Draga SlovenijaDraga Slovenija

Občina Luče v številkah

Luče, fotografija
Fotografija: Wikimedia Commons.

V Lučah živi 1396 prebivalcev (1. 1. 2026) na 110 km², torej 13 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 45,3 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 25 (−17,8 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).

Število prebivalcev
1396
stanje 1. 1. 2026
Površina
110km²
površina občine
Gostota naseljenosti
13/km²
Slovenija: 105
Povprečna starost
45,3let
Slovenija: 44,6
Povprečna mesečna neto plača
1324
Slovenija: 1602 €
Število podjetij
210
leto 2024

O občini Luče

Občina Luče je ena od občin v Republiki Sloveniji. Mejne občine so: Solčava, Črna na Koroškem, Gornji Grad, Ljubno in Kamnik.

Prebivalstvo

Število prebivalcev po letihŠtevilo prebivalcev 2019: 1462, 2026: 1396.138014001420144014601480Luče
20192020202120222023202420252026

Število prebivalcev 2019: 1462, 2026: 1396.

KazalnikLučeSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število prebivalcev13962.135.1071. 1. 2026
Moški6991.074.6301. 1. 2026
Ženske6971.060.4771. 1. 2026
Površina110 km²20.271 km²1. 1. 2026
Gostota naseljenosti13 /km²105 /km²1. 1. 2026
Povprečna starost45,344,61. 1. 2026
Indeks staranja166,3158,61. 1. 2026
Delež mlajših od 15 let14,5 %14,2 %1. 1. 2026
Delež starejših od 65 let24,1 %22,5 %1. 1. 2026
Delež tujih državljanov3,3 %10,5 %1. 1. 2026
Živorojeni1716.96112,0 · SI 8,02025
Umrli1821.22312,7 · SI 10,02025
Naravni prirast−1−4262−0,7 · SI −2,02025
Selitveni prirast s tujino285191,4 · SI 4,02025
Selitveni prirast med občinami−260−18,3 · SI 0,02025
Skupni prirast−2542572025
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev−17,82,02025

Rojstva in smrti po letih

Rojstva in smrti po letihŽivorojeni 2018: 16, 2025: 17. Umrli 2018: 11, 2025: 18.510152025UmrliŽivorojeni
20182019202020212022202320242025

Živorojeni 2018: 16, 2025: 17. Umrli 2018: 11, 2025: 18.

Deli ta graf

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoLuče 2018: −6,8, 2025: −17,8. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.−20,0−10,00,010,0SlovenijaLuče
20182019202020212022202320242025

Luče 2018: −6,8, 2025: −17,8. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.

Deli ta graf

Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo

Povprečna starost, v primerjavi s SlovenijoLuče 2019: 44, 2026: 45,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.43,043,544,044,545,045,5LučeSlovenija
20192020202120222023202420252026

Luče 2019: 44, 2026: 45,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.

Deli ta graf

Vrtci, šole in študenti

KazalnikLučeSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Vrtci in enote19822025/26
Otroci v vrtcih3579.86824,7 · SI 37,52025/26
Osnovne šole in podružnice18212025/26
Učenci v osnovnih šolah153192.915107,8 · SI 90,52025/26
Dijaki (po prebivališču)5186.62435,9 · SI 40,72025/26
Študenti (po prebivališču)5785.99940,2 · SI 40,42025/26
Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo18,0 %26,6 %2025

Otroci v vrtcih in učenci po letih

Otroci v vrtcih in učenci po letihOtroci v vrtcih 2018: 57, 2025: 35. Učenci v osnovnih šolah 2018: 146, 2025: 153.050100150200Učenci v osnovnih šolahOtroci v vrtcih
20182019202020212022202320242025

Otroci v vrtcih 2018: 57, 2025: 35. Učenci v osnovnih šolah 2018: 146, 2025: 153.

Deli ta graf

Delo, plače in dohodek

Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Lučah je bila leta 2025 1323,80 €, kar je 17 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 500 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 649; indeks delovne migracije 75 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 210 (2024), 150 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).

Plače po letihPlače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.800 €1000 €1200 €1400 €1600 €1800 €Slovenija 2023+SlovenijaLuče 2023+Luče
20162018202020222025

Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.

KazalnikLučeSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču)649940.987457,4 · SI 441,62025
Delovna mesta v občini500940.987352,4 · SI 441,62025
Zaposleni (po delovnem mestu)318836.620224,1 · SI 392,62025
Samozaposleni (po delovnem mestu)183104.368129,0 · SI 49,02025
Indeks delovne migracije751002025
Povprečna mesečna bruto plača2029,09 €2536,03 €2025
Povprečna mesečna neto plača1323,80 €1602,05 €2025
Neto dohodek na prebivalca (letno)12.498 €14.208 €2024
Mediana neto dohodka prebivalcev (letno)10.127 €12.455 €2024

Podjetja in turizem

KazalnikLučeSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število podjetij210234.446147,8 · SI 110,42024
Zaposleni in samozaposleni v podjetjih4551.008.213320,2 · SI 474,72024
Prihodek podjetij48.158 k€166.401.581 k€2024
Prihodi turistov76476.993.9305389,0 · SI 3282,22025
Prenočitve turistov19.53717.843.31113.768,1 · SI 8373,82025
Prenočitve tujih turistov14.52313.358.79210.234,7 · SI 6269,22025

Število podjetij po letih

Število podjetij po letihŠtevilo podjetij 2017: 180, 2024: 210.170180190200210Število podjetij
20172018201920202021202220232024

Število podjetij 2017: 180, 2024: 210.

Deli ta graf

Turistične prenočitve po letih

Turistične prenočitve po letihPrenočitve turistov 2018: 17.224, 2025: 19.537. Prenočitve tujih turistov 2018: 11.017, 2025: 14.523.0500010.00015.00020.00025.000Prenočitve turistovPrenočitve tujih turistov
20182019202020212022202320242025

Prenočitve turistov 2018: 17.224, 2025: 19.537. Prenočitve tujih turistov 2018: 11.017, 2025: 14.523.

Deli ta graf

Stanovanja

Ob popisu 2021 je bilo v Lučah 603 stanovanj, s povprečno uporabno površino 95,8 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 909 osebnih avtomobilov, 651 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).

KazalnikLučeSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število stanovanj603864.3232021
Stanovanj na 1.000 prebivalcev4154102021
Naseljena stanovanja432698.7472021
Počitniška stanovanja2318.41115,8 · SI 8,72021
Povprečna uporabna površina stanovanja95,8 m²83,3 m²2021

Avtomobili in odpadki

KazalnikLučeSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Osebni avtomobili9091.286.588640,6 · SI 603,82025
Nastali komunalni odpadki na prebivalca279 kg526 kg2024
Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca218 kg376 kg2024

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoLuče 2018: 569,2, 2025: 640,6. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.550575600625650LučeSlovenija
20182019202020212022202320242025

Luče 2018: 569,2, 2025: 640,6. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.

Deli ta graf

Kraj na zemljevidu

Okolica na Googlovem zemljevidu, s trgovinami, šolami in postajami. Središče je v težišču prodaj stavb v zadnjih dveh letih. © Google Zemljevid se naloži šele, ko ga odpreš: do takrat stran ne pošlje ničesar Googlu.
Posnetek iz zraka: Občina Luče
Posnetek iz zraka iste točke. © Esri, Maxar, Earthstar Geographics

Cene nepremičnin v Lučah

Kaj stanejo stanovanja in hiše v Lučah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.

Cene nepremičninCSV

Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.

Pogosta vprašanja

Koliko prebivalcev ima občina Luče?

Občina Luče je imela na dan 1. 1. 2026 1396 prebivalcev (SURS). Meri 110 km².

Kakšna je povprečna plača v Lučah?

Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Lučah 1323,80 € (bruto 2029,09 €), v Sloveniji 1602,05 €.

Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Lučah?

45,3 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 166,3.

Koliko šol in vrtcev je v Lučah?

V šolskem letu 2025/26 je bilo v Lučah 1 osnovnih šol s podružnicami in 153 učencev; vrtcev in enot je 1 s 35 otroki.

Koliko podjetij je v Lučah?

Leta 2024 je imelo sedež v Lučah 210 podjetij, ki so zaposlovala 455 oseb in ustvarila 48 mio € prihodkov.

Koliko turistov obišče občino Luče?

Leta 2025 je bilo v Lučah 19.537 turističnih prenočitev ob 7647 prihodih; tujih prenočitev je bilo 14.523.

AI klepet

Vprašaj kar v slovenščini

AI klepet poišče odgovor v uradni evidenci in ga pokaže s tabelo, ki jo lahko preneseš, in s povezavo na zemljevid. Brezplačno, potrebna je le registracija.

Na primer: Koliko prebivalcev in kakšne plače ima občina Luče?

Odpri AI klepet

AI klepet