Občina Lovrenc na Pohorju v številkah

V Lovrencu na Pohorju živi 2981 prebivalcev (1. 1. 2026) na 84 km², torej 35 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 46,1 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 39 (13,1 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Lovrenc na Pohorju
Občina Lovrenc na Pohorju je ena od občin v Republiki Sloveniji z okoli 3000 prebivalci na severnem pobočju Pohorja s središčem v Lovrencu na Pohorju.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 2979, 2026: 2981.
| Kazalnik | Lovrenc na Pohorju | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 2981 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1534 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1447 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 84 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 35 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 46,1 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 188,2 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,1 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 24,6 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 2,7 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 19 | 16.961 | 6,5 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 27 | 21.223 | 9,2 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −8 | −4262 | −2,7 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 5 | 8519 | 1,7 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 42 | 0 | 14,3 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 39 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 13,1 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 29, 2025: 19. Umrli 2018: 38, 2025: 27.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Lovrenc na Pohorju 2018: −11,3, 2025: 13,1. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Lovrenc na Pohorju 2019: 44,6, 2026: 46,1. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Lovrenc na Pohorju | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 92 | 79.868 | 31,3 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 240 | 192.915 | 81,5 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 120 | 86.624 | 40,8 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 88 | 85.999 | 29,9 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 19,6 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 108, 2025: 92. Učenci v osnovnih šolah 2018: 230, 2025: 240.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Lovrencu na Pohorju je bila leta 2025 1388,46 €, kar je 13 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 510 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1246; indeks delovne migracije 39 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 213 (2024), 71 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Lovrenc na Pohorju | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1246 | 940.987 | 423,2 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 510 | 940.987 | 173,2 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 379 | 836.620 | 128,7 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 131 | 104.368 | 44,5 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 39 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2139,39 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1388,46 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.038 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 11.623 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Lovrenc na Pohorju | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 213 | 234.446 | 72,2 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 536 | 1.008.213 | 181,6 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 45.417 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 792 | 6.993.930 | 269,0 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 1622 | 17.843.311 | 551,0 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 1161 | 13.358.792 | 394,4 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 171, 2024: 213.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 1045, 2025: 1622. Prenočitve tujih turistov 2018: 732, 2025: 1161.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Lovrencu na Pohorju 1227 stanovanj, s povprečno uporabno površino 84,8 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 1769 osebnih avtomobilov, 593 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Lovrenc na Pohorju | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1227 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 411 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1001 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 26 | 18.411 | 8,7 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 84,8 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Lovrenc na Pohorju | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 1769 | 1.286.588 | 600,9 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 385 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 342 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Lovrenc na Pohorju 2018: 526, 2025: 600,9. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Lovrencu na Pohorju
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Lovrencu na Pohorju, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Lovrenc na Pohorju?
Občina Lovrenc na Pohorju je imela na dan 1. 1. 2026 2981 prebivalcev (SURS). Meri 84 km².
Kakšna je povprečna plača v Lovrencu na Pohorju?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Lovrencu na Pohorju 1388,46 € (bruto 2139,39 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Lovrencu na Pohorju?
46,1 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 188,2.
Koliko šol in vrtcev je v Lovrencu na Pohorju?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Lovrencu na Pohorju 1 osnovnih šol s podružnicami in 240 učencev; vrtcev in enot je 1 s 92 otroki.
Koliko podjetij je v Lovrencu na Pohorju?
Leta 2024 je imelo sedež v Lovrencu na Pohorju 213 podjetij, ki so zaposlovala 536 oseb in ustvarila 45 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Lovrenc na Pohorju?
Leta 2025 je bilo v Lovrencu na Pohorju 1622 turističnih prenočitev ob 792 prihodih; tujih prenočitev je bilo 1161.