Občina Kranjska Gora v številkah

V Kranjski Gori živi 5143 prebivalcev (1. 1. 2026) na 256 km², torej 20 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 50,3 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 72 (−13,9 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Kranjska Gora
Občina Kranjska Gora je ena od občin v Republiki Sloveniji s 5225 prebivalci (2020).
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 5201, 2026: 5143.
| Kazalnik | Kranjska Gora | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 5143 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 2603 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 2540 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 256 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 20 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 50,3 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 306,3 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 10,2 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 31,4 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 5,5 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 33 | 16.961 | 6,3 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 74 | 21.223 | 14,2 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −41 | −4262 | −7,9 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −4 | 8519 | −0,8 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −27 | 0 | −5,2 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −72 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −13,9 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 44, 2025: 33. Umrli 2018: 77, 2025: 74.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Kranjska Gora 2018: −2,3, 2025: −13,9. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Kranjska Gora 2019: 48,5, 2026: 50,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Kranjska Gora | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 2 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 171 | 79.868 | 32,8 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 2 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 355 | 192.915 | 68,1 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 187 | 86.624 | 35,9 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 149 | 85.999 | 28,6 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 28,5 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 173, 2025: 171. Učenci v osnovnih šolah 2018: 409, 2025: 355.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Kranjski Gori je bila leta 2025 1432,14 €, kar je 11 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 1535 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 2161; indeks delovne migracije 71 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 715 (2024), 139 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Kranjska Gora | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 2161 | 940.987 | 414,5 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 1535 | 940.987 | 294,4 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 1265 | 836.620 | 242,6 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 270 | 104.368 | 51,8 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 71 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2233,34 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1432,14 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 16.750 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 14.206 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Kranjska Gora | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 715 | 234.446 | 136,3 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 1395 | 1.008.213 | 265,9 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 117.638 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 383.377 | 6.993.930 | 73.528,4 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 1.012.093 | 17.843.311 | 194.110,7 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 764.839 | 13.358.792 | 146.689,5 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 560, 2024: 715.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 828.763, 2025: 1.012.093. Prenočitve tujih turistov 2018: 573.580, 2025: 764.839.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Kranjski Gori 4156 stanovanj, s povprečno uporabno površino 75,5 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 3226 osebnih avtomobilov, 627 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Kranjska Gora | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 4156 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 553 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 2568 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 749 | 18.411 | 99,6 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 75,5 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Kranjska Gora | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 3226 | 1.286.588 | 618,7 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 661 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 528 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Kranjska Gora 2018: 573,7, 2025: 618,7. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Kranjski Gori
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Kranjski Gori, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Kranjska Gora?
Občina Kranjska Gora je imela na dan 1. 1. 2026 5143 prebivalcev (SURS). Meri 256 km².
Kakšna je povprečna plača v Kranjski Gori?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Kranjski Gori 1432,14 € (bruto 2233,34 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Kranjski Gori?
50,3 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 306,3.
Koliko šol in vrtcev je v Kranjski Gori?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Kranjski Gori 2 osnovnih šol s podružnicami in 355 učencev; vrtcev in enot je 2 s 171 otroki.
Koliko podjetij je v Kranjski Gori?
Leta 2024 je imelo sedež v Kranjski Gori 715 podjetij, ki so zaposlovala 1395 oseb in ustvarila 118 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Kranjska Gora?
Leta 2025 je bilo v Kranjski Gori 1.012.093 turističnih prenočitev ob 383.377 prihodih; tujih prenočitev je bilo 764.839.