Občina Mirna Peč v številkah

V Mirni Peči živi 3238 prebivalcev (1. 1. 2026) na 48 km², torej 67 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 41,7 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 35 (10,8 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Mirna Peč
Občina Mirna Peč je ena od občin v Republiki Sloveniji z dobrimi 3.200 prebivalci in središčem v Mirni Peči.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 2974, 2026: 3238.
| Kazalnik | Mirna Peč | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 3238 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1679 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1559 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 48 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 67 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 41,7 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 107,9 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 18,0 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 19,4 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 4,5 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 42 | 16.961 | 13,1 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 27 | 21.223 | 8,4 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 15 | −4262 | 4,7 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 1 | 8519 | 0,3 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 19 | 0 | 5,9 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 35 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 10,8 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 35, 2025: 42. Umrli 2018: 20, 2025: 27.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Mirna Peč 2018: 3,7, 2025: 10,8. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Mirna Peč 2019: 40,9, 2026: 41,7. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Mirna Peč | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 180 | 79.868 | 56,2 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 390 | 192.915 | 121,8 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 153 | 86.624 | 47,8 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 132 | 85.999 | 41,2 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 24,8 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 179, 2025: 180. Učenci v osnovnih šolah 2018: 312, 2025: 390.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Mirni Peči je bila leta 2025 1338,40 €, kar je 16 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 558 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1462; indeks delovne migracije 34 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 205 (2024), 63 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Mirna Peč | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1462 | 940.987 | 456,4 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 558 | 940.987 | 174,2 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 404 | 836.620 | 126,1 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 154 | 104.368 | 48,1 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 34 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2058,92 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1338,40 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.314 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.901 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Mirna Peč | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 205 | 234.446 | 64,2 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 547 | 1.008.213 | 171,4 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 58.252 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 68 | 6.192.804 | 21,7 · SI 2925,3 | 2023 |
| Prenočitve turistov | 611 | 16.125.027 | 195,2 · SI 7617,0 | 2023 |
| Prenočitve tujih turistov | 550 | 11.553.500 | 175,7 · SI 5457,6 | 2023 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 145, 2024: 205.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 2088, 2023: 611. Prenočitve tujih turistov 2018: 1837, 2023: 550.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Mirni Peči 1156 stanovanj, s povprečno uporabno površino 92,4 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 2033 osebnih avtomobilov, 628 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Mirna Peč | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1156 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 381 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 857 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 45 | 18.411 | 14,8 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 92,4 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Mirna Peč | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 2033 | 1.286.588 | 634,7 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 325 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 282 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Mirna Peč 2018: 606,3, 2025: 634,7. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Mirni Peči
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Mirni Peči, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Mirna Peč?
Občina Mirna Peč je imela na dan 1. 1. 2026 3238 prebivalcev (SURS). Meri 48 km².
Kakšna je povprečna plača v Mirni Peči?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Mirni Peči 1338,40 € (bruto 2058,92 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Mirni Peči?
41,7 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 107,9.
Koliko šol in vrtcev je v Mirni Peči?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Mirni Peči 1 osnovnih šol s podružnicami in 390 učencev; vrtcev in enot je 1 s 180 otroki.
Koliko podjetij je v Mirni Peči?
Leta 2024 je imelo sedež v Mirni Peči 205 podjetij, ki so zaposlovala 547 oseb in ustvarila 58 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Mirna Peč?
Leta 2023 je bilo v Mirni Peči 611 turističnih prenočitev ob 68 prihodih; tujih prenočitev je bilo 550.