Draga SlovenijaDraga Slovenija

Občina Mengeš v številkah

Mengeš, fotografija
Fotografija: Wikimedia Commons.

V Mengšu živi 8812 prebivalcev (1. 1. 2026) na 23 km², torej 392 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 43,0 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 126 (14,4 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).

Število prebivalcev
8812
stanje 1. 1. 2026
Površina
23km²
površina občine
Gostota naseljenosti
392/km²
Slovenija: 105
Povprečna starost
43,0let
Slovenija: 44,6
Povprečna mesečna neto plača
2032
Slovenija: 1602 €
Število podjetij
951
leto 2024

O občini Mengeš

Občina Mengeš je ena od občin v Republiki Sloveniji. Sedež je v Mengšu.

Prebivalstvo

Število prebivalcev po letihŠtevilo prebivalcev 2019: 8117, 2026: 8812.800082008400860088009000Mengeš
20192020202120222023202420252026

Število prebivalcev 2019: 8117, 2026: 8812.

KazalnikMengešSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število prebivalcev88122.135.1071. 1. 2026
Moški44301.074.6301. 1. 2026
Ženske43821.060.4771. 1. 2026
Površina23 km²20.271 km²1. 1. 2026
Gostota naseljenosti392 /km²105 /km²1. 1. 2026
Povprečna starost43,044,61. 1. 2026
Indeks staranja125,9158,61. 1. 2026
Delež mlajših od 15 let15,9 %14,2 %1. 1. 2026
Delež starejših od 65 let20,1 %22,5 %1. 1. 2026
Delež tujih državljanov11,5 %10,5 %1. 1. 2026
Živorojeni7516.9618,6 · SI 8,02025
Umrli11221.22312,9 · SI 10,02025
Naravni prirast−37−4262−4,3 · SI −2,02025
Selitveni prirast s tujino6685197,6 · SI 4,02025
Selitveni prirast med občinami97011,2 · SI 0,02025
Skupni prirast12642572025
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev14,42,02025

Rojstva in smrti po letih

Rojstva in smrti po letihŽivorojeni 2018: 92, 2025: 75. Umrli 2018: 99, 2025: 112.5075100125150UmrliŽivorojeni
20182019202020212022202320242025

Živorojeni 2018: 92, 2025: 75. Umrli 2018: 99, 2025: 112.

Deli ta graf

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoMengeš 2018: 24,8, 2025: 14,4. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.−10,00,010,020,030,0MengešSlovenija
20182019202020212022202320242025

Mengeš 2018: 24,8, 2025: 14,4. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.

Deli ta graf

Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo

Povprečna starost, v primerjavi s SlovenijoMengeš 2019: 41,9, 2026: 43. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.41,042,043,044,045,0SlovenijaMengeš
20192020202120222023202420252026

Mengeš 2019: 41,9, 2026: 43. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.

Deli ta graf

Vrtci, šole in študenti

KazalnikMengešSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Vrtci in enote19822025/26
Otroci v vrtcih33779.86838,8 · SI 37,52025/26
Osnovne šole in podružnice18212025/26
Učenci v osnovnih šolah859192.91598,9 · SI 90,52025/26
Dijaki (po prebivališču)37486.62443,1 · SI 40,72025/26
Študenti (po prebivališču)33285.99938,2 · SI 40,42025/26
Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo29,7 %26,6 %2025

Otroci v vrtcih in učenci po letih

Otroci v vrtcih in učenci po letihOtroci v vrtcih 2018: 411, 2025: 337. Učenci v osnovnih šolah 2018: 835, 2025: 859.2004006008001000Učenci v osnovnih šolahOtroci v vrtcih
20182019202020212022202320242025

Otroci v vrtcih 2018: 411, 2025: 337. Učenci v osnovnih šolah 2018: 835, 2025: 859.

Deli ta graf

Delo, plače in dohodek

Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Mengšu je bila leta 2025 2031,61 €, kar je 27 % nad slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 4949 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 4055; indeks delovne migracije 126 pomeni, da več ljudi prihaja na delo v občino kot odhaja iz nje. Podjetij je 951 (2024), 108 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).

Plače po letihPlače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.500 €1000 €1500 €2000 €2500 €Mengeš 2023+Slovenija 2023+SlovenijaMengeš
20162018202020222025

Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.

KazalnikMengešSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču)4055940.987467,0 · SI 441,62025
Delovna mesta v občini4949940.987569,9 · SI 441,62025
Zaposleni (po delovnem mestu)4545836.620523,4 · SI 392,62025
Samozaposleni (po delovnem mestu)403104.36846,4 · SI 49,02025
Indeks delovne migracije1261002025
Povprečna mesečna bruto plača3277,86 €2536,03 €2025
Povprečna mesečna neto plača2031,61 €1602,05 €2025
Neto dohodek na prebivalca (letno)15.339 €14.208 €2024
Mediana neto dohodka prebivalcev (letno)13.435 €12.455 €2024

Podjetja in turizem

KazalnikMengešSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število podjetij951234.446109,9 · SI 110,42024
Zaposleni in samozaposleni v podjetjih33511.008.213387,2 · SI 474,72024
Prihodek podjetij460.173 k€166.401.581 k€2024
Prihodi turistov35926.993.930413,6 · SI 3282,22025
Prenočitve turistov733817.843.311845,0 · SI 8373,82025
Prenočitve tujih turistov688213.358.792792,5 · SI 6269,22025

Število podjetij po letih

Število podjetij po letihŠtevilo podjetij 2017: 808, 2024: 951.8008509009501000Število podjetij
20172018201920202021202220232024

Število podjetij 2017: 808, 2024: 951.

Deli ta graf

Turistične prenočitve po letih

Turistične prenočitve po letihPrenočitve turistov 2018: 4296, 2025: 7338. Prenočitve tujih turistov 2018: 3520, 2025: 6882.02000400060008000Prenočitve turistovPrenočitve tujih turistov
2018201920212022202320242025

Prenočitve turistov 2018: 4296, 2025: 7338. Prenočitve tujih turistov 2018: 3520, 2025: 6882.

Deli ta graf

Stanovanja

Ob popisu 2021 je bilo v Mengšu 2856 stanovanj, s povprečno uporabno površino 95,5 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 5008 osebnih avtomobilov, 568 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).

KazalnikMengešSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število stanovanj2856864.3232021
Stanovanj na 1.000 prebivalcev3404102021
Naseljena stanovanja2450698.7472021
Počitniška stanovanja918.4111,1 · SI 8,72021
Povprečna uporabna površina stanovanja95,5 m²83,3 m²2021

Avtomobili in odpadki

KazalnikMengešSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Osebni avtomobili50081.286.588576,7 · SI 603,82025
Nastali komunalni odpadki na prebivalca566 kg526 kg2024
Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca376 kg376 kg2024

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoMengeš 2018: 541,2, 2025: 576,7. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.540560580600620SlovenijaMengeš
20182019202020212022202320242025

Mengeš 2018: 541,2, 2025: 576,7. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.

Deli ta graf

Kraj na zemljevidu

Okolica na Googlovem zemljevidu, s trgovinami, šolami in postajami. Središče je v težišču prodaj stavb v zadnjih dveh letih. © Google Zemljevid se naloži šele, ko ga odpreš: do takrat stran ne pošlje ničesar Googlu.
Posnetek iz zraka: Občina Mengeš
Posnetek iz zraka iste točke. © Esri, Maxar, Earthstar Geographics

Cene nepremičnin v Mengšu

Kaj stanejo stanovanja in hiše v Mengšu, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.

Cene nepremičninCSV

Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.

Pogosta vprašanja

Koliko prebivalcev ima občina Mengeš?

Občina Mengeš je imela na dan 1. 1. 2026 8812 prebivalcev (SURS). Meri 23 km².

Kakšna je povprečna plača v Mengšu?

Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Mengšu 2031,61 € (bruto 3277,86 €), v Sloveniji 1602,05 €.

Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Mengšu?

43,0 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 125,9.

Koliko šol in vrtcev je v Mengšu?

V šolskem letu 2025/26 je bilo v Mengšu 1 osnovnih šol s podružnicami in 859 učencev; vrtcev in enot je 1 s 337 otroki.

Koliko podjetij je v Mengšu?

Leta 2024 je imelo sedež v Mengšu 951 podjetij, ki so zaposlovala 3351 oseb in ustvarila 460 mio € prihodkov.

Koliko turistov obišče občino Mengeš?

Leta 2025 je bilo v Mengšu 7338 turističnih prenočitev ob 3592 prihodih; tujih prenočitev je bilo 6882.

AI klepet

Vprašaj kar v slovenščini

AI klepet poišče odgovor v uradni evidenci in ga pokaže s tabelo, ki jo lahko preneseš, in s povezavo na zemljevid. Brezplačno, potrebna je le registracija.

Na primer: Koliko prebivalcev in kakšne plače ima občina Mengeš?

Odpri AI klepet

AI klepet