018: 24, 2025: 19.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Mirna 2018: 15,5, 2025: 25,5. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Mirna 2019: 42,1, 2026: 42,7. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Mirna | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 139 | 79.868 | 49,3 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 2 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 355 | 192.915 | 125,8 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 108 | 86.624 | 38,3 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 89 | 85.999 | 31,5 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 26,3 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 124, 2025: 139. Učenci v osnovnih šolah 2018: 257, 2025: 355.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah na Mirni je bila leta 2025 1433,39 €, kar je 11 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 922 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1373; indeks delovne migracije 66 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 234 (2024), 81 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Mirna | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1373 | 940.987 | 486,5 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 922 | 940.987 | 326,7 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 807 | 836.620 | 286,0 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 115 | 104.368 | 40,8 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 66 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2232,49 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1433,39 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 16.043 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 13.195 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Mirna | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 234 | 234.446 | 85,0 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 1076 | 1.008.213 | 390,8 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 137.518 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 337 | 6.583.274 | 122,4 · SI 3099,5 | 2024 |
| Prenočitve turistov | 1021 | 16.853.075 | 370,9 · SI 7934,8 | 2024 |
| Prenočitve tujih turistov | 782 | 12.352.903 | 284,1 · SI 5816,0 | 2024 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 204, 2024: 234.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2022: 734, 2024: 1021. Prenočitve tujih turistov 2022: 299, 2024: 782.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo na Mirni 1199 stanovanj, s povprečno uporabno površino 82,8 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 1800 osebnih avtomobilov, 622 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Mirna | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1199 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 447 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 913 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 47 | 18.411 | 17,5 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 82,8 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Mirna | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 1800 | 1.286.588 | 637,8 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 480 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 276 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Mirna 2018: 598,5, 2025: 637,8. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin na Mirni
Kaj stanejo stanovanja in hiše na Mirni, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Mirna?
Občina Mirna je imela na dan 1. 1. 2026 2895 prebivalcev (SURS). Meri 31 km².
Kakšna je povprečna plača na Mirni?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah na Mirni 1433,39 € (bruto 2232,49 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev na Mirni?
42,7 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 119,3.
Koliko šol in vrtcev je na Mirni?
V šolskem letu 2025/26 je bilo na Mirni 2 osnovnih šol s podružnicami in 355 učencev; vrtcev in enot je 1 s 139 otroki.
Koliko podjetij je na Mirni?
Leta 2024 je imelo sedež na Mirni 234 podjetij, ki so zaposlovala 1076 oseb in ustvarila 138 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Mirna?
Leta 2024 je bilo na Mirni 1021 turističnih prenočitev ob 337 prihodih; tujih prenočitev je bilo 782.