Občina Logatec v številkah

V Logatcu živi 15.129 prebivalcev (1. 1. 2026) na 173 km², torej 87 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 41,7 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 53 (3,5 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Logatec
Občina Logatec je ena od občin v Republiki Sloveniji, 25 km jugozahodno od Ljubljane z okoli 15.000 prebivalci. Središče občine je v Logatcu, ki je daleč največje naselje v občini z dobrimi 10.000 prebivalci. Deli se na naslednje krajevne skupnosti:Krajevna skupnost Tabor obsega naselja: del Logatca, Grčarecvec, Kalce in Žibrše; v njej je tudi Osnovna šola Tabor-Logatec Krajevna skupnost Naklo obsega osrednji del Logatca in del Zaplane Krajevna skupnost Laze-Jakovica obsega ti dve naselji Krajevna skupnost Log-Zaplana obsega del naselja Petkovec in del Zaplane Krajevna skupnost Rovte obsega naselja Rovte, Petkovec in Praprotno Brdo Krajevna skupnost Trate obsega naselji Medvedje Brdo in Rovtarske Žibrše Krajevna skupnost Vrh sv. Treh Kraljev obsega naselja Hleviše, Hlevni Vrh, Lavrovec in Vrh sv. Treh Kraljev Krajevna skupnost Hotedršica obsega naselja Hotedršica, Novi Svet, Ravnik pri Hotedršici in Žibrše
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 14.150, 2026: 15.129.
| Kazalnik | Logatec | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 15.129 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 7728 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 7401 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 173 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 87 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 41,7 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 104,6 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 17,5 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 18,3 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 9,5 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 130 | 16.961 | 8,6 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 135 | 21.223 | 9,0 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −5 | −4262 | −0,3 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 9 | 8519 | 0,6 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 49 | 0 | 3,3 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 53 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 3,5 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 161, 2025: 130. Umrli 2018: 124, 2025: 135.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Logatec 2018: 12,2, 2025: 3,5. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Logatec 2019: 40,4, 2026: 41,7. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Logatec | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 8 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 678 | 79.868 | 45,0 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 7 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 1681 | 192.915 | 111,5 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 719 | 86.624 | 47,7 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 568 | 85.999 | 37,7 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 27,9 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 764, 2025: 678. Učenci v osnovnih šolah 2018: 1503, 2025: 1681.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Logatcu je bila leta 2025 1557,84 €, kar je 3 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 5497 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 7054; indeks delovne migracije 79 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 1614 (2024), 107 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Logatec | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 7054 | 940.987 | 468,1 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 5497 | 940.987 | 364,7 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 4703 | 836.620 | 312,1 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 795 | 104.368 | 52,8 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 79 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2460,20 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1557,84 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.518 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.973 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Logatec | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 1614 | 234.446 | 107,3 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 5585 | 1.008.213 | 371,2 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 794.921 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 8493 | 6.993.930 | 563,5 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 20.164 | 17.843.311 | 1337,9 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 11.672 | 13.358.792 | 774,5 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 1257, 2024: 1614.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 22.119, 2025: 20.164. Prenočitve tujih turistov 2018: 11.754, 2025: 11.672.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Logatcu 4985 stanovanj, s povprečno uporabno površino 92,1 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 8943 osebnih avtomobilov, 591 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Logatec | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 4985 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 340 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 4305 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 117 | 18.411 | 8,0 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 92,1 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Logatec | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 8943 | 1.286.588 | 593,4 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 453 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 351 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Logatec 2018: 546,1, 2025: 593,4. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Logatcu
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Logatcu, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Logatec?
Občina Logatec je imela na dan 1. 1. 2026 15.129 prebivalcev (SURS). Meri 173 km².
Kakšna je povprečna plača v Logatcu?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Logatcu 1557,84 € (bruto 2460,20 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Logatcu?
41,7 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 104,6.
Koliko šol in vrtcev je v Logatcu?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Logatcu 7 osnovnih šol s podružnicami in 1681 učencev; vrtcev in enot je 8 s 678 otroki.
Koliko podjetij je v Logatcu?
Leta 2024 je imelo sedež v Logatcu 1614 podjetij, ki so zaposlovala 5585 oseb in ustvarila 795 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Logatec?
Leta 2025 je bilo v Logatcu 20.164 turističnih prenočitev ob 8493 prihodih; tujih prenočitev je bilo 11.672.