Občina Loška dolina v številkah

V Loški dolini živi 3506 prebivalcev (1. 1. 2026) na 167 km², torej 21 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 47,1 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 1 (−0,3 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Loška dolina
Občina Loška dolina je ena od občin v Republiki Sloveniji z okoli 3.500 prebivalci (2025), katere ime izhaja iz geografske enote-doline, poimenovane po naselju Lož in s središčem v Starem trgu pri Ložu oziroma na Loškem polju.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 3744, 2026: 3506.
| Kazalnik | Loška dolina | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 3506 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1817 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1689 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 167 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 21 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 47,1 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 215,3 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 11,8 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 25,3 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 10,7 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 22 | 16.961 | 6,3 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 30 | 21.223 | 8,6 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −8 | −4262 | −2,3 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 25 | 8519 | 7,1 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −18 | 0 | −5,1 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −1 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −0,3 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 38, 2025: 22. Umrli 2018: 38, 2025: 30.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Loška dolina 2018: 3,5, 2025: −0,3. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Loška dolina 2019: 44,6, 2026: 47,1. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Loška dolina | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 86 | 79.868 | 24,5 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 2 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 257 | 192.915 | 73,3 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 160 | 86.624 | 45,6 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 131 | 85.999 | 37,4 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 20,7 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 109, 2025: 86. Učenci v osnovnih šolah 2018: 345, 2025: 257.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Loški dolini je bila leta 2025 1281,45 €, kar je 20 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 1386 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1657; indeks delovne migracije 88 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 295 (2024), 84 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Loška dolina | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1657 | 940.987 | 472,6 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 1386 | 940.987 | 395,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 1211 | 836.620 | 345,4 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 175 | 104.368 | 49,9 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 88 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 1996,48 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1281,45 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.167 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.750 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Loška dolina | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 295 | 234.446 | 83,7 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 1413 | 1.008.213 | 400,7 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 116.801 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 4374 | 6.993.930 | 1247,6 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 10.408 | 17.843.311 | 2968,6 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 8691 | 13.358.792 | 2478,9 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 223, 2024: 295.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 3631, 2025: 10.408. Prenočitve tujih turistov 2018: 2804, 2025: 8691.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Loški dolini 1390 stanovanj, s povprečno uporabno površino 91,6 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 2259 osebnih avtomobilov, 644 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Loška dolina | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1390 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 375 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1112 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 40 | 18.411 | 10,8 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 91,6 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Loška dolina | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 2259 | 1.286.588 | 644,3 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 336 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 271 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Loška dolina 2018: 569,9, 2025: 644,3. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Loški dolini
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Loški dolini, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Loška dolina?
Občina Loška dolina je imela na dan 1. 1. 2026 3506 prebivalcev (SURS). Meri 167 km².
Kakšna je povprečna plača v Loški dolini?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Loški dolini 1281,45 € (bruto 1996,48 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Loški dolini?
47,1 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 215,3.
Koliko šol in vrtcev je v Loški dolini?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Loški dolini 2 osnovnih šol s podružnicami in 257 učencev; vrtcev in enot je 1 s 86 otroki.
Koliko podjetij je v Loški dolini?
Leta 2024 je imelo sedež v Loški dolini 295 podjetij, ki so zaposlovala 1413 oseb in ustvarila 117 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Loška dolina?
Leta 2025 je bilo v Loški dolini 10.408 turističnih prenočitev ob 4374 prihodih; tujih prenočitev je bilo 8691.